Jak oszczędnie i ekonomicznie palić ekogroszkiem w zwykłym piecu?

Jak oszczędnie i ekonomicznie palić ekogroszkiem w zwykłym piecu (1)

Rosnące ceny wszystkich surowców coraz częściej zmuszają nas do oszczędności, nie tylko pieniędzy, ale także wszystkich potrzebnych materiałów oraz surowców. Wiele osób podczas wiosny oraz lata rezygnuje z dojazdów do pracy samochodem i wybierają rower, jeżeli pracują niedaleko lub tramwaj, jeżeli odległości są większe. Z całą pewnością koszt biletu tramwajowego lub do metra jest tańszy od ilości spalonego paliwa. W takich przypadkach dodatkowo wspiera się środowisko. 

Sprawdź również – od czego zależy dopłata do ekogroszku w 2022?

Rezygnacja z wystawnego oraz kosztownego życia już od dawna wchodzi ludziom w nawyk, jednak nie zawsze wiemy, jak można zaoszczędzić w czasie zimy, kiedy koszty znacznie rosną przez konieczność ogrzewania naszych domów, dodatkowo zużycie prądu jest większe, ponieważ wieczory są długie a poranki ciemne. Jak zaoszczędzić podczas zimy na ogrzewaniu, które jest niezbędne? 

Rozwiązaniem może być ekogroszek, który w zakupie jest tańszy, tylko czy zawsze możemy z niego skorzystać? 

W poniższym artykule sprawdzamy, jak palić ekogroszkiem w zwykłym piecu, jak oszczędnie palić ekogroszkiem, jak palić ekonomicznie ekogroszkiem. Odpowiadamy, czy 25 kg ekogroszku na dobę to dużo oraz jak długo będzie można palić ekogroszkiem. 

Jak palić ekogroszkiem w zwykłym piecu? 

Ekogroszek jest tańszym produktem niż węgiel. Dodatkowo węgiel może się dosyć szybko spalać przez liczne zabrudzenia oraz niepalne frakcje. Ekogroszek jest pozbawiony takich elementów. Dlatego palenie ekogroszkiem jest wydajniejsze. Jednak nie każdy posiada piec na ekogroszek, dlatego pojawiają się pytania, jak palić ekogroszkiem w zwykłym piecu? 

Czy w ogóle jest możliwość palenia ekogroszkiem w zwykłym piecu? Warto jest sprawdzić przed dokonaniem zakupu, aby nie okazało się, że kupiony ekogroszek będziecie musieli odsprzedać. 

Ekogroszek jako paliwo grzewcze sprawdza się doskonale, ponieważ osiąga wysokie temperatury podczas spalania, i mniejszej ilości zużytego surowca w porównaniu do węgla. Z tego powodu posiadacze zwykłego pieca często zadają pytania, czy ekogroszek nadaje się do ich urządzenia. 

Sprawdzając szczegółowo budowę oraz przeznaczenie zwykłego pieca, ekogroszek niestety nie nadaje się do takich rozwiązań. Piece, które nie posiadają podajnika, wyposażone zostały w specjalne kryteria możliwych rozwiązań grzewczych. 

Ekogroszek w zwykłym piecu nie będzie w stanie utrzymać się na ruszcie, ponieważ oczka są znacznie większe niż w piecu z podajnikiem. Dodatkowo ekogroszek może się dusić w zwykłym piecu przez brak odpowiedniego trzymania na ruszcie. 

Poniżej przedstawiamy rozwiązania dla osób, które posiadają piec z podajnikiem. Sprawdzamy jak oszczędnie palić ekogroszkiem.

Jak oszczędnie palić ekogroszkiem?

Oszczędność to w dobie globalnego kryzysu najczęściej używane słowo. Warto jest sprawdzić, jakie działania przyniosą naszemu domowemu budżetowi oszczędności. Podczas palenia ekogroszkiem możecie zastosować się do kilku przydatnych rad, aby oszczędnie palić ekogroszkiem. 

