Wiewiórka amerykańska – co warto wiedzieć, w Polsce, hodowla, w domu, jaka cena?

Wiewiórka amerykańska - co warto wiedzieć, w Polsce, hodowla, w domu, jaka cena (1)

Wiewiórki stanowią liczną rodzinę na całym świecie. Ilość różnych gatunków jest zaskakująca, ponieważ szacuje się blisko 265 wszystkich odmian wiewiórek na świecie. Populacje w każdym kraju podzielone są ze względu na panujące warunki atmosferyczne oraz na klimat. W naszym kraju wyróżnia się naturalnie występującą wiewiórkę rudą. Hodowlane wiewiórki to szara, japońska, syberyjska, chińska oraz Hudsona. 

Sprawdź również – czy wiewiórka zapada w sen zimowy?

Nie wszystkie gatunki wiewiórek odnajdują się w naszym kraju, poprzez niesprzyjające warunki klimatyczne. Jednakże występują takie wiewiórki, które potrafią się odnaleźć w różnych warunkach. Do naszego kraju przybywają wiewiórki amerykańskie. Największy przyrost wiewiórki amerykańskiej w Europie został odnotowany w XIX wieku. 

W dzisiejszym artykule opisujemy wiewiórkę amerykańską- co warto o niej wiedzieć, występowanie wiewiórki amerykańskiej w Polsce, czy w naszym kraju występują hodowle wiewiórek amerykańskich, jak wygląda hodowla wiewiórki amerykańskiej w domu oraz jaka jest cena wiewiórki amerykańskiej. 

Wiewiórka amerykańska – co warto o niej wiedzieć?

Naturalne pochodzenie wiewiórki amerykańskiej to obszary południowo-wschodniej Kanady i części obszaru środkowo-wschodniej oraz wschodniej Ameryki. Została sprowadzona do części Europy, początkowo do Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz Irlandii.  

Do Polski wiewiórka amerykańska została sprowadzona w celu urozmaicenia różnych parków przyrody oraz rezerwatów. W stanie dzikim w naszym kraju wiewiórka amerykańska nie występuje. 

Wiewiórki amerykańskie cechują się lekko zaokrąglonymi uszami bez widocznych frędzelków. Futerko wiewiórki szarek jest puchate, szare, z widoczną przechodzącą przez całe ciało ciemno żółtą pręgą. 

Wiewiórki amerykański potocznie nazywane szarymi różnią się od naszych naturalnie występujących rudych wiewiórek. Wiewiórka amerykańska jest większa oraz silniejsza od europejskiej. 

O wiewiórce amerykańskiej w pewnym momencie zrobił się bardzo głośno, ponieważ ten gatunek gryzonia niesie zagrożenie dla naturalnie występujących w przyrodzie wiewiórek. Podczas starć o pożywienie nasze rude wiewiórki nie mają dużych szans na przepędzenie amerykańskiej wiewiórki, te są większe oraz silniejsze. Dodatkowo posiadają lepszą spostrzegawczość oraz spryt.

Wiewiórki amerykańskie nie mają problemów z dostosowaniem się do nowych warunków bytowych. Z tego powodu mogą spokojnie osiedlać się w różnych miejscach i z powodzeniem powiększać swoją populację.  

Amerykańska wiewiórka niesie duże zagrożenie dla rudej wiewiórki. Szare gatunki przenoszą śmiertelny wirus squirrel poxvirus. Wiewiórka pospolita w chwili zarażenia traci energię i nie ma szans na obronę przed drapieżnikami. Co ważne oraz niebezpieczne wirus przenoszony przez wiewiórki amerykańskie może zaatakować także ludzi. 

Wiewiórka amerykańska w Polsce

Wiewiórka amerykańska występuję w kilku krajach, jednak ich występowanie w naturalnym środowisku nie jest mile widziane przez rodzime gatunki gryzoni oraz ekologów. W Polsce wiewiórka amerykańska jest w stanie tak samo, jak w innych krajach nieźle narozrabiać. 

Wiewiórki amerykańskie w okresie zmniejszonej dostępności do pokarmu zaczynają zjadać korę drzew, do tego stopnia, że zostają odkryte oraz nadgryzione głębokie tkanki. Takie uszkodzenia znacznie osłabiają drzewa, dodatkowo poprzez otwarty dostęp do głębi drzewa dostają się grzyby oraz inne choroby.

Wiewiórka amerykańska w Polsce nie występuje w naturalnym środowisku. Jeżeli spotkacie takiego osobnika w parku lub lesie to znak, że uciekła komuś. Należy zgłosić taki fakt do organu sprawującego pieczę nad danym obszarem.  

Wiewiórka amerykańska – hodowla

Wiewiórka amerykańska jest gatunkiem, który niesie ogromne straty w naturalnym środowisku. Jej miły oraz łagodny wygląd zupełnie nie pasuje do takich zniszczeń, jakie potrafi wyrządzić, jednak nie można się kierować głównie sercem w przypadku tego gryzonia. 

W Polsce hodowle wiewiórek są ściśle kontrolowane, ponieważ w naszym kraju dozwolone jest posiadanie wiewiórki syberyjskiej. Ten gatunek nie jest inwazyjny dla naszego ekosystemu oraz bardzo dobrze poddaje się oswojeniu. 

Hodowle wiewiórki amerykańskiej w naszym kraju są najczęściej nielegalne, nie posiadamy żadnego pozwolenia na trzymanie tego gatunku.

Wiewiórka amerykańska w naszym kraju może wystąpić w ściśle chronionym ośrodku, w którym możemy ją podziwiać, jednak żadna hodowla, czy osoba indywidualna nie może prowadzić sprzedaży wiewiórki amerykańskiej. 

Wiewiórka amerykańska – cena

Wiewiórki hodowlane cieszą się dosyć dużą popularnością w naszych domach. Te słodko wyglądające futrzaki chwytają za serca wiele osób. Cena wiewiórki amerykańskiej jest w naszym kraju nieokreślona w legalnych hodowlach. Poprzez fakt, że w Polsce nałożone zostały restrykcje na posiadanie wiewiórki amerykańskiej, zakup tego gryzonia jest nielegalny. Pod żadnym pozorem nie dajcie się namówić na kupno wiewiórki amerykańskiej, ponieważ możecie mieć później spore problemy.