Jak postarzyć drewno domowymi sposobami?

Jak postarzyć drewno domowymi sposobami (1)

W dzisiejszych czasach meble w stylu vintage cieszą się dość sporym zainteresowaniem i bardzo duża część społeczeństwa decyduje się na meblowanie swoich czterech ścian w właśnie takim klimacie. Takie meble wraz z odpowiednio dobranymi akcesoriami, ozdobami i dopasowanym kolorem ścian, prezentują się fenomenalnie i dodają niesamowitego charakteru wnętrzom. 

Sprawdź również – półka na książki w kształcie drzewa, jak zrobić domowym sposobem?

Decydując się na tego typu styl warto odwiedzić sklepy ze starociami oraz pchle targi. W tych miejscach można dorwać mnóstwo niesamowicie interesujących przedmiotów w całkiem atrakcyjnej cenie. Oprócz kupowania gotowych elementów, coraz częściej słyszy się o postarzaniu mebli samemu w domu. Jest tak wiele sposobów i trików na postarzanie drewna, że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie, a można to zrobić z praktycznie każdym rodzajem drewna, dlatego nie straszne będą nam również nowiutkie meble w nowoczesnym stylu.

Jak postarzyć drewno domowymi sposobami?

W takim razie, jak postarzyć drewno domowymi sposobami? Poza sklepami ze starociami, czy pchlimi targami, takie stare wyposażenie sprzedawane jest również w sklepach z nowymi meblami. To rozwiązanie natomiast jest o tyle niewygodne, że zazwyczaj elementy te są robione hurtowo, co ewidentnie przekłada się na estetykę oraz efekt, jaki chcemy uzyskać. Jeżeli jakieś przedmioty faktycznie spełniają w stu procentach oczekiwania klienta, to są one zwyczajnie bardzo drogie. Wiadomo, że zależy nam na tym, aby cały proces przebiegł w miarę budżetowo, dlatego tutaj z pomocą przychodzi pomysł na zrobienie tego samodzielnie w domu. Oprócz samych wydatków, które w tym momencie okazują się niewielkie, możemy się przy tym również świetnie bawić i uwolnić swoją kreatywność. Kolejnym plusem jest fakt, że możemy wykonać wszystko po swojemu, każdy szczegół, czy detal. Ogranicza nas tylko i wyłącznie własna wyobraźnia.

Jest kilka sposobów na postarzenie drewna domowymi sposobami. Nie potrzebujemy do tego ani żadnych umiejętności, ani specjalnych sprzętów. Kluczową czynnością przed przystąpieniem do postarzania drewna jest jego porządne oczyszczenie. Jeżeli znajduje się na nim lakier, należy zetrzeć jego wierzchnią warstwę. Po wszystkim powinno się usunąć wszystkie brudy, które pozostały po czyszczeniu. 

Jedną z takich metod postarzania drewna jest szczotkowanie drucianymi szczotkami. Sprzęcik ten kupimy w praktycznie każdym sklepie budowlanym, czy ogrodniczym. Drewno nie zostaje uszkodzone, tylko tak naprawdę podczas całego procesu ścieramy wierzchnią warstwę, co daje rezultat wyglądu jak przy użytkowaniu mebli przez conajmniej kilka lat. Jest to metoda z naturalnym efektem końcowym. Na końcu warto utrwalić nasza pracę woskiem lub lakierem, wcześniej oczywiście usuwając pozostałości po postarzaniu.

Jak postarzyć drewno na biało?

Zatem, jak postarzyć drewno na biało? Najważniejszą zasadą podczas postarzania drewna jest jego oczyszczenie z farb i lakierów przed przystąpieniem do pracy. Wykonujemy to papierem ściernym, następnie odpylamy z kurzu i innych drobinek. Teraz według instrukcji pozostało już tylko bielenie. Gąbkowym pędzlem, umoczonym w farbie, przeciągamy po drewnie od boku do boku i z góry na dół. Tworzymy taki efekt, jaki nas interesuje, pamiętając o pozbyciu się nadmiaru farby z gąbeczki, ponieważ, by wyglądało realistycznie, musimy malować bardzo delikatnie i z wyczuciem.

Jak postarzyć drewno sosnowe?

Jeżeli chodzi o postarzanie konkretnie drewna sosnowego, to nie ma jednej konkretnej metody. Jest to drewno, które postarza się w taki sam sposób jak każdy inny. Jest jednak strategia, którą najchętniej wykorzystuje się właśnie przy postarzaniu drewna sosnowego. Jest to przecieranie drewna. Polega na pomalowaniu drewna dwoma różnymi odcieniami farb, malując jedna warstwa na drugą, a następnie na przetarciu drucianą szczotką. Pamiętając w dalszym ciągu o ówczesnym przygotowaniu drewna, czyli czyszczeniu.

Jak postarzyć drewno na szaro?

Istnieje metoda postarzania drewna, dzięki której drewno zyskuje szarobiałą barwę z nutką klimatów vintage. Stosuje się do tego specjalną emulsję mydlaną, która wchłania się w drewno, nadając mu tą specyficzną barwę i efekt szarego, starego mebla. W zależności od naszych upodobań, można zdecydować, jaka ilość warstw ługu będzie nam potrzebna na tym etapie. Metoda ta pozwala na zachowanie kształtu słojów, które są podkreślone i lepiej widoczne.

Istnieje również metoda o nazwie szarzenie. Wykorzystuje się do niej ocet jabłkowy oraz wełnę stalową. zamykamy w słoiku na kilka godzin lub nawet kilka dni ocet z rzuconą do niego wełną stalową. Czym dłuższy czas pozostawienia roztworu, tym kolor, który otrzymamy będzie ciemniejszy. Następnie roztwór, który nas satysfakcjonuje, nakładamy na wcześniej przygotowane i oczyszczone drewno. Tak zmodyfikowany mebel będzie nieco ciemniejszy, a jego atuty w postaci słojów będą bardziej podkreślone. Należy natomiast pamiętać o ubraniu rękawiczek podczas tych czynności, ze względu na duże prawdopodobieństwo zabrudzenia rąk, które ciężko zmyć.