Oszczędne paleniem ekogroszkiem nie polega na zmniejszaniu ciepła w domu, chodzi raczej o umiejętne palenie, które może się wydawać proste, jednak nie zawsze tak jest. Bardzo ważne, aby prawidłowo ustawić, piec, wszystkie wskaźniki muszą być pomiędzy minimum a maksimum. Jeżeli piec będzie na maksa ustawiony, spalanie ekogroszku będzie bardzo szybkie. 

Oszczędne palenie ekogroszkiem wynika także z jakości produktu. Jeżeli posiadacie wysokokaloryczny produkt, temperatura oddawana będzie znacznie wyższa niż z tego o niskiej kaloryczności. Dobry ekogroszek może i będzie troszkę droższy, ale jego parametry pozwolą na oszczędne palenie, ponieważ spala się wolniej, posiada mniej popiołu w składzie oraz oddaje większą temperaturę. 

Sprawdź również – Ekogroszek w Niemczech – gdzie kupić i jaka jest cena za tonę?

Jak palić ekonomicznie ekogroszkiem?

Ekonomiczne palenie ekogroszkiem jest do osiągnięcia nawet przez osoby, które dopiero rozpoczynają swoją karierę z piecem tego typu. Warto zapytać w sklepie, w którym kupuje się piec z podajnikiem, jaki jest najlepszy sposób na ekonomiczne palenie. 

Jeżeli nie macie takiej możliwości, całą wiedzę opisujemy poniżej. 

Ekonomiczne palenie ekogroszkiem w dużej mierze zależy od posiadanego paliwa. Ekogroszek powinien mieć określony rozmiar, poziom granulacji w przedziale 5-25 mm. Jeżeli sprawdzicie, z jakiej kopalni pochodzi ekogroszek, będziecie mogli stwierdzić, czy produkt jest kaloryczny. Oprócz wielkości ekogroszku zawsze wybierajcie ten produkt, który zawiera niski procent wody, jeżeli na opakowaniu jest większy niż 10%, zdecydowanie odradzamy taki produkt. 

W ekonomicznym paleniu ekogroszkiem ważne jest także uwzględnienie spiekalności. Ponadto, aby osiągać najlepsze wyniki, ekogroszek musi posiadać niski poziom siarki, oraz odpowiednią ilość substancji lotnych. 

Sam ekogroszek może pozwolić na ekonomiczne palenie, ale dobrym rozwiązaniem będzie także wybór pieca. Najlepszym urządzeniem do ekonomicznego spalania ekogroszku będzie automatyczny rentowny kocioł, który będzie wyposażony w obrotowy podajnik. 

Czy 25 kg ekogroszku na dobę to dużo?

Ilość spalonego ekogroszku w ciągu doby zależy od wielkości pomieszczenia. Jeżeli wasz piec będzie zużywał 25 kg ekogroszku na dobę przy małym domku, wynoszącym np. 60-70 m² to z pewnością będziecie musieli się przyjrzeć spalaniu. 

W przypadku domu o powierzchni 150-200 m² spalenie 25 kg ekogroszku na dobę będzie wskazywało na bardzo ekonomiczne palenie. 

Jak długo będzie można palić ekogroszkiem?

W trosce o nasz klimat, z roku na rok Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadza kolejne restrykcje oraz metody walki ze smogiem. Jak wskazuje uchwała z lutego 2021 roku ekogroszek oraz węgiel zostanie kategorycznie wycofany. Powodem jest nadmierna emisja substancji toksycznych. 

Zatem, jak długo będzie można palić ekogroszkiem? Dokładna data wskazuje na możliwość palenia w piecach w dużych miastach do końca roku 2030, z kolei na wsiach do końca 2040 roku. Całkowite zakazanie palenia paliwami stałymi nie może zostać wprowadzone nagle, ponieważ większość ludzi nie byłaby gotowa na takie zmiany.