Dzikie zwierzęta w wielu przypadkach wprowadzają w nas poczucie strachu. Nie wszystkie, ponieważ istnieje wiele gatunków występujących organizmów w naturze, które przykuwają naszą uwagę. Z ogromną chęcią chcielibyśmy je pogłaskać oraz oswoić. Do takich zwierząt należą wiewiórki, te małe skoczne stworzenia występują w parkach oraz laskach. Każda osoba, która spotyka wiewiórkę, rozczula się nad jej wyglądem.
W dzisiejszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje o wiewiórkach, co warto o nich wiedzieć, odpowiadamy na pytanie, czy wiewiórka to ssak, gdzie mieszkają wiewiórki, co jedzą wiewiórki. Zdradzamy, czego nie lubią wiewiórki. Zamieszczamy zdjęcia wiewiórki rudej. Dla miłośników tych futrzaków sprawdzamy, jaka jest cena wiewiórki domowej.
Spis treści
Wiewiórka – co warto o niej wiedzieć?
Wiewiórki są jednym z najbardziej interesujących gatunków zwierząt występujących w naszym kraju. Sam wygląd wiewiórek przyciąga spojrzenia wszystkich. Dodatkowo wiewiórki obdarzone są niesamowitymi umiejętnościami.
Wiewiórki są dosyć niepozornymi futrzanymi skoczkami, ponieważ te małe zwierzęta, które ważą maksymalnie 300 gramów, potrafią skakać na odległość 6 metrów. Takie możliwości dają im tylne nogi, które są „wyposażone” w silne mięśnie.
Przednie łapki wiewiórek wyposażone zostały w niesamowicie ostre palce, dzięki którym mogą się bardzo szybko wspinać po drzewach. Co ważne przednie łapki mają tylko 4 palce, a tylne łapki wyposażone są w 5 palców.
Ilość gatunków wiewiórek jest ogromna, na obecną chwilę szacuję się aż 265 gatunków, które występują praktycznie na całym świecie, jedynie w Australii oraz na Antarktydzie wiewiórki nie występują.
Wiewiórki są bardzo inteligentnymi oraz cwanymi zwierzętami, ponieważ potrafią się nauczyć wielu trików ułatwiających ich życie oraz odkryć wiele rozwiązań, które ograniczą wysiłek w poszukiwaniu pożywienia.
Co może zaskoczyć, wiewiórki przyczyniają się do powiększenia lasów, ponieważ doskonale pamiętają większość swoich skrytek z pożywieniem, jednak część zostaje przez nie zapomniana, dzięki temu żołędzie kiełkują, tworząc nowe sadzonki drzew.
Ciekawą informacją o wiewiórkach, którą warto poznać, jest ich sposób ucieczki przed zagrożeniem. W stresujących sytuacjach wiewiórki uciekają w spiralny sposób.
Komunikacja wiewiórek opiera się na systemie odgłosów oraz pisków, znaki zastępujące słowa przekazywane są za pomocą sygnałów wydawanych ogonem.
Dodatkowo wzrok wiewiórek jest bardzo dobry, umożliwia to bezkolizyjne wspinaczki. Zagrożeniem nie są inne wiewiórki, ale także drapieżniki polujące na wiewiórki.
Czy wiewiórka to ssak?
Wiewiórki posiadają wiele fascynujących gatunków, ich rodzina jest ogromna, wyróżnia się nawet latające wiewiórki, jednak nie posiadają skrzydeł. Podczas soków z drzewa na drzewo latające wiewiórki rozkładają swoje błony łap, co może dawać wrażenie posiadania przez wiewiórki skrzydeł.
Pytania dotyczące pochodzenia wiewiórek są często zadawane. Czy wiewiórka to ssak? Czy wszystkie gatunki wiewiórek zaliczane są do tej samej grupy?
Otóż wiewiórki są ssakami, nawet ich latający kuzyni, początkowo byli zaliczani do innej grupy. Udowodniono, że wszystkie wiewiórki są ssakami.
Gdzie mieszkają wiewiórki?
Wiewiórki występują praktycznie na całym świecie. Gdzie w naszym kraju można je spotkać? Gdzie mieszkają wiewiórki? Wiewiórki możecie spotkać w każdym miejscu, gdzie występują drzewa. Biegające po parkach futrzaki nikogo nie dziwią. Jednak, gdzie mieszkają wiewiórki?
Miejsce zamieszkania wiewiórki to korony drzew, gdzie buduje gniazdo. Wiewiórki mieszkają także w opuszczonych gniazdach ptaków oraz w dziuplach, które zabezpieczają przed drapieżnikami trawą, gałęziami oraz mchem.
Co je wiewiórka?
Wiewiórki przez okres wiosenno letni robią zapasy żywności na okres zimowy. Co je wiewiórka? Wiewiórki żywią się orzechami, różnymi nasionami, kasztanami, żołędziami oraz pączkami roślin. Co ciekawe, wiewiórki lubią także grzyby.
Czego nie lubią wiewiórki?
Wiewiórki często osiedlają się w pobliżu ludzi. Nie każdy chce, aby te urocze gryzonie szturmowały przydomowe ogródki. Są pewne rzeczy, których wiewiórki nie lubią. Jeżeli wiewiórki wyczują papryczkę chili, uciekną jak najdalej od występowania przyprawy. Kolejną rzeczą, której wiewiórki nie lubią to zapach drapieżników, które mogą być dla nich zagrożeniem.
Wiewiórki nie lubią także wilgotnych oraz mokrych terenów. W takich warunkach wiewiórka nigdy nie zbuduje swojego domu.
Wiewiórka ruda – zdjęcia
Zdjęcia wiewiórki rudej pokazują jej codzienne życie. Wiewiórki uciekają przed ludźmi, dlatego uchwycenie jej w bezruchu jest nie lada wyzwaniem. Oczywiście wiewiórka ruda występująca w parkach przyzwyczaiły się do obecności ludzi, aczkolwiek trzymają się na dystans.
Zdjęcia wiewiórki rudej zachwycają, możecie się wtedy dobrze przyjrzeć się tym pięknym gryzoniom.
Wiewiórka domowa – cena
Pasjonaci wiewiórek nie wyobrażają sobie życia bez nich. Przygarnięcie dzikiej wiewiórki jest ciężkie, dlatego zapraszają do swoich domów wiewiórki domowe. Osobniki wiewiórek domowych występują w hodowlach, nie spotkacie jej w parku czy lesie.
Cena wiewiórki domowej zależy od jej gatunku. Możecie wybrać wiewiórkę syberyjską, wiewiórkę sosnowiórkę czerwoną czy japońską. Najlepszym domowym kompanem jest wiewiórka syberyjska, ponieważ po oswojeniu, nigdy nie ucieknie.
Ceny wiewiórek domowych zaczynają się od 250 złotych. Najdroższą domową wiewiórką jest wiewiórka japońska, jej cena osiąga nawet 1250 złotych.