Jak zwabić wiewiórkę – w lesie, do ogrodu, jak złapać, co odstrasza wiewiórki?

Jak zwabić wiewiórkę - w lesie, do ogrodu, jak złapać, co odstrasza wiewiórki (1)

Wiewiórki budzą ogromne zainteresowanie. Wielokrotnie widząc biegającą wiewiórkę po parku czy lesie mamy ochotę do niej podejść i pogłaskać. Takie próby zawsze kończą się tak samo, wiewiórki pospolite, oraz wszystkie inne żyjące dziko nie pozwolą na takie potencjalne niebezpieczeństwo, ponieważ nie znają naszych zamiarów. Podejście do wiewiórki jest możliwe jedynie na bezpieczną dla niej odległość, jeżeli dystans się będzie zmniejszał, każda wiewiórka ucieknie. 

Wiele osób podejmuje próby podejścia do wiewiórki, niekiedy mieszkając blisko parku czy małego lasku próbujemy zaprosić te gryzonie do naszego ogrodu, ponieważ rude wiewiórki nie wyrządzają znacznych szkód w naszych uprawach. Obecność wiewiórek daje wiele radości oraz możliwość obserwowania tych niezwykle mądrych zwierząt. 

Sprawdź również – co jedzą wiewiórki?

W poniższym artykule dla zapalonych fanów puchatych gryzoni opisujemy, jak zwabić wiewiórkę, jak zwabić wiewiórkę do ogrodu. Dodatkowo sprawdzamy, jak złapać wiewiórkę w lesie, czy takie zamiary są w ogóle do zrealizowania. Zdradzamy także, co odstrasza wiewiórki. 

Jak zwabić wiewiórkę?

Wiewiórki pospolite, inaczej nazywane rudymi w naszym kraju występują jako dziko żyjące ssaki, które przebywają w otoczeniu ludzi, ponieważ wiele z nich mieszka w parkach, jednak nigdy nie podchodzą do ludzi. Poprzez niezwykle miły wygląd wiewiórki przyciągają spojrzenia, wiele osób chciałoby je pogłaskać oraz się do nich zbliżyć. Jak zatem zwabić wiewiórkę, żeby zechciała do nas podejść? Czy jest to możliwe, czy tylko podejmujemy nieudane próby?

Zwabienie wiewiórki jest nie lada wyczynem, ponieważ te gryzonie posiadają ogromny instynkt samozachowawczy, nie narażają się na niebezpieczeństwo. Dodatkowo wiewiórki są bardzo mądrymi oraz przebiegłymi stworzeniami, dlatego, jeżeli będziemy trzymać w dłoni pożywienie dla wiewiórki, ona z pewnością nie podejdzie, w momencie, kiedy oddalicie się od pokarmu, wiewiórka bardzo szybko zabierze to, co się uda i zniknie. 

Wiewiórki są bardzo szybkie, dlatego nie zawsze zdążycie ją zauważyć, a co dopiero pogłaskać. Zwabienie wiewiórki jest niemożliwe, ponieważ to dziko żyjące zwierzątko nie podejdzie do człowieka. Możecie, jej zostawić ulubione jedzie, które chętnie zje, ale dopiero w momencie, kiedy się od niego oddalicie. 

Jak zwabić wiewiórkę do ogrodu?

Zwabienie wiewiórki do naszego ogrodu nie będzie takie trudne jak swobodne zbliżenie się do ssaka. Wiewiórki bardzo lubią gotowe rozwiązania, które ułatwiają im życie. Jeżeli zauważycie biegające wiewiórki niedaleko waszego ogrodu, to warto podjąć próbę zwabienia wiewiórek do ogrodu. Te małe gryzonie nie będą niszczyły waszych roślin. Obecność wiewiórek pomaga ludziom pozbyć się niektórych owadów, ponieważ futrzaki zjadają je w celu uzupełnienia biała w swojej diecie. 

Zwabienie wiewiórek do ogrodu jest proste. Na początku warto zadbać o odpowiedni domek dla nich. Wiewiórki żyją w koronach drzew oraz opuszczonych norach. Jeżeli zauważą zbudowany domek, który nie został zamieszkany przez ptaki, chętnie sprawdzą takie miejsce, czy nadaje się do zamieszkania. 

Do zwabienia wiewiórek do ogrodu, w którym stoi domek, należy podrzucać lubiane przez wiewiórki produkty spożywcze, najlepiej sprawdzą się nasiona szyszek, żołędzie, kasztany, grzyby, orzechy laskowe oraz włoskie. Przy takim menu wiewiórki bardzo szybko polubią przygotowane przez was miejsce. 

Jak złapać wiewiórkę w lesie?

Niektórzy ludzie posiadają dosyć szalone pomysły dotyczące posiadania leśnej wiewiórki w domu. Złapanie wiewiórki w lesie nie jest proste, dlatego pojawiają się pytania, jak złapać wiewiórkę w lesie. Takie zachowania mogą przynieść pożądany efekt, ponieważ przy zastosowaniu pułapki, klatki, która będzie wypełniona przysmakami, po czasie wiewiórka skusi się na pokarm znajdujący się w środku. 

Takie zachowania są jednak nielegalne, ponieważ wiewiórki są pod ochroną, co za tym idzie, wszelkie polowania, łapanie zwierząt do niewoli jest zabronione. Jeśli podczas łapania wiewiórek w lesie spotkacie leśniczego lub straż leśną, możecie dostać bardzo wysoki mandat. 

Łapanie wiewiórek w lesie jest także skazaniem ich na cierpienie, ponieważ gryzonie boją się ludzi i nie potrafią żyć w niewoli. Wiewiórki w spokoju żyją w lasach oraz parkach i niech tak zostanie. 

Co odstrasza wiewiórki?

Wiewiórki jako dzikie zwierzęta potrafią wyczuwać zbliżające się niebezpieczeństwa z daleka. Jeżeli będziecie chcieli odstraszyć wiewiórki, jest kilka przydatnych sposobów. 

Najlepiej sprawdzającą się metodą w odstraszaniu wiewiórek jest umieszczenie zapachu drapieżników, które mogą je zaatakować, oczywiście nie zdobędziecie zapachu jastrzębia czy kuny, ale domowego kota tak. 

Kolejnym odstraszaczem na wiewiórki jest papryczka chili, jeśli rozsypiecie ją w miejscu, z którego chcecie się ich pozbyć, sukces jest gwarantowany. 

Dobrym sposobem będzie także umieszczenie małego głośnika, z którego będą się wydobywały dźwięki jastrzębi. W takich miejscach wiewiórki się nie osiedlą i bardzo szybko poszukają innego miejsca na zbudowanie domu.