Tona pelletu – na ile starcza? Ile spala się pelletu w ciągu doby, miesiąca i roku?

Tona pelletu - na ile starcza Ile spala się pelletu w ciągu doby, miesiąca i roku (1)

Obecne trwające zawirowania cenowe na rynku, które zostały wywołane trwającym konfliktem na Ukrainie spowodowały niemałe zamieszanie, jeżeli chodzi o surowce opałowe. Do najpopularniejszych z nich zaliczyć można oczywiście węgiel i ekogroszek, natomiast na rynku pojawia się masa różnych alternatyw w postaci pellet, który o dziwo może być produkowany zarówno ze słomy jak i z łuski słonecznika.

Przede wszystkim pellet to skuteczne paliwo opałowe, które zyskuje na coraz to większej popularność, dodatkowo pojawia się coraz więcej pozytywnych opinii na forum, które wskazują i chwalą ten surowiec, który wykorzystywany jest do pieców na pellet. Pellet jest również uznawany za jeden z ekologicznych surowców oraz rozwiązań do ogrzewania gospodarstw domowych. Ciekawostką jest również to, że wielkość emisji dwutlenku węgla, który trafia do atmosfery jest w porównywalnej wartości do tych, które pochłania zwykła roślina, w trakcie wykonywania fotosyntezy.

Tak, jak już wcześniej wspomnieliśmy pellet to świetna alternatywa w porównaniu z węglem. Jednak coraz więcej osób zastanawia się nad tym, jak wygląda spalanie takiego pelletu. Na ile starcza tona pelletu, ile spala się pelletu dziennie, miesięcznie i rocznie? Na te i wszystkie pozostałe pytania odpowiemy w dalszej części wpisu. Na rzecz tego artykułu postanowiliśmy przeanalizować pojawiające się opinie na forum.

Sprawdź również – Pellet z łuski słonecznika – opinie na forum, kaloryczność, parametry, gdzie kupić, cena

Tona pelletu – na ile starcza? Sprawdzamy opinie na forum

W takim razie, na ile starcza tona pellety, jakie wartości wskazują opinie na forum? Ze względu na coraz to nowocześniejsze rozwiązania technologiczne, na rynku pojawia się z roku na rok coraz więcej różnych pieców na pellet, które wyróżniają się tym, że posiadają innowacyjne podajniki, a co za tym idzie, takie rozwiązania mają wpływ na to ile spala się pelletu w ciągu całego cyklu.  Na wstępie wspominaliśmy o tym, że pellet zaliczane jest do ekologicznego paliwa, a co za tym idzie jest to spowodowane tym, że do jej produkcji wykorzystuje się biomasę najczęściej drzewną, natomiast na rynku pojawia się również pellet z łuski słonecznika czy ze słomy. Opinie na forum wskazują również, że pellet można wyprodukować również z igiełek iglaków.

Zatem, przechodząc do sedna i odpowiedzi na pytanie na ile starczy tona pelletu, w tym przypadku ciężko w jednoznaczny sposób określić dokładne wartości. Przede wszystkim pellet pelletowi nie równy, wszystko jest zależne od tego czym się pali i w jaki sposób. Niektóre marki produkują pellet wyróżniający się lepszymi parametrami i mają wpływ na osiągane temperatury i długość spalania. Na rzecz artykułu postanowiliśmy przeanalizować pojawiające się opinie na forum i sprawdzić, jak sytuacja wygląda u osób, które palą pelletem już kilka sezonów.

Tona pelletu – na ile starcza?

 • Opinie na forum wskazują dość sporą rozbieżność, ponieważ pojawia się dość spora ilość wpisów, które wskazują to, że tona pelletu starcza średnio na 55-65 dni spalania w sezonie grzewczym, czyli od listopada do marca.

 Oczywiście warto pamiętać o tym, że podana wyżej ilość dni jest średnia wartością. Chodzi tutaj o to, że wszystko jest zależne od wielu ważnych czynników tj.:

 • Model posiadanego kotła na pellet.
 • Powierzchnia całkowita gospodarstwa domowego.
 • Rodzaj stosowanego pelletu.
 • Izolacja.

Podane wyżej czynniki mają istotny wpływ na to, na ile starczy tona pelletu. Odpowiednio wykonana izolacja budynku, może w rezultacie skutkować w przyszłości znacznie niższymi opłacanymi rachunkami.

Ile spala się pelletu na dobę?

Wiemy do tej pory, na ile starcza tona pelletu i jakie pojawiają się na ten temat opinie na forum. Kolejne pytanie odnosi się do tego, ile spala się pelletu na dobę, w miesiącu i rocznie? Oczywiście najłatwiejszym rozwiązaniem jest to, aby sprawdzić to samemu, ponieważ wystarczy wsypać do podajnika określoną porcję przygotowanego pelletu i obserwować spalanie. Dodatkowo warto prowadzić w tym kierunku dokumentację i wyliczyć średnią, oczywiście nie o to w tym wszystkim chodzi, ponieważ osoby, które zadają pytania „ile spala się pelletu na dobę?” są bardziej ciekawe tym, co mówią opinie na forum.

