Jak zrobić domek dla wiewiórki – gdzie powiesić, jak powiesić, budka dla wiewiórki wymiary

Jak zrobić domek dla wiewiórki - gdzie powiesić, jak powiesić, budka dla wiewiórki wymiary (1)

Niesienie pomocy zwierzętom zwłaszcza zimą jest od wielu lat praktykowanym zajęciem w naszym kraju. Takie zachowania nie muszą być prowadzone tylko zimą. Możemy pomagać żyjącym dziko stworzeniom przez cały rok. Niewątpliwie dobrym pomysłem jest dbanie o zwierzęta z naszego otoczenia, czyli ptaki oraz wiewiórki. 

Stworzenie odpowiednich warunków do życia dla wiewiórek nie jest trudne, zbudowanie domku zajmuje chwilę, a radość, jaką otrzymacie z wprowadzonych się lokatorów, jest bezcenna. Wiewiórki uwielbiają gotowe rozwiązania, bardzo często korzystają z opuszczonych przez ptaki budek oraz nor w ziemi, które nie są zamieszkiwane przez zwierzęta. 

Sprawdź również – wiewiórka, co warto o niej wiedzieć?

W poniższym artykule przedstawiamy, jak zrobić domek dla wiewiórki, jak zbudować domek dla wiewiórki, gdzie najlepiej powiesić domek dla wiewiórek oraz gdzie powiesić karmnik dla wiewiórek. Jak dobrze powiesić domek dla wiewiórki. Zdradzamy także jakie wymiary powinna mieć budka dla wiewiórek. 

Domek dla wiewiórki – jak zrobić?

Wiewiórki bardzo często żyją w pobliżu naszych domów oraz w parkach przy osiedlach. Budowane przez nie gniazda oraz domki pozwalają na ochronę przed zagrożeniami, jednak wiewiórki należą do bardzo mądrej grupy ssaków i w sytuacji, kiedy mogą skorzystać z istniejących rozwiązań, nie ukrywają swojego zachwytu. 

Jeśli będziecie chcieli ułatwić im życie, możecie zrobić domek dla wiewiórek, który pozwoli im na osiedlenie się na dłużej. Wiewiórki nie mają problemów ze zmianą swojego domu, dlatego, jeżeli spotkają coś ciekawszego, korzystają. 

Domek dla wiewiórki jest bardzo prostą konstrukcją, budowa nie pochłania całego dnia, a koszt materiałów jest niewielki. Całą konstrukcję możecie wykonać z kilku materiałów, które z pewnością znajdziecie w domu, jeżeli nie to każdy sklep ogólnobudowlany posiada wszystkie potrzebne elementy w swojej ofercie. 

Zrobienie domku dla wiewiórki dodatkowo może przynieść sporo frajdy, jeżeli wykonujecie go razem z dziećmi, radość na twarzach najmłodszych jest bezcenna.

Jak zbudować domek dla wiewiórek?

Zbliżająca się jesień pobudza nas do działania, aby zabezpieczyć nasze domy oraz mieszkania o niezbędne surowce zapewniające nam ciepło. W tym okresie myślimy także o otaczającej nas naturze, dlatego pojawia się tak duża ilość pytań, jak zbudować domek dla wiewiórek. 

Zadanie nie jest trudne, w tym przypadku dodatkowym plusem będzie wasza wyobraźnia. W zbudowaniu domku dla wiewiórek najważniejszy jest materiał, czyli deski, najlepsze będą o minimalnej grubości 2,5-3 cm, ponieważ wtedy wszystkie dobiegające z zewnątrz hałasy będą tłumione. 

Wielkość domku nie musi być ściśle określona, jeżeli chodzi o maksymalne rozmiary, warto jednak zachować minimalne proporcje, ponieważ wiewiórki, pomimo samotnego życia w okresie lęgowym powiększają swoją rodzinę do 6 osobników. 

Dodatkowo podczas zimy w większym domku wiewiórka będzie miała więcej miejsca na składowanie pożywienia. Budowa domku dla wiewiórek wymaga przygotowania desek oraz gwoździ, możecie dodatkowo dołożyć na dno liście, mech oraz gałązki, które posłużą jako ocieplenie. Potrzebny będzie jeszcze młotek i możecie przystąpić do budowy domku dla wiewiórek. 

Konstrukcja domku dla wiewiórek jest bardzo prosta, kształt możecie nadać kwadratowy lub prostokątny. Wszystkie ścianki mają taką samą wysokość, dlatego nie musicie się martwić o dach, ponieważ znakomicie się do tego sprawdzi prosta deska, która będzie przytwierdzona prostopadle do ścian. Na przedniej ściance należy jeszcze wywiercić otwór, który posłuży jako wejście do domku dla wiewiórki. Średnica wejścia nie może pozwolić na wejście drapieżników polujących na wiewiórki, dlatego otwór musi być o średnicy 7 cm. 

Tak wykonany domek dla wiewiórek będzie znakomitym miejscem do życia oraz rozmnażania się wiewiórek. 

Jak powiesić domek dla wiewiórki?

Gotowy domek dla wiewiórki należy jeszcze dobrze powiesić, aby gryzoń mógł swobodnie wejść. Tylko, jak powiesić domek dla wiewiórki, aby chciała do niego wejść. 

Po pierwsze należy na odwrocie przykręcić poziomą deskę, która ułatwi powieszenie domku na drzewie. Domek dla wiewiórek najlepiej jest powiesić w spokojnym miejscu, w którym nie występują zbyt duże hałasy. 

Odległości pomiędzy domkami zawsze utrzymujcie na poziomie 10 metrów. Bezpieczniej będzie dla nich, jeżeli nie będą wchodziły sobie w drogę. Wysokość, na jaką wieszamy domek dla wiewiórek, musi wynosić od 3 do 5 metrów. 

Budka dla wiewiórek – wymiary

Budka dla wiewiórek powinna posiadać określone minimalne wymiary, aby gryzonie mogły się w niej swobodnie poruszać. Najniższa wysokość będzie miała 35 cm, szerokość musicie dostosować do wysokości, więc powinna mieć 20 cm i długość około 20-22 cm.

Daszek powinien lekko wystawać, dlatego wykonajcie go na poziomie 25 cm. 

Sprawdźmy jeszcze gdzie powiesić karmnik dla wiewiórek.

Gdzie powiesić karmnik dla wiewiórek?

Karmnik dla wiewiórek jest zupełnie inną konstrukcją niż domek dla wiewiórek. Karmnik dla wiewiórek jest otwartą bryłą, która umożliwia pobieranie z niego jedzenia, jednak nie mogą w nich zamieszkać. Karmniki dla wiewiórek pełnią taką samą funkcję co karmniki dla ptaków. 

Karmniki dla wiewiórek wieszamy zawsze na bezpiecznej dla nich wysokości, czyli na 3-5 metrach, niedaleko cienkich gałęzi, które umożliwią dojście do pożywienia tylko wiewiórkom.