Domek i hotel dla pożytecznych owadów – jak zrobić, gdzie i kiedy wieszać?

Domek i hotel dla pożytecznych owadów - jak zrobić, gdzie i kiedy wieszać (1)

W naszym klimacie nie musimy mierzyć się z budzącymi grozę gadami oraz owadami, które są niebezpieczne dla ludzi oraz naszych domowych zwierząt. Jednak pomimo tego wiele osób boi się występujących w naszym kraju owadów i pajęczaków. Wiemy, że nie zrobią nam poważnej krzywdy, no, chyba że jesteśmy uczuleni to lepiej unikać bliskiego kontaktu z nimi. 

Sprawdź – jak wygląda zwalczanie chrabąszcza majowego?

Coraz częściej pojawiają się apele o ochronę takich stworzeń, w szczególności pszczół, które są pod ochroną. Pszczoły przynoszą wiele korzyści w naszym świecie. Jeżeli nie chcecie im pomagać, to zastosujcie się do apelu, nie przeszkadzaj oraz nie zabijaj. 

Dla osób, które nie boją się oraz chcą pomóc, w dzisiejszym artykule opisujemy, jak zrobić domek dla owadów. Jak prawidłowo zbudować hotel dla owadów, jak zrobić domek dla pożytecznych owadów. Przedstawiamy, gdzie powiesić domek dla owadów, kiedy powinno się wieszać domek dla owadów. Opisujemy także domki dla owadów zapylających. 

Jak zrobić domek dla owadów?

W takim razie, jak zrobić domek dla owadów? Komunikaty o coraz mniejszej ilości owadów pojawiają się dosłownie na całym świecie. Rozwijająca się gospodarka oraz architektura w dużej mierze uniemożliwia owadom na swobodne życie, oraz na zakładanie swoich gniazd między naszymi zabudowami. Jak zrobić domek dla owadów? Dzisiejsze parki również są projektowane w sposób minimalistyczny, przez co owady nie mają odpowiednich warunków do bytowania. 

Jest sposób, aby pomóc tym małym stworzeniom, można zrobić domek dla owadów, który posłuży im jako dom oraz miejsce do przetrwania zimy. Tylko, jak zrobić domek dla owadów, aby te chciały tam zamieszkać oraz się rozmnażać? Takie pytania bardzo często się pojawiają, ponieważ ludzie mają większą świadomość tego, co się dzieje z naszym klimatem. 

Jak zrobić domek dla owadów? To zależy, jakie owady będą w nim mieszkały. Każdy gatunek ma inne potrzeby oraz zachowania. Decydując się na zrobienie domku dla owadów, warto poczytać, które owady z chęcią w nim zamieszkają oraz jaka konstrukcja domku dla owadów będzie dla nich najkorzystniejsza. 

W dalszej części artykułu zgłębiamy temat, jak zrobić domek dla owadów. Opiszemy, jak zrobić hotel dla owadów. 

Jak zrobić hotel dla owadów?

Jak zrobić hotel dla owadów? Pytanie brzmi może trochę dziwnie, jednak jest jak najbardziej adekwatne. Hotel dla owadów może posłużyć jako tymczasowe miejsce na przetrwanie zimy lub na okres rozrodczy dla samic. Będą wtedy miały dogodne oraz bezpieczne warunki na złożenie jaj. 

Zrobienie hotelu dla owadów jest dosyć proste, potrzebna będzie przede wszystkim wasza kreatywność, drewniane deseczki, gałęzie, szyszki, puste łodygi roślin, gwoździe, młotek, możecie jeszcze użyć cegły z otworami. 

Zrobienie hotelu dla owadów wymaga jednej zasady. Owady muszą mieć swobodny dostęp do hotelu, zachowując blokady dla ptaków oraz większych owadów z innego gatunku.

Hotel dla owadów zawsze zaczynamy od zrobienia konstrukcji z desek, która będzie odwzorowywała prostokąt, kwadrat lub szkielet domku. Następnie zgromadzone gałęzie, szyszki, puste łodygi przytwierdzamy do deseczek, w sposób stabilny. Należy pozostawić szczeliny, aby owady mogły się w nich chować. Hotel dla owadów konstrukcją przypomina karmnik dla ptaków, jednak nie jest w pełni zabudowany, ochronę dla owadów tworzą szczeliny między wypełnieniem z suchych gałęzi, szyszek oraz łodyg. 

Jak zrobić domek dla pożytecznych owadów?

Domek dla owadów może być budowany dla każdego gatunku, nawet muchy z chęcią skorzystają z domku dla owadów. Jednak, jeżeli będziecie chcieli zrobić domek dla pożytecznych owadów, konstrukcja powinna być trochę bardziej przemyślana. 

Jak zrobić domek dla pożytecznych owadów? Które owady będą z niego korzystały? Takie domek będzie zbudowany dla między innymi dla pszczół. Pszczoły bardzo dobrze wpływają na nasze rośliny oraz produkują miód, który działa na nasze zdrowie korzystnie. 

Domek dla pożytecznych owadów takich właśnie jak pszczoły musi być znacznie większy, aby pomieścił cały rój oraz plastry miodu. 

Zrobienie domku dla pszczół polega na zbudowaniu konstrukcji z desek, która będzie zamknięta. Pozostawienie szczelin oraz otworów w bryle jest niezbędne, ponieważ są to tzw. drzwi dla pożytecznych owadów. 

Środek domku dla pożytecznych owadów wypełnić należy elementami, które zawierają otwory. Znakomicie się do tego nadają cegły z otworami, pustaki, łodygi roślin, szyszki. Doskonale się sprawdzi konstrukcja wypełniona rureczkami z naturalnych surowców takich jak karton. Dzięki temu owady będą mogły swobodnie się tam osiedlić. 

Domek dla owadów zapylających

Domek dla owadów zapylających w pierwszym etapie budowy wygląda tak samo, jak domek dla pożytecznych owadów. Ostateczna konstrukcja domku dla owadów zapylających będzie różniła się tylko wypełnieniem. 

Domek dla owadów zapylających zawiera liczne szczeliny, otwory oraz przejścia, aby owady zapylające mogły swobodnie składować zebrany nektar. 

Wiecie już jak zrobić domek dla owadów, poniżej pokazujemy gdzie oraz kiedy wieszać domek dla owadów. 

Domek dla owadów – gdzie wieszać?

Zastanawiając się, gdzie powiesić domek dla owadów, sprawdźcie, czy jesteście w stanie stworzyć odpowiednie warunki dla owadów. Domek dla owadów powinien wisieć w nasłonecznionym miejscu, które jest chronione przed deszczem oraz wiatrem. 

Dodatkowo miejsce, gdzie będzie wisiał domek dla owadów, nie może być narażone na hałasy oraz zadymienia. 

Domek dla owadów najlepiej jest powiesić pod gospodarczą wiatą, rynną, pod dachem altanki lub w sadzie, pomiędzy drzewami. 

Domek dla owadów – kiedy wieszać?

Terminy, kiedy wieszać domek dla owadów są dwa. To kiedy powiesicie domek dla owadów, zależy od przeznaczenia. Jeżeli domek będzie pełnił funkcję ochrony przed zimą, domek dla owadów wiesza się jesienią. Z kolei domek dla owadów, który będzie pełnił funkcję schronienia dla jaj, wiesza się zawsze wczesną wiosną.