Pellet z Litwy – opinie na forum, parametry, kaloryczność, cena, gdzie kupić?

Pellet z Litwy - opinie na forum, parametry, kaloryczność, cena, gdzie kupić (1)

Temperatury na zewnątrz spadają coraz szybciej, a dni stają się coraz chłodniejsze, a zimna na dobrą sprawę jeszcze się nie zaczęła. Już teraz trudno jest odnaleźć się w niskich temperaturach i w wszechobecnym śniegu, trudno jest więc wyobrazić sobie co będzie, gdy zima rozkręci się na dobre i warunki zdecydowanie się pogorszą. Gdy przychodzą mrozy, priorytetem musi być zapewnienie sobie niezawodnego źródła ciepła, które dostarczy nam nie tylko komfort, ale także bezpieczeństwo. 

Równie ważne są rodzaj źródła ciepła, jak chociażby kominek czy konkretny kocioł, jak i paliwo, które w nim wypalamy. Kiedy decydujemy się na kocioł, pod uwagę musimy wziąć to, czym chcemy w nim palić. Jest wiele czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę, kiedy dokonujemy tego kluczowego wyboru – są to między innymi to, do jakiego paliwa przystosowany jest piec, jaka powinna być jego kaloryczność, jakie środki chcemy przeznaczać na jego zakup, czy nawet to jak często chcemy napełniać kocioł. W ciągu ostatnich dwudziestu lat pojawił się też kolejny czynnik, który brany jest pod uwagę coraz częściej – ekologiczność. 

W czasach, kiedy zmagamy się ze smogiem i złym powietrzem na co dzień, nasza świadomość rośnie, a wiedza na temat dbania o środowisko poszerza się, toteż często preferujemy paliwa, które nie mają szkodliwego wpływu na naturę. Powstaje coraz więcej odpowiedników szeroko używanych paliw i opałów, które stanowią kompromis pomiędzy kalorycznością, a brakiem negatywnych skutków na środowisko, a jednym z nich jest coraz bardziej popularny pellet.

Pellet z Litwy – opinie na forum

Pellet z Litwy stał się w ostatnich latach stosunkowo popularny, a opinie na forum, które pozostawiają internauci sugerują, że istnieje ku temu powód. Pellet to opał, który powstaje poprzez sprasowanie wszelkiego rodzaju odpadów z drzewa, takich jak chociażby trociny czy wióry. Jego kaloryczność jest bardzo podobna do tej, którą ma zwykłe drewno, ale ma wiele zalet, które sprawiają, że jest on dużo lepszym opałem. 

Pellet z Litwy, według opinii na forum sprawdza się bardzo dobrze i dla wielu internautów okazał się strzałem w dziesiątkę. Jego cena jest często mniejsza niż cena regularnego pelletu, który możemy kupić na rynku, ale nie znaczy to, że traci on przez to na wartości. Pellet z Litwy pali się dobrze, zostawia bardzo małą ilość popiołu i trudno jest doszukać się w nim spieków. Jedną z jego największych zalet jest to, że jest on bardzo ekologiczny, nie ma praktycznie żadnego negatywnego wpływu na środowisko.

Sprawdź również – Produkcja pelletu ze słomy krok po kroku na własne potrzeby – koszty i opłacalność

Pellet z Litwy – parametry

Parametry pelletu z Litwy są bardzo podobne do parametrów pelletu, który możemy dostać w Polsce. Z tony produktu często zostaje nie więcej niż 6 kilogramów popiołu, co jest niesamowicie dobrym wynikiem jak na inne dostępne na rynku paliwa i opały. Parametry pelletu z Litwy sugerują, że zawiera on poniżej 10% wody, co jest wymagane w pellecie, a długość poszczególnych granulek zazwyczaj nie przekracza 4 cm, a ich średnica wynosi od 6 do 8 mm. Różne firmy oferują różne produkty, dlatego warto jest zwracać uwagę na parametry poszczególnych rodzajów. Informacje na ten temat możemy zauważyć najczęściej na opakowaniach, a także na stronach internetowych producentów. Powinniśmy zwracać szczególną uwagę na kaloryczność, zawartość wody i zawartość popiołu.

Pellet z Litwy – kaloryczność

Kaloryczność pelletu z Litwy to jego najważniejsza cecha. To od niej zależy, czy produkt nadaje się do zakupu i czy opłaca się zainwestować w niego jako nasz opał. Idealna kaloryczność w przypadku pelletu zaczyna się przy wartości 18,4 MJ/kg, a im większa ona jest, tym lepiej dla opału. Kaloryczność pelletu z Litwy zależy w dużej mierze od producenta, który odpowiada za ten opał, jednak nie trudno jest znaleźć produkt, w którym jej wartość jest równie wysoka jak 18,4 MJ/kg lub wyższa.

Sprawdź również – Pellet ze słomy – opinie na forum, produkcja, wady, kaloryczność, spalanie, gdzie kupić?

Pellet z Litwy – gdzie kupić?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań, które dotyczą tego zagadnienia jest to, gdzie kupić pellet z Litwy. Niestety nie jest to towar, który jest łatwo dostępny, toteż poszukiwanie go może być nieco problematyczne. Dobrze jest znaleźć strony internetowe producentów, na których możemy zakupić ten opał bezpośrednio, czy też zdobyć informacje dotyczące dystrybutorów. Oferty sprzedaży możemy znaleźć też na stronach takich jak OLX, nie ma jednak gwarancji, że znajdziemy takową na naszym terenie. Odpowiedź na pytanie o to, gdzie kupić pellet z Litwy nie jest więc prosta, również dlatego, że oferty zmieniają się sezonowo. Na ten moment warto jest sprawdzać strony takie jak Allegro.

Pellet z Litwy – cena

Cena pelletu z Litwy nie różni się znacząco od ceny jego polskiego odpowiednika, jednak często jest niższa. Wszystko zależy od oferty i producenta, jednak zazwyczaj cena pelletu z Litwy waha się w granicach od 2500 zł do 2800 zł za tonę, a przynajmniej w sezonie zimowym. Nie wyklucza się, że cena ta może spaść w ciągu najbliższych miesięcy.