Zatem przechodząc do sedna, warto w udzieleniu odpowiedzi posłużyć się przykładem gospodarstwa domowego, jakie występuje w Polsce setki tysięcy. Przede wszystkim warto uwzględnić to, że wyróżnia się dwie funkcje grzewcze, czyli funkcja pierwsza dotyczy ogrzewania budynku, natomiast druga odnosi się do podgrzewania wody, dodatkowo warto uwzględnić to, że w międzyczasie trwa sezon grzewczy.

Ile spala się pelletu na dobę do ogrzania budynku?

 • Uwzględniając ogólnodostępne parametry budynku, najczęściej opinie na forum wskazują, że w ciągu doby spala się około 19-23 kg pelletu. Wartość ta może być zależna od specyfikacji technicznej oraz izolacji budynku.

Ile spala się pelletu na dobę ogrzania ciepłej wody?

 • Opinie najczęściej wskazują, że do ogrzania ciepłej wody potrzebować będziemy średnio około 6kg pelletu. Oczywiście w niektórych gospodarstwach domowych wartość może być zdecydowanie większa, natomiast wszystko jest zależne od tego, w jaki sposób jest zaprogramowany kocioł na pellet.

Poznaliśmy wartości, które odnoszą się do tego, ile spala się pelletu na dobę, w dalszej części wpisu sprawdzimy, jak sytuacja wygląda w przypadku miesiąca.

Ile ton pelletu na miesiąc?

W powyższej części wpisu omawialiśmy, jak wygląda spalanie pelletu w ciągu doby, tym samym na rzecz wpisu przygotowaliśmy przykład gospodarstwa domowego i na tej podstawie wskazaliśmy ile spala się pelletu. Zadając pytanie o to, ile ton pelletu ile w ciągu miesiąca jest znacznie trudniejsze od poprzedniego pytania. Chodzi tutaj o to, że najczęściej sytuację komplikuje kilka głównym czynników, który w istotny sposób wpływają na spalanie i zużycie pelletu w ciągu miesiąca.

Pierwsza sprawa dotyczy całej instalacji grzewczej, stanu technicznego budynku spalanego surowca i to, w jaki sposób jest zaprogramowany kocioł na pellet oraz od ilości mieszkańców. W ten sposób postanowiliśmy przeanalizować dokładnie opinie, jakie pojawiają się na forum grzewczym i wskazać średnio, ile pelletu na miesiąc się spala.

Ile ton pelletu na miesiąc?

 • Na podstawie zgromadzony opinii na forum, wskazuje się, że w ciągu miesiąca w sezonie grzewczym, spalanie pelletu wynosi około 630-650 kg.

Warto również dodać fakt, że podana wartość to średnia, wszystko jest zależne od powyższych parametrów. Spalanie pelletu jest znacznie niższe poza sezonem grzewczym.

Ile ton pelletu na rok?

Poznaliśmy wartości odnoszące się do spalania pelletu w ciągu doby i miesiąca. Jak jest w przypadku pełnych 365 dni, ile ton pelletu wystarczy na rok? Niestety uprzedzamy, że nie da się określić wartości z dokładną do każdego kilograma. Na to, ile ton pelletu na rok wystarczy jest zależne od wielu czynników, które wymieniliśmy w powyższej części wpisu. Dodatkowo istotną rolę odgrywa tutaj moc kotła na pellet, im jest ona wyższa, tym jest większe średnie spalanie pelletu w ciągu roku. Na rzecz artykułu przygotowaliśmy poniżej zestawienie.

Ile ton pelletu na rok?

Moc kotła:Ile ton pelletu na rok?
15 kW4.5-5.5 ton
20 kW5.5-6.5 ton
22 kW6.5-7.5 ton
24 kW7.5-9 ton

Ile pelletu do ogrzania domu 100m2?

Powierzchnia domu to jeden z kluczowych czynników do tego, aby oszacować potrzebną ilość pelletu. Przyjmuje się, że uniwersalną powierzchnią gospodarstwa domowego jest 100m2.

Ile pelletu do ogrzania domu 100m2 potrzebujesz?

 • Najczęściej opinie na forum wskazują, że do ogrzania domu 100m2 idzie około 3.5 tony pelletu.

Do powyższego warto dodać to, że im lepsza jakość pelletu, tym można uzyskać lepsze i dłuższe spalanie, w związku z tym podana wartość to jedynie średnia i może mocno odbiegać od rzeczywistości.

Ile potrzeba pelletu na ogrzewanie domu 120m2?

Jak sytuacja będzie wyglądać w przypadku ogrzewania domu 120m2? Sytuacja może dość mocno ulec zmianie, ponieważ im większa powierzchnia domu, tym wymaga się kotła o większej mocy grzewczej.

Ile pelletu do ogrzania domu 120m2?

 • Opinie posiadaczy kotłów na pellet wskazują, że do ogrzania domu 120m2 najczęściej wymaga się około 4 ton pelletu.

Ile potrzeba pelletu na ogrzewanie domu 200m2?

Dom o powierzchni 200m2 wymaga znacznie mocniejszego kotła na pellet. W tym przypadku najczęściej mówi się o tym, że warto umieścić kocioł o mocy 20-22kW do ogrzania domu 200m2.

Ile pelletu na ogrzewanie domu 200m2?      

 • W tym przypadku opinie nie są jednoznaczne, wiele osób wskazuje, że średnia wymagana ilość do ogrzewania domu 200m2 to około 7.5-8 ton pelletu.