Podłoga na legarach – z płyt osb, na gruncie, czy wylewka, jak wypoziomować?

Podłoga na legarach - z płyt osb, na gruncie, czy wylewka, jak wypoziomować

Podłoga w każdym budynku jest bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym. W każdym pomieszczeniu wymagane jest prawidłowe wykonanie podłogi, ponieważ bez tego, mogą występować problemy z poprawnym utrzymaniem budynku. Bez dobrze wykonanej podłogi w budynku będzie obecna wilgoć, pleśń oraz uniemożliwione będzie prawidłowe wykonanie dalszych prac przy wykończeniu, przez pozostawione nierówności bądź odchylenia w poziomie. 

Wykończenie początkowych prac podłogi jest dostępne w dwóch rozwiązaniach, możecie zastosować podłogę na legarach lub wylewkę. Oba rozwiązania są stosowane od wielu lat i sprawdzają się dobrze. Dla sprawdzenia, która metoda jest efektywniejsza, w poniższym artykule sprawdzamy, co to jest podłoga na legarach, jak wygląda opracowanie podłogi z płyt OSB na starych legarach oraz podłoga na legarach z płyt OSB. Czy podłoga na legarach na gruncie jest dobrym rozwiązaniem? Przedstawiamy jeszcze jak wypoziomować podłogę na legarach. Na koniec sprawdzając opinie na forum, odpowiadamy, które rozwiązanie jest lepsze, podłoga na legarach czy wylewka. 

Podłoga na legarach – co to jest?

Zanim przejdziemy do omówienia tych wszystkich kwestii, ważnym aspektem wydaje się wyjaśnienie tego, co to jest podłoga na legarach. Podłoga na legarach jest znakomicie opracowanym systemem, który jest stosowany od wielu lat, ponieważ zapewnia bardzo dobrą ochronę termiczną, akustyczną, zwalcza występujące nierówności oraz wykazuje znakomitą izolację przed wilgocią.

Podłoga na legarach jest wykonywana w innej technice oraz sposobie układania niż praktykowane podłogi wylewkowe. Tutaj fenomen całej konstrukcji opiera się o połączeniu desek podłogowych z legarami, czyli drewnianymi deskami zamontowanymi do podłoża. Legary układa na powierzchni, która ma być pokryta końcową warstwą wykończeniową podłogę. Dopiero do takiego szkieletu z legarów montowane są materiały podłogowe np. deski drewniane, panele itp. 

Wykonanie podłogi na legarach pozwala na swobodny montaż szkieletu na wielu podłożach, możecie pokusić się o wykonanie podłogi na legarach na stropach, stalowych belkach oraz na stropach żelbetowych. 

Sprawdź również – Jak odpowietrzyć podłogówkę? Oto szczegółowy poradnik!

Podłoga z płyt OSB na starych legarach

Podłogę na legarach wykonuje się od wielu lat, z tego także powodu na forum pojawia się dużo pytań, jak wykonać podłogę z płyt OSB na starych legarach. Płyty OSB są bardzo dobrym materiałem do wykonania podłogi na starych legarach, ponieważ ich wytrzymałość oraz dobre wygłuszenie jest zachwalane przez wiele osób. 

Legary, które mają już swoje lata, zawsze musicie sprawdzić przed przykręceniem płyt OSB, możliwe, że będziecie musieli zaimpregnować je lub wymienić jakiś stary legar. Po zakończeniu możecie przejść do montażu podłogi z płyt OSB na starych legarach. 

Praca składa się na umiejętne przykręcenie płyt OSB do legarów, otrzymujecie wtedy możliwość uszczelnienia podłogi watą, ponieważ przestrzeń pomiędzy starymi legarami a płytą OSB znakomicie się do tego nadaje. Każdą płytę musicie dobrze wymierzyć, aby idealnie się połączyły, dodatkowo końce płyt muszą znajdować się na krańcach legarów. 

Montaż podłogi z płyt OSB na starych legarach zajmuje kilka godzin, a co ważne możecie to wykonać samodzielnie, ponieważ zadanie jest proste i dosyć przyjemne. 

Podłoga na legarach z płyt OSB

Podłoga na legarach z płyt OSB, jeżeli będzie od podstaw montowana przez was w nowym budynku lub chcecie ją wykonać, zamieniając obecne rozwiązanie, będzie przyjemną pracą, ponadto do tej pracy nie będziecie potrzebowali fachowca, ponieważ po przeczytaniu naszego wpisu, ze wszystkim poradzicie sobie sami. 

Podłoga na legarach z płyt OSB jest niezwykle prostym projektem, po wymierzeniu pomieszczenia, trzeba kupić drewniane legary o wymiarach 5 × 7 cm. 

Mocowanie legarów do podłoża wykonuje się w odległości mniej więcej 90 cm, zapewnia to idealne spasowanie kolejnych elementów konstrukcyjnych. 

Podłoga na legarach z płyt OSB toleruje nierówności podłoża oraz umożliwia zastosowanie wypełnienia pomiędzy nawierzchnią a płytami OSB. Do wykonanego szkieletu należy przykręcić płyty OSB, w miejscach łączeń legarów zastosujcie podkładkę z filcu, aby uniknąć odkształceń. 

Sprawdź również – Styropian pod wylewkę – jaka powinna być twardość i grubość? Sprawdź na co uważać

Podłoga na legarach na gruncie

Podłoga na legarach jest znakomitym rozwiązaniem na wykonanie podłogi na gruncie.

Jeżeli będziecie chcieli wykonać taras przed domem, podłoga na legarach na gruncie sprawdzi się idealnie. Cała konstrukcja jest wykonana tak samo, jak podłoga na legarach w pomieszczeniach, jedynie środek zabezpieczający legary musi być inny. W tym przypadku musicie zaimpregnować legary przed pleśnią, wilgocią oraz gniciem. 

Podłogę na legarach na gruncie rozpoczyna się od rozłożenia zaimpregnowanych legarów na gruncie. Kolejny krok to montaż płyt, na których będziecie umieszczać panele ogrodowe bądź płytki tarasowe. 

Jak wypoziomować podłogę na legarach?

Dobre wypoziomowanie podłogi na legarach daje gwarancje estetycznie wykonanej podłogi. Dopuszczalne odchylenia tego rozwiązania to ok. 1 mm na przestrzeni 2 m legarów. 

To, jak wypoziomować podłogę na legarach zaskoczy wiele osób, ponieważ sposób jest bardzo prosty. 

Po przyłożeniu poziomicy na odcinkach z nierównością należy przykleić folię filcową, która wyrówna wszelkie nierówności, dodatkowo wytłumi odgłosy podczas chodzenia po podłodze na legarach. 

Podłoga na legarach czy wylewka?

Podłoga na legarach czy wylewka? Takie pytanie jest często spotykane i jest to swego rodzaju odwieczny problem. Opinie na forum są podzielone, ponieważ oba rozwiązania mają swoich zwolenników oraz wrogów. Podłoga na legarach jednak zdobywa więcej pochwał niż wylewka, tak przynajmniej wskazują pojawiające się opinie na forum, które wskazują, że tego rodzaju podłoga zyskuje o wiele więcej zalet technicznych niż ma to miejsce w przypadku wykonania wylewki. Głównym powodem za podłogą na legarach jest jej naturalność, możliwość ocieplenia wełną, trwałość, wygłuszenie oraz możliwość samodzielnego wykonania.