Co jedzą wiewiórki zimą? Jak wygląda dieta i żywienie wiewiórek?

Co jedzą wiewiórki zimą Jak wygląda dieta i żywienie wiewiórek (1)

Wiewiórki są bardzo często spotykane w naszym kraju. Obecność w parkach oraz lasach jest odnotowywane w wielu państwach na świecie. Wiewiórki należą do grupy ssaków, które posiadają ponad 250 gatunków. W różnych strefach klimatycznych występują inne gatunki wiewiórek. W Polsce spotykane są wiewiórki rude, szare, gatunki domowych wiewiórek. Niestety wiewiórki rude stanowią coraz mniejszą populację, obecnie w całym kraju odnotowuje się ich około 100 tysięcy. Z tego powodu wiewiórki rude zostały objęte ochroną. 

Sprawdź również – co lubi wiewiórka?

Każdy gatunek wiewiórki posiada swoje indywidualne preferencje bytowe oraz żywieniowe. Nie wszystkie wiewiórki jedzą to samo. Warto sprawdzić, co dany gatunek lubi, ponieważ wielokrotnie ludzie dokarmiają te ssaki. Wiewiórki poprzez instynkt dzikiego zwierzęcia oraz gatunek, który gromadzi pokarm na zimę, chętnie zabiera do swoich kryjówek wszystko, co spotkają na swojej drodze. Nie zawsze jednak podany pokarm będzie wartościowy dla wiewiórki. 

W celu ułatwienia wam dokarmiania wiewiórek w dzisiejszym artykule przedstawiamy, co jedzą wiewiórki rude, jaki pokarm najlepiej smakuje wiewiórkom szarym, co jedzą, co jedzą wiewiórki małe oraz te hodowane w naszych domach, co jedzą wiewiórki domowe. Dodatkowo sprawdzamy, co jedzą wiewiórki zimą. 

Co jedzą wiewiórki rude?

Wiewiórki rude są jednymi z piękniejszych gatunków tych futrzanych gryzoni. Ubarwienie wiewiórki rudej niesamowicie prezentuje się o każdej porze roku. Intensywne rude odcienie ich futerka zauważycie z dużej odległości. Niestety wiewiórka ruda poprzez swoje umaszczenie narażona jest na ataki wielu drapieżników, nie jest w stanie wtopić się w otoczenie, dlatego często pada ofiarą polujących kun, jastrzębi, orłów oraz domowych kotów. 

Wiewiórka ruda objęta jest ochroną przez fakt, iż jej populacja ciągle maleje. Ludzie mogą w jakimś stopniu pomóc wiewiórkom rudym przetrwać. Dokarmianie tych zwierząt w pewnym stopniu ograniczy długie wędrówki w poszukiwaniu pożywienia. 

Tylko, co jedzą wiewiórki rude? Co im zostawiać, aby zaspokoić ich potrzeby?

Wiewiórki rude w swoim menu posiadają kilka dostępnych dla nas produktów. Głównym składnikiem ich diety są oczywiście orzechy, kasztany, żołędzie, szyszki. Dodatkowo to, co lubią jeść wiewiórki rude stanowi często część naszych ogrodów, ponieważ lubią pąki kwiatów oraz jagody. 

W dalszej części przedstawiamy upodobania dietetyczne wiewiórek szarych. 

Co jedzą wiewiórki szare?

Wiewiórki szare stanowią coraz szybciej rozwijającą się populacje wiewiórek. W naszym kraju bardzo rzadko występuje w naturalnych warunkach, ponieważ jej bytowanie jest odnotowywane w środkowo-wschodniej lokalizacji Stanów Zjednoczonych. Następnym miejscem, gdzie spotkacie wiewiórkę szarą to tereny południowo-wschodnie Kanady. 

W Polsce prowadzone są hodowle tego gatunku, możecie je także spotkać w rezerwatach przyrody, gdzie są kontrolowane oraz pielęgnowane przez pracowników. Teoretycznie żyją samodzielnie, jednak osoby zajmujące się parkami dokarmiają te zwierzęta. 

Co jedzą wiewiórki szare? Te gryzonie podobnie jak wiewiórki rude uwielbiają orzechy oraz nasiona drzew. Dodatkowo chętnie zjadają pąki roślin oraz grzyby. Wiewiórka szara ma obszerniejsze menu niż wiewiórka ruda, tutaj należy pamiętać jeszcze o jajach ptasich, młodych pisklętach oraz o owadach. 

Co jedzą małe wiewiórki?

Małe wiewiórki podobnie jak inne młode zwierzęta w pierwszych dniach pobierają pokarm od matki. Wiewiórki to ssaki, dlatego młode wiewiórki karmione są przez samice mlekiem. Nie zawsze matce uda się wykarmić swoje dzieci, czasami pada ofiarom drapieżników. W takich sytuacjach, kiedy znajdziecie młode wiewiórki, możecie je wykarmić oraz przy okazji zyskać niecodziennych domowników. 

Małe wiewiórki jedzą w pierwszych miesiącach mleko bez laktozy, jeżeli macie dostęp do mleka kociego to będzie znakomicie zbilansowany produkt. Dodatkowo możecie zostawiać w pobliżu młodych wiewiórek jabłka, marchewki, szyszki oraz nasiona z drzew. 

Co jedzą domowe wiewiórki?

Domowe wiewiórki są całkowicie uzależnione od ludzi. Posiadanie tego gryzonia w domu dostarcza niecodziennych emocji, ponieważ wiewiórki wprowadzają wiele radości. Przed podjęciem decyzji o posiadaniu wiewiórki warto sprawdzić, co jedzą domowe wiewiórki. 

Żywienie domowych wiewiórek musi być zachowane w zgodzie z ich naturą. Możecie kupować gotowe karmy dla domowych wiewiórek, które są specjalnie dobierane na podstawie najlepszych składników. Takie produkty zawierają ogromną ilość nasion, ziaren, owoców oraz warzyw. 

Domowe wiewiórki możecie także karmić dostępnymi w sklepach zoologicznych owadami. Może się to wydawać dziwne, ale domowe wiewiórki tak samo, jak te dziko żyjące potrzebują odpowiednią ilość białka. 

W diecie domowych wiewiórek nie może zabraknąć orzechów, nasion, ziaren słonecznika, szyszek, roślin oraz grzybów. Tak zaplanowany jadłospis dla domowych wiewiórek gwarantuję znakomicie dobraną dietę. 

Co jedzą wiewiórki zimą?

Zimą wszystkie zwierzęta przechodzą przez trudny czas, pożywienie jest trudno dostępne, dlatego wiewiórki często liczą na pomoc ludzi. Możemy wspomagać wiewiórki zimą, za co te miłe gryzonie będą bardzo wdzięczne. 

Co jedzą wiewiórki zimą? Oprócz swoich zapasów w postaci żołędzi, szyszek oraz nasion, wiewiórki zimą chętnie zjadają gotowe mieszanki z orzechów oraz nasion. Dodatkowo możecie zostawiać wiewiórkom owoce, jabłka, gruszki. Wiewiórki nie pogardzą także warzywami w postaci cukinii, kukurydzy czy brokuła.