Anturium – skąd pochodzi, jak odmłodzić stare anturium, co mówią przesądy?

Anturium - skąd pochodzi, jak odmłodzić stare anturium, co mówią przesądy

Uprawa roślin nie jest zajęciem dla każdego. Niektóre osoby otwarcie mówią, że nie zabierają się za uprawę kaktusów, ponieważ nie mają ręki do kwiatów. Pomimo zachowania wszystkich wytycznych, kwiaty nie rosną. Istnieje także druga grupa ludzi, którzy zapominają o istnieniu roślin w ich domach. Niestety przypominają sobie często w chwili, kiedy kwiat zaczyna usychać. 

Uschnięte kwiaty niestety często są skazywane na rozłąkę z właścicielami poprzez wyrzucenie, ponieważ tylko zapaleni ogrodnicy potrafią reanimować rośliny. Prawda jest taka, że pierwsze fazy, w których roślina usycha, są do odwrócenia w większości roślin. Zawsze warto podjąć próbę uratowania uschniętego kwiatu. 

Posiadając niezwykle kapryśne oraz wymagające kwiaty ich ratunek może być trudny, jednakże nigdy nie można tracić nadziei przed podjęciem próby odratowania rośliny. 

W dzisiejszym artykule pragniemy się podzielić sposobami na odświeżenie wspaniałego kwiatu, jakim jest Anturium. 

Sprawdź również – jak pielęgnować w domu anturium?

Poniżej zdradzamy, skąd pochodzi Anturium, jak odmłodzić Anturium, jak odmłodzić stare Anturium, co zrobić ze starym Anturium. Dodatkowo przedstawiamy, jakie przesądy krążą na temat Anturium w domu.

Anturium – skąd pochodzi? 

Rozwijając temat dotyczący Anturium, warto na początku przedstawić tę fantastyczną roślinę. Anturium jest kwiatem, który zachwyca swoim wyglądem wszystkich, niezależnie od tego, czy lubi się kwiaty, czy też nie. Znakomicie wyglądający kwiat rozpieszcza nas swoim pięknymi kwiatami praktycznie przez cały rok, ponieważ przy odpowiedniej pielęgnacji, Anturium kwitnie od lutego do września, czasami ten okres może być przyspieszony lub wydłużony. Wszystko zależy od tego, jak podchodzimy do Anturium. 

Pochodzenie Anturium nie jest dla każdego oczywistym faktem, przez brak tak głębokiego zainteresowania rośliną. To, skąd pochodzi Anturium, wpływa na wszystkie wymagania, jakie należy spełnić podczas uprawy tego kwiatu. Warunki, jakie należy zapewnić roślinie, często są zbyt wygórowane dla niektórych, dlatego rezygnują, z posiada Anturium w domu. 

Naturalnie Anturium występuje w lasach równikowych, tzw. tropikalnych sercach dużych państw. Pochodzenie Anturium to głównie Ekwador oraz Kolumbia, gdzie roślina dostaje wszystko, czego potrzebuje do naturalnego wzrostu. 

Odpowiednia pielęgnacja oraz uprawa Anturium nie jest prosta, roślina wymaga stworzenia specjalnych warunków. Nie możecie traktować Anturium tak jak wszystkie inne kwiaty, które stoją na parapetach oraz blatach w kuchni. Anturium jest bardzo wdzięcznym kwiatem, jednak jak każda roślina ma swój okres bytowania. Co w sytuacji, kiedy Anturium zaczyna się starzeć? Jak odmłodzić Anturium?

Jak odmłodzić Anturium?

Anturium jest rośliną, która potrzebuje znacznie więcej zabiegów niż powszechnie spotykane kwiaty w naszych domach. Pielęgnacja oraz zabiegi dopieszczające Anturium są bardzo ważne podczas całego życia Anturium. Niekiedy możemy mieć mniej czasu dla naszego kwiatu, po takich sytuacjach Anturium może wyglądać słabiej, jego kondycja znacznie spadnie. Co w takiej sytuacji zrobić? Jak odmłodzić Anturium? 

Zaniedbane kwiaty wyglądają źle, czasami można odnieść wrażenie, że są już stare i zwyczajnie kończą swoją historię. Takie myśli są błędne, kwiaty podobnie jak ludzie, kiedy nie otrzymują odpowiedniej pielęgnacji oraz porcji witamin, tracą na wyglądzie. Anturium jest tego doskonałym przykładem. Jeżeli będziecie chcieli odmłodzić Anturium, należy zastosować kilka przydatnych rad. 

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy Anturium posiada odpowiednie warunki glebowe. Dobrze jest przesadzić kwiat do nowej świeżej ziemi. Kilka pierwszych podlań uzupełnić o odżywkę dedykowaną kwiatom kwasolubnym. 

Takim działaniem uzupełnicie wszystkie niezbędnie minerały, które Anturium potrzebuję. 

Możecie także sprawdzić wszystkie liście i usunąć te w gorszej kondycji. Dodatkowo warto zwiększyć nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym stoi Anturium. 

Co zrobić ze starym Anturium?

Stare Anturium może wydawać się już zmęczone oraz nienadające do dalszego wzrostu. Naszym zdaniem to niepoprawne podejście, ponieważ stare Anturium jest jeszcze do uratowania. Co zrobić ze starym Anturium? Czy jest sposób, aby odmłodzić stare Anturium? Wszystko przedstawiamy w dalszej części artykułu. 

Jak odmłodzić stare Anturium?

Stare rośliny nie są skazane na opuszczenie naszego domu. Jeżeli posiadacie stary kwiat Anturium, nigdy się go nie pozbywajcie, ponieważ Anturium można odmłodzić. W tym momencie pewnie pojawiają się pytania, jak odmłodzić stare Anturium. 

Otóż odmłodzenie starego Anturium nie jest trudne. Roślinę należy dobrze obejrzeć i pozbyć się wszystkich dolnych liści. Podczas takiego zabiegu nie możecie mieć żadnych skrupułów, pozostać mogą jedynie najwyższe oraz najmłodsze liście. 

Następnie należy przeprowadzić odmładzanie korzeni. Tutaj konieczne będzie przesadzenie Anturium do znacznie większej donicy, dodatkowo w ziemi umieszczamy system napowietrzania korzeni, czyli system rurek, który doprowadza powietrze oraz wilgoć do korzeni. 

Zwiększenie pracy nawilżacza lub postawienie miski z wodą obok Anturium znacznie pomoże w procesie odmładzania starego Anturium.

Na koniec przedstawiamy przesądy, jakie możecie usłyszeć, kiedy posiadacie Anturium w domu. 

Anturium w domu – przesądy

Anturium posiada także pewne znaczenia, przesądy o Anturium są powszechne w Kolumbii. Zdradzamy wam najpopularniejsze przesądy o Anturium w domu. 

Jeżeli Anturium dostanie samotna kobieta od drugiej kobiety, to jest ogromna szansa na znalezienie swojej drugiej połówki. Z kolei, jeżeli Anturium otrzyma mężczyzna od partnerki to znak, że będzie jej wierny. 

Przesądy dotyczące Anturium w domu sprowadzają się do ogólnego szczęścia domowników, dobrej passy zawodowej oraz uczuciowej.