Podłączenie silnika 3 fazowego – schemat, jak podłączyć do 1 fazy, 230V, w gwiazdę?

Styropian pod wylewkę - jaka powinna być twardość i grubość Sprawdź na co uważać (2)

Silnik, który jest zasilany 3 fazowo, dla wielu osób jest bardziej problematyczny oraz skomplikowany niż te, które posiadają jedną fazę, ponieważ ich podłączenie jest zupełnie inne. W takich urządzeniach cała struktura zasilania będzie bardziej rozbudowana, co może zaskoczyć początkujących elektryków. 

Na forum pojawia się cała masa pytań dotyczących silnika 3 fazowego, ponieważ takie urządzenia są coraz częściej stosowane. Wielkie zakłady produkcyjne, kamieniarstwa oraz budowlanka wykorzystują silniejsze maszyny o lepszych osiągach, dlatego ich zasilanie nie może być podłączone pod jedną fazę. 

Prześledziliśmy wiele waszych pytań dotyczących podłączenia silnika 3 fazowego i postanowiliśmy w poniższym artykule odpowiedzieć na najczęściej spotykane. Zamieszczamy wyjaśnienie jak podłączyć silnik 3 fazowy, jak powinien wyglądać schemat podłączenia silnika 3 fazowego oraz jak podłączyć silnik 3 fazowy na 230V. Dodatkowo przedstawiamy podłączenie silnika 3 fazowego do 1 fazy, jak podłączyć silnik 3 fazowy na jedną fazę 230 V schemat. Zdradzamy także, jak powinno wyglądać podłączenie silnika 3 fazowego w gwiazdę. 

Jak podłączyć silnik 3 fazowy?

Działanie oraz budowa silnika 3 fazowego jest znacznie bardziej skomplikowane niż w przypadku urządzenia na 1 fazę. Cały problem tkwi w podłączeniu silnika 3 fazowego, który jest zasilany pięcioma przewodami, z których trzy są odpowiedzialne za fazy, czwarty to kabel uziemiający, a piąty neutralny. 

To, jak podłączyć silnik 3 fazowy jest sztywno spisane w ogólnych zasadach elektrycznych. Nie możecie zmienić przyjętego układu, ponieważ wtedy wasze urządzenie nie będzie działało. Podstawowa zasada podłączenia silnika 3 fazowego opiera się o poprawne wpięcie kabli fazowych do uzwojenia. 

To samo tyczy się dwóch pozostałych kabli neutralnego oraz uziemiającego, ponieważ jeżeli je pomylicie, może dojść do spięcia lub porażenia operatora silnika. Podłączenie silnika 3 fazowego jest opierane o dwie metody, które są zawsze stosowane, jedna to metoda podłączenia silnika 3 fazowego w trójkąt, druga to podłączenie silnika 3 fazowego na gwiazdę. To, jak podłączyć silnik 3 fazowy, jest najczęściej zawarty w klasycznym schemacie, który poniżej zamieszczamy.

Schemat podłączenia silnika 3 fazowego

Schemat podłączenia silnika 3 fazowego koniecznie musi zawierać wszystkie informacje opisujące napięcie oraz przekrój przewodów, jakie musicie zastosować. W zależności od napięcia oraz ilości amper w silniku schemat podłączenia silnika 3 fazowego będzie zawierał inne materiały. 

Każdy dostępny schemat podłączenia silnika 3 fazowego informuje elektryka, jakie tuleje będzie potrzebował, ponieważ nie możecie przyłączyć gołych kabli, tuleki odpowiadają za izolację przepływającego prądu. 

Sprawdź również – Jak podłączyć światłowód do domu jednorodzinnego? Wyjaśniamy

Jak podłączyć silnik 3 fazowy na 230V?

Silnik 3 fazowy działa na tzw. siłę, czyli mocniejsze napięcie, które pozwala na wykorzystanie pełnej mocy urządzenia. Oczywiście nie zawsze mamy dostęp do napięcia siłowego, dlatego na forum pojawia się wiele pytań, jak podłączyć silnik 3 fazowy na 230V. W takim układzie urządzenie będzie działało poprawnie, ale nie wykorzystuje pełnej mocy. 

Jeżeli będziecie chcieli podłączyć silnik 3 fazowy na 230V, koniecznie zastosujcie się do zasad wymaganych przez przepływające pole magnetyczne, które napędza urządzenie do pracy. Przed podłączeniem prądu do silnika niezbędne jest zmienienie kierunku blaszek na stykach. W konsekwencji przestawione nakładki na pozycję trójkąt pozwolą na stworzenie silniejszego pola magnetycznego. 

Podłączenie silnika 3 fazowego do 1 fazy 

Podłączenie silnika 3 fazowego do 1 fazy wbrew pozorom nie jest trudnym zadaniem, ponieważ opiera się o zastosowanie kondensatora, który wytworzy wymagane pole magnetyczne, bez którego silnik 3 fazowy lub 1 fazowy nie będzie działał. 

Zastosowanie kondensatora wpływa na zmianę czasu narastania prądu na wyznaczonym uzwojeniu, dzięki temu ma odpowiednie warunki do wytworzenia wirującego pola poprzez rozładowania oraz ładowania. 

Jak podłączyć silnik 3 fazowy na jedną fazę 230V? Schemat

Sprawdzając pytania na forum, jak podłączyć silnik 3 fazowy na jedną fazę 230V wiele osób prosi o zamieszczenie schematu, ponieważ znacznie ułatwia poprawne zamontowanie kondensatora. 

Dostępne w sieci schematy, jak podłączyć silnik 3 fazowy na jedną fazę 230 V pokazują, jakimi kablami posługiwać się przy poszczególnych amperażach silników. 

Dodatkowo zobrazowane jest prawidłowe ułożenie styków oraz tulei.  

Jeżeli będziecie chcieli skorzystać ze schematu podłączenia silnika 3 fazowego na jedną fazę 230 V, możecie skorzystać z gotowych rysunków technicznych dostępnych w sieci. 

Podłączenie silnika 3 fazowego w gwiazdę

W takim razie, jak powinno przebiegać podłączenie silnika 3 fazowego w gwiazdę? Podłączenie silnika 3 fazowego w gwiazdę jest określone prostą zasadą. Kable fazowe z jednej strony są łączone osobno z końcami uzwojeń. Druga strona przewodów będzie razem złączona i przymocowana do pola neutralnego. Podłączenie silnika 3 fazowego w gwiazdę pozwala na uruchomienie silnika w niepełnym wymiarze mocy.