Kiedyś ogrzewanie było w każdym domu takie samo. Najczęściej był to piec kamienny, koza, później ogrzewanie centralne, gazowe oraz elektryczne. Z upływem lat możliwości dostarczenia ciepła do domu mamy więcej. Począwszy od kilku rodzai pieców, ogrzewań podłogowych, gazowych, elektrycznych a kończąc na energii płynącej z fotowoltaiki. w Obecnych czasach wyróżnia się piece na ekogroszek, w związku z tym pojawiają się zapytania odnoszące się do tego, jak rozpalić w piecu z podajnikiem ślimakowym?
Sprawdź również – ekogroszek Tauron opinie
To, jakie rozwiązanie wybierzemy, zależy tylko od nas i od systemu grzewczego, jaki znajduje się w naszym domu. W blokach mieszkalnych bardzo często ciepło do grzejników płynie z miejskich kotłowni. W tych przypadkach mieszkańcy rzadko kiedy się interesują, jaki rodzaj pieca jest zamontowany. Jeżeli grzejniki są ciepłe, ludzie nie mają pytań.
Z tego względu idąc z pomocą do osób, które muszą własnoręcznie palić w swoich piecach, opisujemy, jak działa piec z podajnikiem, jak rozpalić w piecu na ekogroszek z podajnikiem, jak palić w piecu z podajnikiem ślimakowym. Dodatkowo sprawdzamy, jak palić drewnem w piecu z podajnikiem oraz jakie są ceny pieca na ekogroszek z podajnikiem. W dalszej części wpisu, znajdziesz odpowiedź na wskazane pytania.
Spis treści
Jak działa piec z podajnikiem?
W takim razie, jak działa piec z podajnikiem? Działanie pieca z podajnikiem znacznie się różni od działa tradycyjnych pieców. Cała jego automatyka oraz zastosowane rozwiązania nie przypominają metod używanych w centralnym piecu na węgiel. W związku z tym warto przed zamontowaniem takiego pieca, sprawdzić jak wygląda jego obsługa.
Podczas montażu pieca z podajnikiem możecie także zapytać fachowca, jak działa piec z podajnikiem oraz jak prawidłowo go obsługiwać. Monter powinien sam Wam to pokazać, jednak jak sami wiecie, w praktyce może różnie bywać.
Piec z podajnikiem swoje działanie głównie opiera na tak zwanym ślimaku. Jest to żeliwny lub stalowy walec w kształcie ślimaka, który odpowiada za podawanie paliwa do otworu spalania.
Jak zatem działa piec z podajnikiem? Dodatkowo działanie pieca z podajnikiem opiera się o sterowniku. To urządzenie kontroluje całą pracę pieca. Na sterowniku ustawiamy wszystkie potrzebne czynności. Temperaturę, pracę wiatraków, częstotliwość podawania paliwa, ilość podawanego paliwa oraz poszczególne funkcje pieca podczas lata, oraz zimy. Bo w czasie wakacyjnym piec z podajnikiem podgrzewa tylko wodę.
Jak wspomnieliśmy w piecu z podajnikiem swoją funkcję pełnią także wiatraki. Jest to system podawania odpowiedniej ilość powietrza do komory spalania. Dzięki temu cug jest utrzymywany na prawidłowym poziomie.
W dalszej części artykułu opisujemy jak rozpalać w piecu na ekogroszek z podajnikiem.
Jak rozpalić w piecu na ekogroszek z podajnikiem?
Pytanie, jak rozpalać w piecu na ekogroszek z podajnikiem jest często zadawane w sieci przez wielu użytkowników. Nie zawsze wiemy, jak dobrze wykonać tę czynność. Nie jest to trudne, jedynie należy dowiedzieć się, jak w prawidłowy sposób rozpalać w piecu na ekogroszek z podajnikiem.
Przed pierwszym rozpaleniem istotną kwestią jest dobór ekogroszku. Jego jakość będzie kluczowa podczas rozpalania w piecu na ekogroszek z podajnikiem. Nastąpienie w komorze z ekogroszkiem rozłóż drewienka, papier lub dedykowaną do ekogroszku podpałkę. Po odpaleniu należy chwile poczekać i obserwować, czy ogień się rozpala, jeżeli tak możecie zamknąć drzwiczki.
Ostatnim krokiem podczas rozpalania w piecu na ekogroszek z podajnikiem, jest prawidłowe ustawienie sterownika. Ilość podawanego paliwa, przerwy w dozowaniu oraz siłę wiatraków.
Jak palić w piecu z podajnikiem ślimakowym?
Jak już zdążyliście zauważyć, rozpalanie oraz obsługa pieca z podajnikiem jest znacznie inna od tradycyjnych pieców. Palenie w piecu z podajnikiem ślimakowym również ma swoje zasady. W takim razie, jak palić w piecu z podajnikiem ślimakowym?
To jak palić w piecu z podajnikiem ślimakowym jest ważne, aby piec nie uległ awarii. Po poprawnym rozpaleniu, w piecu z podajnikiem ślimakowym, należy zapamiętać kilka zasad. Po pierwsze paląc w piecu z podajnikiem ślimakowym, paliwo dostarczamy raz na 3-6 dni. Nie możemy podkładać tak jak w tradycyjnym piecu co kilka godzin.
Co jakiś czas warto sprawdzić ustawienia sterownika, bo możliwe, że będzie potrzebne więcej powietrza, bądź zwyczajne obniżenie lub podwyższenie temperatury. Na tym kończy się nasza praca, palenie w piecu z podajnikiem ślimakowym odbywa się później bez naszego udziału. Po kilku dniach należy uzupełnić podajnik paliwem.
Sprawdźmy jeszcze, jak wygląda palenie drewnem w piecu z podajnikiem
Jak palić drewnem w piecu z podajnikiem?
Palenie drewnem w piecu z podajnikiem jest możliwe, jednak ten surowiec nie będzie tak dobrze spalany co ekogroszek. Odstępy w palenisku są na tyle odległe, że duże kawałki drewna spadają do popielnika. W zwykłym piecu wszystko zostałoby spalone, tutaj możemy mieć więcej niespalonego odpadu.
Podczas palenia drewnem w piecu z podajnikiem dokładnie także będzie częstsze, przez fakt szybszego spalania drewna do popielnika. Jest jednak sposób na palenie drewnem w piecu z podajnikiem. Możecie kupić, piec dostosowany do takiego palenia. W zestawie będą wtedy dwa ruszty.
Jeżeli nie znajdziecie takiego modelu, ruszt możecie wykonać samodzielnie lub zlecić to firmie zajmującej się odlewami żeliwnymi.
Piece z podajnikiem są świetnym rozwiązaniem, dlatego sprawdzamy, jaka jest cena pieca na ekogroszek z podajnikiem.
Piece na ekogroszek z podajnikiem – ceny
Piece na ekogroszek z podajnikiem mają różne ceny. Bierze się to z faktu, iż mamy inne wielkości oraz funkcje pieców. Piec, który będzie wyposażony w najnowsze systemy automatyczne oraz będzie najlepszej klasy, zwyczajnie będzie droższy. Ceny pieca na ekogroszek z podajnikiem zaczynają się od 8 500 złotych, a kończą na 20 000 złotych. Kwoty mogą się wydawać wysokie, jednak po przeliczeniu opału oraz naszego zaoszczędzonego czas, cena za piec na ekogroszek z podajnikiem nie jest wygórowana.