Wiewiórka latająca – japońska karłowata, biała, w domu, cena, ile kosztuje?

Wiewiórka latająca - japońska karłowata, biała, w domu, cena, ile kosztuje (1)

Wiewiórki w naszym kraju są zwierzętami dziko żyjącymi. Spotykane najczęściej w parkach wiewiórki pospolite, czyli rude nigdy nie zbliżają się do ludzi. Co prawda przyzwyczajone są do obecności człowieka oraz domowych zwierząt, jednak nigdy się nie zbliżają do nas, nie pozwalają się pogłaskać czy też złapać. 

Oswojenie oraz udomowienie tego gatunku wiewiórki jest niemożliwe, nawet młode osierocone osobniki, które trafiają do ludzi we wczesnym okresie życia, po osiągnięciu dorosłości oraz samodzielności opuszczają nasze domy, oraz ośrodki lecznice. Niekiedy pozostają w pobliżu naszego miejsca, jednak żyją samotnie w naturalnym środowisku. 

Sprawdź również – jak wygląda wiewiórka amerykańska?

W domach możliwe jest posiadanie wiewiórki hodowlanej, wyróżnia się kilka gatunków tych gryzoni, które znakomicie odnajdują się w domowych warunkach. Do tej grupy należy m.in. wiewiórka syberyjska, chińska, Hudsona, japońska oraz latająca. 

W celu zaprezentowania wam gatunków wiewiórek, które uchodzą za najciekawsze, w dzisiejszym artykule opisujemy, jak wygląda wiewiórka latająca, która budzi ogromne zainteresowanie, przedstawiamy także latającą wiewiórkę japońską karłowatą, latającą wiewiórkę białą. Zdradzamy, jak wygląda hodowla w domu latającej wiewiórki oraz jaka jest cena latającej domowej wiewiórki. 

Jak wygląda wiewiórka latająca?

Wiewiórka latająca jest kuzynką wiewiórki szarej. Jej prawdziwa nazwa to Pteromyin lub zdrobniale polatuch. Wyglądem wiewiórka latająca różni się od spotykanej dziko żyjącej wiewiórki pospolitej. 

Wiewiórka latająca posiada niezwykle miękkie futerko o szarym kolorze, brzuszek w kolorze białym. Podczas spoczynku wiewiórka latająca może się wydawać mało puchata, jednak to tylko wrażenie. 

Głowa wiewiórki latającej jest okrągła, co wyróżnia te gatunki, posiada ogromne zaokrąglone oczy, widoczne owalne uszy, które nie posiadają charakterystycznych dla rudej wiewiórki zakończeń w postaci pręcików. 

Wiewiórka latająca nie jest dużym gryzoniem, jej rozmiar maksymalnie wynosi 20 centymetrów bez ogona, całkowita długość z ogonem wynosi do 35 centymetrów. Wiewiórki latające posiadają bardzo długie, puchate ogony, które mierzą od 10 do 15 centymetrów. 

Kolejną charakterystyczną cechą wyglądu wiewiórki latającej są rozciągające się od przednich łap do tylnych boczne płaty owłosionego fałdu skórnego. Podczas skoków to właśnie te partie ciała latającej wiewiórki pozwalają na efektowne loty. W rzeczywistości latająca wiewiórka nie posiada skrzydeł, to tylko wrażenie spowodowane rozłożeniem przylegających do ciała fałdów skórnych. 

Japońska karłowata wiewiórka latająca 

Japońska karłowata wiewiórka latająca jest zaliczana do najpiękniejszej oraz najbardziej urokliwej wiewiórki świata. Wiele osób utożsamia ten gatunek z postaciami z bajki Pokemon, ponieważ ich maleńkie rozmiary oraz niezwykle puchate jasnoszare futerko przypomina maskotkę. 

Japońska karłowata wiewiórka latająca, jako dorosły osobnik osiąga 20 centymetrów długości, z wagą w maksymalnym wzroście 220 gramów. Wiewiórki karłowate japońskie posiadają charakterystyczne jasnoszare futerko. Dalekie loty umożliwia im membrana, która jest umiejscowiona w obrębie nadgarstków oraz kostek. Wiewiórki japońskie karłowate potrafią pokonywać niewyobrażalne odległości podczas jednego lotu, ponieważ jednorazowy skok może wynosić nawet 100 metrów. 

Aktywność japońskich wiewiórek karłowatych jest głównie w porze nocnej, ponieważ w ciągu dnia przeważnie śpi, nocą z kolei wychodzi w poszukiwaniu jedzenia. 

Występowanie latających japońskich wiewiórek karłowatych jest odnotowywane zaledwie w dwóch krajach Japonii. Naturalnie mieszka w wiecznie zielonych lasach Honsiu oraz Kyushu. 

Ciekawostką dotyczącego tego gatunku, jest okres godowy. Wiewiórki w ciągu roku kojarzą się w pary tylko raz, za to gatunek japońskiej wiewiórki karłowatej posiada dwa okresy godowe w ciągu roku. Pierwszy miot przychodzi na świat w maju, drugi pod koniec czerwca lub w lipcu. 

Latająca wiewiórka biała

Latająca wiewiórka biała jest odmianą lotopałanki karłowatej. Jej kolor jest przeważnie szary lub brązowy, jednak w miocie trafiają się całkowicie białe osobniki. Niektóre posiadają czarne uszy lub ciemne przejścia przez całą długość ciała. 

Długość jej ciała wynosi około 20 centymetrów bez ogona, ogon białej latającej wiewiórki dodaje jej 10-15 centymetrów. Waga latającej wiewiórki białej jest stosunkowo mała, ponieważ wynosi od 75 do 150 gramów. Futerko jest gęste oraz miłe w dotyku. 

Biała wiewiórka latająca nie jest bardzo popularna, ponieważ jej występowanie jest dosyć rzadkie, niekiedy w miocie nie występuje żaden biały osobnik. Spotkanie białej latającej wiewiórki jest ogromnym szczęściem, dlatego te osobniki bardzo szybko znajdują nowe domy, ponieważ są to hodowlane wiewiórki. 

Latająca wiewiórka – w domu 

Latające wiewiórki w domu są coraz częściej spotykane. Ich ciała nie posiadają skrzydeł, jedynie fałdy skórne, które amortyzują upadki oraz pozwalają na efektowniejsze, oraz dłuższe skoki, nazywane także ślizgami. 

Do domowych latających wiewiórek zalicza się dwa gatunki, polatuchy oraz lotopałanki. Te gryzonie charakteryzują się małymi rozmiarami, znacznie mniejszą głową oraz wyłupiastymi oczami. W warunkach domowych odnajdują się bardzo dobrze, dlatego posiadanie tego osobnika nie będzie dla niego męczarnią. 

Latająca wiewiórka – cena, ile kosztuje?

Cena latającej wiewiórki jest uzależniona od gatunku oraz koloru. Niektóre latające wiewiórki wyróżniają się jasnymi lub białymi barwami. W takim przypadku ceny będą dosyć wysokie. Cena za latającą wiewiórkę lotopałankę zaczyna się od 300 złotych. Z kolei polatuchy to koszt zaczynający się od 250 złotych. 

Pytanie ile kosztuje latająca wiewiórka, która posiada umaszczenie białe, nurtuje wiele osób, ponieważ koszt takie wiewiórki to nawet 3000 złotych.