Czy akacja to drewno nadające się do palenia w kominku?

Akacja do kominka

Kiedy zaczynają się chłodne, krótkie dni to znak, że nadchodzi zima. Więcej czasu spędzamy w domach, popołudniami po ciężkim, pochmurnym dniu marzymy o ciepłym, spokojnym wieczorze. Dążymy do stworzenia idealnego nastroju, zapalając świeczki, parząc ulubioną korzenną herbatę. Wracamy do półek z książkami, aby nadrobić zaległości, które powstały w wakacje. Wakacje tak szybko mijają, że szkoda nam ciepłych dni na siedzenie w domu. Zimą pozwalamy sobie nawet na małe grzeszki, grzane wino połączone z pysznym ciastkiem. 

Sprawdź również narzędzia Hecht!

Spędzając czas w domu, możemy nawet odpoczywać w ciszy, patrząc na żarzące drewno w kominku. Te chwile pozwalają nam zebrać myśli, dzięki czemu rano nasz poranek będzie dużo lepszy. Dodając do naszego grzanego wina odwiedziny przyjaciółek, nie mamy ochoty na nic innego. Wieczory spędzone, w takiej atmosferze, przy rozpalonym kominku pozwalają nam zapomnieć o warunkach pogodowych, jakie panują na zewnątrz. Jednak zatrzymując się przy temacie kominka, czy mamy odpowiednią wiedzę, jak prawidłowo palić w kominku, jakie drzewo jest najlepsze, aby nasz kominek służył nam przez długie lata, żeby się nie zapychał. 

Używając nieodpowiedniego drzewo nasz kominek, może zapychać się, drzewo może słabo się palić, podczas palenia nieodpowiednim drzewem nasz kominem może dymić, w rezultacie zamiast pięknego ognia w kominku mamy salon pełen dymu. Nie jest to dla nas zdrowe i odprężające. Wydobywający się dym z kominka powoduje strach, panikę oraz złość. Bo kto podczas chłodów ma ochotę otwierać okna, w celu wietrzenia pomieszczeń. W dzisiejszym artykule postaramy się przedstawić Państwu, jakie jest odpowiednie drzewo do kominka. Przekonamy się, którym drzewem warto palić, może dobrym rozwiązaniem drzewa do kominka będzie akacja.

Akacja do kominka – to dobry pomysł?

W takim razie, czy akacja do kominka to dobry pomysł? Kominek w naszych domach stwarza wyjątkowy nastrój. Czasami mamy inne rozwiązanie ogrzewania domu, jednak kominek i tak pojawia się w naszym salonie, ponieważ pięknie zdobi nasze wnętrze. Mamy również możliwość zamontowania kominka dekoracyjnego w mieszkaniu. Najczęściej jest to elektroniczny system dogrzewający, który służy głównie do celi dekoracyjnych. 

Akacja do kominka

Wracając do tradycyjnego kominka, sprawdźmy, jakie drzewo będzie najlepszym wyborem do palenia w kominku. Czy akacja do kominka to dobry wybór? Może lepiej jest, wybrać jesion, sosnę, a może buk? Najważniejszą informacją, którą musimy zapamiętać, dobierając drzewo do kominka, jest wybór drzewa liściastego. Drzewa iglaste w kominku są złym wyborem, ponieważ podczas spalania drzewa iglaste wytwarzają dużo dymu, sadzy i osadu, który osadza się na szybie kominka. 

W rezultacie musimy często myć kominek, jeżeli uda nam się rozpalić ogień, a nie wytworzenie kłębów dymu. Doskonałe drzewo do kominka, oprócz świetnego spalania, musi dawać dużo ciepła. Bo dobrze palące się drzewo w kominku, niedające ciepła przez zbyt szybkie spalanie nie będzie dla nas ekonomicznym rozwiązaniem. A jak sprawdza się akacja w kominku? 

Akacja to drzewo liściaste, więc już widzimy, że jest duże powodzenie w użyciu akacji w kominku. Kolejnym istotnym faktem, który musimy brać pod uwagę to kaloryczność drewna. Do kominka wybieramy wysokokaloryczne drzewa. Takie cechy ma jesion, buk, dąb. Akacja w kominku także może pochwalić się swoją kalorycznością. Tak więc mamy już drugi argument na tak. 


Mamy jeszcze jeden argument potwierdzający słuszny zakup akacji do kominka. To drzewo jest twarde i podczas palenia oddaje dużo ciepła. Akacja w kominku sprawdzi się doskonale. Będzie trafnym wyborem, a nasze wieczory dzięki niej staną się pełne ciepła. Uważajmy jednak na źródła pochodzenia drzewa, które kupujemy, warto sprawdzić sprzedawcę, czy drzewo, które nam oferuje, jest legalne.