Jak odpowietrzyć podłogówkę? Oto szczegółowy poradnik!

Jak odpowietrzyć podłogówkę

Obecna moda na wykończenie wnętrz znacznie się zmieniła. Nie posiadamy już masywnych, dużych meblościanek, kredensów czy szklanych szafek wypełnionych dekoracyjnymi kryształkami. Teraz stawiamy bardziej na minimalizm oraz praktyczność. Do takich nowoczesnych rozwiązań zaliczyć można ogrzewanie podłogowe.

Sprawdź również – Fotowoltaika na balkonie czy warto montować?

Nasze pomieszczenia zawierają tylko potrzebne elementy. W salonach mamy teraz bardzo dużo wolnego miejsca. Nie oznacza to robienia zimnych pustych pokoi, jedynie stawiamy na estetykę oraz łatwość w utrzymaniu porządku. Zaczynamy ograniczać rozstawianie mebli, topornych dodatków. Wiele osób rezygnuje również z posiadania grzejników, które niekiedy psuły cały wygląd pomieszczenia, na rzecz ogrzewania podłogowego. Dodatkowo pomieszczenia bez grzejników wydają się optycznie większe.

Dlatego istnieje możliwość zamontowania ogrzewania podłogowego, które ostatnimi czasy zyskuje na popularności, jednak takie nowoczesne metody, mają pewną wadę w postaci zapowietrzania. Takie rozwiązanie pozwala na całkowitą rezygnację z grzejników. Pomieszczenia są lepiej i szybciej nagrzewane. Co ważne, ogrzewanie podłogowe bywa tańsze w utrzymaniu. Nasze pomieszczenia, są wtedy wolne od grzejników, co dodaję odrobinę uroku. 

Jednak zaczynają się pojawiać pytania, w jaki sposób dbać o ogrzewanie podłogowe, co w sytuacji, kiedy ogrzewanie podłogowe się zapowietrzy, jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe, czy jest jakieś urządzenie do odpowietrzania ogrzewania podłogowego, czy znajdziemy pomocne filmiki jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe na YouTube, czy odpowietrzanie ogrzewania podłogowego z zaworem RTL odbywa się w taki sam sposób? Czy odpowietrzanie powinno się odbyć na zasilaniu, czy powrocie? 

W dzisiejszym artykule odpowiadamy na wszystkie te pytania, które pojawiają się licznie w sieci, abyście nie musieli się zastanawiać, jak się zabrać za odpowietrzanie ogrzewania podłogowego. 

Zapowietrzone ogrzewanie podłogowe – co robić?

W takim razie co robić, w przypadku zapowietrzenia ogrzewania podłogowego? Przede wszystkim ogrzewanie podłogowe podobnie jak tradycyjne grzejnikowe, do prawidłowego funkcjonowania potrzebuję wodę. O ile przy grzejnikach wiemy, jak poradzić sobie z zapowietrzeniem, tak przy ogrzewaniu podłogowym zapowietrzenie może nam sprawić nie lada problem. Jednak na wszystko jest rozwiązanie. Zapowietrzone ogrzewanie podłogowe to jak nazwa wskazuje, powietrze, które dostało się do systemu rur. W konsekwencji utrudnia swobodny przepływ wody, który szybko zauważymy. 

Podczas zapowietrzenia ogrzewania podłogowego, ciepło będzie znacznie mniejsze lub przerwane w miejscach, w którym rury zostały zapowietrzone. Dodatkowo podczas zapowietrzenia ogrzewania podłogowego dochodzi do niespotykanych podczas normalnej pracy stuków. W początkowej fazie możemy się tego wystraszyć, że nasza instalacja uległa poważnej awarii. Jednak spokojnie, takie dźwięki będą słyszane podczas zapowietrzenia.

Dlatego pojawiają się pytania, jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe? Poniżej znajdziecie odpowiedź na to pytanie.

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?

Osoby, które nie miały jeszcze do czynienia z ogrzewaniem podłogowym, nie mają pojęcia jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe. Taki proces, jak odpowietrzanie podłogówki może wydawać się zawiły i trudny. Jednak nie zrażajcie się na początku, warto poczytać o całym procesie odpowietrzania podłogówki w poniższej części artykułu. Zacznijmy więc od początku. Jeżeli mamy zamontowaną instalację podłogową, już na samym początku zapoznamy się z procesem odpowietrzania podłogówki. Tak działa ta instalacja, że po podłączeniu, przed pierwszym włączeniem należy przeprowadzić odpowietrzanie. 

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe? Warto zapamiętać cały proces, aby przy następnej okazji nie pojawiły się ponownie obawy, jak odpowietrzyć podłogówkę. Odpowietrzanie musimy powtarzać co 3-4 lata. Cały proces odpowietrzania, zależy również od naszej instalacji podłogowej. Jeżeli mamy system starszy, proces odpowietrzania ogrzewania musimy przeprowadzić samodzielnie. Jeżeli nasza podłogówka jest nowsza, będziemy mieli automatyczny zawór do odpowietrzania podłogówki.

Odpowietrzanie ogrzewania podłogowego zaczynamy od zakręcenia zaworów. Na tym etapie całego procesu, jak odpowietrzyć podłogówkę, musimy poświęcić trochę czasu. Każdy zawór odpowietrzamy osobno. Następnie odkręcamy dopływ wody. Podczas pracy w poszczególnych połączeniach, woda będzie pracowała tylko, w tym kanale, w którym jest otwarty zawór, dlatego bez problemów usuwa powietrze z rury. 

Jak odpowietrzać ogrzewanie podłogowe? W dalszej części naszego procesu odpowietrzania ogrzewania podłogowego powtarzamy proces przepływu wody w każdym zaworze po kolei. Tak właśnie wygląda proces odpowietrzania podłogówki z zaworem RTL. Taka procedura polegająca na zakręceniu wszystkich zaworów jest właśnie odpowietrzenie podłogówki z zaworem RTL. 

Na koniec odkręcamy wszystkie zawory i sprawdzamy, czy nasz proces odpowietrzania ogrzewania podłogowego się powiódł. Pojawiają się jeszcze pytania, jakie urządzenia służą do odpowietrzania ogrzewania podłogowego, jednak jak zauważyliście, w cyklu odpowietrzania podłogówki odbywa się bez urządzeń do odpowietrzania ogrzewania podłogowego. 

Jedyne narzędzie do odpowietrzania ogrzewania podłogowego to szczypce na wypadek, gdyby zawory były zasysane. 

Odpowietrzanie podłogówki na zasilaniu czy powrocie?

Co warto wiedzieć na temat odpowietrzania podłogówki na zasilaniu czy powrocie? Jeżeli chodzi o odpowietrzanie podłogówki na zasilaniu czy powrocie, to nie musimy się długo nad tym zastanawiać. Systemy ogrzewania podłogowego wyposażone w automatyczny zawór odpowietrzania ułatwia nam ten proces. Wszystko wykonujemy na powrocie 

Wiele osób zadaje również pytania, czy są dostępne instrukcje jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe na YouTube

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe? YouTube

Jeżeli chcemy znaleźć instrukcję, jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe YouTube, nie będzie z tym żadnego problemu. Na YouTube, znajdziemy kilkadziesiąt instrukcji, jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe. 
Wystarczy, że na YouTube wpiszemy pytanie, jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe, i pojawią się nam filmy dotyczące różnych modeli podłogówki.