Demontaż kaloryfera krok po kroku – jak spuścić wodę z grzejnika?

Demontaż kaloryfera krok po kroku - jak spuścić wodę z grzejnika (3)

Ciągle zmieniające się trendy w modzie pozwalają nam na wprowadzenie wiele zmian w naszych pomieszczeniach. Niegdyś nikt nie pomyślałby, aby zrezygnować z grzejników w pomieszczeniach na rzecz ogrzewania podłogowego. Dziś celowo ich nie montujemy lub demontujemy grzejniki, które kiedyś były osadzone w ścianach, czy pod oknem. W związku z tym postanowiliśmy dokładnie opisać proces demontażu kaloryferów.

Sprawdź również – jak osuszyć piwnicę w starym domu?

Grzejniki czasami bywają dla nas dosyć problematyczne, a w szczególności rury, które doprowadzają ciepłą wodę do nich, które są osadzone w niezbyt estetyczny sposób. Jeżeli kupimy mieszkanie z drugiej ręki i nie chcemy mieć rur na wierzchu, musimy kuć wszystkie ściany, aby je dokładnie zamaskować. To z kolei podnosi wszelkie koszty związane z remontem mieszkania. 

W celu zastąpienia kaloryferów czy grzejników możemy zamontować płaszcze ciepła lub ogrzewanie podłogowe. Takie rozwiązania dodają naszym pomieszczeniom świeżości oraz optycznie je powiększają. Czasami bardzo chcemy pozbyć się kaloryferów i zdemontować grzejniki, ale nie wiemy, jak to zrobić. Bywają również sytuacje awaryjne, w których konieczne jest zdjęcie grzejnika. Jednak jak odkręcić kaloryfer? 

W związku z tym w dzisiejszy artykule zdradzamy, jak zdemontować grzejnik, jak zakręcić dopływ wody do grzejnika, jak spuścić wodę z grzejnika, jak odkręcić kaloryfer. Opiszemy także, jak wygląda demontaż grzejnika łazienkowego. 

Jak zdemontować grzejnik?

Jeżeli zastanawiacie się, jak zdemontować grzejnik, na początku sprawdźcie jakiego rodzaju jest Wasz grzejnik, który jest osadzony w ścianie. Możecie mieć grzejnik aluminiowy lub żeliwny, a to już jest spora różnica. Kolejną bardzo ważną sprawą przy demontażu grzejnika, jest odłączenie dopływu ciepła oraz wody. Jeżeli mieszkamy w bloku, wiąże się to z przejściem po sąsiadach i poinformowanie wszystkich o naszych planach. Konieczne jest w tym celu odcięcie całego pionu, a to czasami bywa trudnym zadaniem. 

Następnym krokiem przed zdjęciem grzejnika jest zakręcenie dopływu wody do grzejnika oraz spuszczenie wody z grzejnika. Wiemy, jak zdemontować grzejnik, w dalszej części artykułu opisujemy, jak przeprowadzić te wszystkie czynności. 

Jak zakręcić dopływ wody do grzejnika?

Prawidłowe zakręcenie dopływu wody do grzejnika jest bardzo ważne, aby nie zalać sobie całego mieszkania, czy domu. Pierwsze co musimy zrobić to zmniejszenie ciśnienia w naszym grzejniku. Następnie zajmujemy się termostatem naszego grzejnika, jego zawór także musimy zamknąć. 

Jeżeli mieszkamy w domku jednorodzinnym, zakręcenie dopływu wody będzie prostsze, niż ma to miejsce w bloku mieszkalnym. W pierwszym przypadku, po odcięciu termostatu zostaje nam zakręcenie wody, najczęściej zawór zlokalizowany jest w piwnicy lub kotłowni. Tam ulokowane są nasze zawory główne. Po zakręceniu głównego dopływu wody do grzejnika w domku możemy zabierać się do dalszej pracy.

W jaki sposób można zakręcić dopływ wody do grzejnika? W sytuacji zakręcenia dopływu wody do grzejnika w bloku sprawa wygląda inaczej. Nie jest już tak prosto, jakby się mogło wydawać. W pierwszej kolejności musimy powiadomić zarządcę budynku o naszych planach. Oczywiście, nikt nigdy nie robi większych problemów, w momencie wystąpienia z prośbą o zakręcenie dopływu wody. Jednak jest to konieczne, ponieważ to spółdzielnia lub zarządca budynku zakręca wodę. Ta procedura trwa trochę dłużej, przez fakt odłączenia całego pionu. 

Jeżeli woda jest już zakręcona, w następnym kroku musimy spuścić wodę z grzejników. 

Jak spuścić wodę z grzejnika?

W takim razie, jak spuścić wodę z grzejnika? Przed rozpoczęciem spuszczania wody z grzejnika, warto przygotować potrzebne narzędzia. Potrzebny będzie nam klucz do odkręcenia śruby w naszym grzejniku. W większości przypadków w zestawie przy zakupie grzejników dostajemy kluczyk do odkręcenia zaworu. Dodatkowo naczynie na wodę, która wypłynie z grzejnika oraz ściereczki. 

Wracając do pytania, jak spuścić wodę z grzejnika. Warto zachować odpowiednie kolejności. Przy takich operacjach wodę spuszczamy sekcyjnie, czyli wszystkie grzejniki w jednej linii obiegu wody. 

Jeżeli usłyszymy specyficzne syknięcie, to znak, że nasz grzejnik został pozbawiony wody. Możemy rozpocząć odkręcanie kaloryfera.

Jak odkręcić kaloryfer?

Jak odkręcić kaloryfer? To już ostatnia prosta przed pozbyciem się kaloryfera z naszej ściany. Pracę zaczynamy od odkręcenia rury dopływowej kaloryfera. Wykonujemy to kluczem francuskim. Rozmiar klucza nie jest wymagany, ponieważ tego rodzaju klucze można dopasować do wymaganej wielkości poprzez regulację. 

Po tej czynności śrubokrętem odkręcamy śruby, które trzymają nasz kaloryfer na uchwytach w ścianie. Warto jest tę czynność przeprowadzać powoli, ponieważ po odkręceniu śrub, nasz kaloryfer będzie już gotowy do zdjęcia. Ostrożnie należy przenieść kaloryfer, ponieważ możemy rozlać pozostałe resztki wody. 

Wiecie już, jak odkręcić kaloryfer, opisujemy jeszcze jak zdemontować grzejnik w łazience. 

Demontaż grzejnika łazienkowego krok po kroku

W przypadku demontażu grzejnika łazienkowego konieczne jest odkręcenie dwóch zaworów. W pierwszej kolejności oczywiście spuszczamy wodę z naszego grzejnika. Możemy również wykorzystać urządzenie do zamrażania rur i zamrozić wodę w rurach. 

Później zabieramy się za odkręcenie zaworu odpowietrzającego. Ten element znajduje się na dole naszego grzejnika łazienkowego. Następnie odkręcamy zawór odpływu i dopływu. Koniecznie postawcie miskę na wydostającą się wodę.

Ostatnim krokiem w demontażu grzejnika łazienkowego, jest odkręcenie śrub trzymających nasz grzejnik łazienkowy. Odstawiamy grzejnik w bezpieczne miejsce, maskujemy zawory i gotowe.

Jak widzicie, demontaż grzejnika łazienkowego jest prosty i nie wymaga specjalnych umiejętności.