Produkcja pelletu ze słomy krok po kroku na własne potrzeby – koszty i opłacalność

Produkcja pelletu ze słomy krok po kroku na własne potrzeby - koszty i opłacalność (1)

Pellet jest surowcem opałowym, który staje się coraz bardziej popularny. Poprzez swoje znakomite właściwości grzewcze, niską emisyjność oraz atrakcyjne ceny, coraz więcej osób decyduje się za zakup tego surowca. 

Jeszcze kilka lat temu mało kto wiedział, co to jest pellet oraz do czego można go używać. Dziś zadowolonych klientów jest naprawdę wielu. Potwierdzeniem tego są liczne zapytania o różne rodzaje pelletu, o jego wartości opałowe, cenę, możliwość zakupu. Pellet jest także rekomendowany przez osoby wspierające środowisko, ponieważ nie zawiera w swoim składzie żadnych substancji smolistych, co jest bardzo ważne, ponieważ nasza planeta jest już wystarczająco skażona.  

Nie wszyscy wiedzą, z czego jest produkowany pellet, dlatego w sieci pojawia się bardzo dużo zapytań o produkcję pelletu. Oczywiście ten wątek jest bardziej rozbudowany, ponieważ pellet może być wytwarzany z drewna, trocin, wierzby energetycznej, łusek słonecznika oraz ze słomy. W zależności od surowca produkcja pelletu będzie różna, ponieważ inna obróbka jest wymagana do drewna oraz inna do łusek czy słomy. 

My postanowiliśmy się skupić na produkcji pelletu ze słomy. Ten surowiec wzbudza najwięcej pytań, dlatego chcemy wam to wszystko wyjaśnić. 

W poniższym tekście opisujemy, jak wygląda produkcja pelletu ze słomy, produkcja pelletu ze słomy krok po kroku. Jak powinna wyglądać produkcja pelletu ze słomy na własne potrzeby, sprawdzamy, czy produkcja pelletu ze słomy jest opłacalna oraz jaki jest koszt produkcji pelletu ze słomy. 

Produkcja pelletu ze słomy 

Zastanawiając się nad zakupem pelletu, wiele osób sprawdza różne rodzaje tego paliwa. Zatrzymując się przy pellecie ze słomy, nie każdy wie, jak to jest możliwe, żeby słoma stanowiła materiał do produkcji opału. Jednak jest to możliwe i co ważne, pellet ze słomy wykazuje bardzo dobre wartości opałowe. 

Produkcja pelletu ze słomy nie jest skomplikowanym procesem, nie są do tego potrzebne technologicznie wyposażone urządzenia. Podczas produkcji pelletu ze słomy ważne jest, aby zachować wszystkie potrzebne procesy, trzymać się odpowiedniej kolejności. 

Zacznijmy może od początku, jak sama nazwa wskazuje pellet ze słomy, produkowany jest z pozostałości po żniwach oraz sianokosach. Skład tego produktu jest bardzo prosta, ponieważ nie zawiera żadnych dodatkowych wzmacniaczy oraz dodatków, które mogłyby wpłynąć na jego jakość. 

Produkcja pelletu ze słomy nie jest skomplikowanym procesem, jednak przed rozpoczęciem warto sprawdzić, jak to zrobić. Z tego powodu w dalszej części zdradzamy, jak wygląda produkcja pelletu ze słomy krok po kroku. 

Produkcja pelletu ze słomy krok po kroku

Pellet ze słomy jest jednym z pro ekologicznych paliw grzewczych. W swoim składzie nie zawiera żadnych substancji smolistych oraz siarki. Produkcja pelletu ze słomy krok po kroku obejmuje kilka etapów. Warto zapoznać się z każdym, aby mieć kompletną wiedzę na ten temat. 

Produkcja pelletu krok po kroku rozpoczyna się od rozpakowania bali słomy i umieszczenia ich w specjalnym podajniku, który transportuje słomę do komory, która po zamknięciu osiąga 90°C. Podczas takiego podgrzewania ze słomy usuwane są bakterię oraz możliwie w występowaniu grzyby. 

Następnie słoma trafia na taśmę, gdzie jest prasowana pod ciśnieniem. Zabieg jest konieczny, ponieważ umożliwia dalszą obróbkę oraz uzyskanie jednolitej konsystencji. 

Kolejnym etapem jest rozdrabnianie sprasowanej słomy na mniejsze kawałeczki, które będą już prawie gotowym pelletem. 

Tak zgranulowany produkt poddawany jest płukaniu w celu usunięcia znikomych resztek pyłu. Ostatnim krokiem jest suszenie. Pellet ze słomy trafia do bębna o temperaturze 90°C, gdzie jest suszony. 

Gotowy produkt zostaje przesypany do worków i może zostać przekazany do sprzedaży. 

Sprawdź również – Ranking pelletu drzewnego 2022 – co wybrać? Najwięksi producenci pelletu w Polsce

Produkcja pelletu ze słomy na własne potrzeby

Produkcja pelletu na własne potrzeby jest ostatnio bardzo gorącym tematem. Wiele osób sprawdza, czy jest możliwość wyprodukowania własnego pelletu w celu zabezpieczenia się przed zimą. Surowce opałowe są coraz trudniej dostępne, a ich koszty z miesiąca na miesiąc rosną. 

Dla zainteresowanych mamy dobre wiadomości. Produkcja pelletu na własne potrzeby jest realna. Co więcej, nie musicie przygotowywać do tego hali produkcyjnej. 

Ważne jest, abyście zaopatrzyli się w dobrą pelleciarkę, która bez problemów poradzi sobie z wyprodukowaniem pelletu na wasze własne potrzeby. 

Przy wyborze takiego urządzenia zwracajcie uwagę na jej moc oraz zamontowany napęd, który powinien być skierowany na matrycę RTH i GKM. Takie urządzenia są niezawodne oraz dają możliwość wyprodukowania naprawdę dobrego pelletu. 

Sprawdź również – Pellet ze słomy – opinie na forum, produkcja, wady, kaloryczność, spalanie, gdzie kupić?

Produkcja pelletu ze słomy – opłacalność

Osoby, które rozważają produkcję pelletu ze słomy na własne potrzeby, zastanawiają się, jaka jest opłacalność produkcji pelletu ze słomy. Oczywiście koszty związane z samodzielną produkcją pelletu ze słomy nie są dla wszystkich oczywiste. 

Analizując koszty zakupu opału na zimę, który jest w granicach 3000 złotych za tonę, w szybkiej kalkulacji można stwierdzić, że produkcja pelletu jest opłacalna, ponieważ zakup maszyny do produkcji pelletu oraz słomy będzie korzystniejszym rozwiązaniem. 

Koszt produkcji pelletu ze słomy

W takim razie, jaki jest koszt produkcji pelletu ze słomy? Koszt produkcji pelletu ze słomy jest, zależy od ceny surowca oraz maszyny, jaką posiadacie. Samodzielna produkcja jest opłacalna, ponieważ koszt produkcji pelletu ze słomy szacowana jest w okolicach 120-150 złotych za 1000 kg.