Fusy z kawy – czy warto stosować jako nawóz w ogrodzie?

Fusy z kawy jako nawóz (1)

Kawa… Większość z nas nie wyobraża sobie bez tej wspaniałej mikstury poranka, popołudnia z książką, ploteczek z przyjaciółką. Żyjemy w biegu, ciągle za czymś podążamy, ścigamy się w pracy o coraz to lepsze wyniki, jednak przerwa na kawę jest niemal nieodłącznym rytuałem każdego z nas. Kawa ma wiele cudownych zastosowań w medycynie, kosmetyce oraz domowych czynnościach. 

Niewielkie, aromatyczne ziarenko, jest w stanie zmienić nasze codzienne życie. Omawiając cechy oraz zastosowanie kawy czy dopuszczacie do siebie myśli, aby stosować fusy z kawy jako nawóz? 

Brzmi dziwnie prawda? W związku z tym, w dzisiejszym artykule przybliżymy Wam zastosowanie fusów z kawy, jako nawóz stosowany w naszym ogrodzie. Dodatkowo sprawdzimy, pod jakie rośliny stosować fusy z kawy, czy ten nawóz nadaje się pod pomidory i czy będzie dobrym rozwiązaniem do kwiatów doniczkowych.

Fusy z kawy jako nawóz

W takim razie, jak wykorzystać fusy z kawy, jako nawóz? Aromatyczny peeling, idealne zastosowanie w domowych porządkach, wybielanie zębów, pochłaniacz brzydkich zapachów, sposób na mrówki. Pewnie wielokrotnie spotkaliście się z tymi czynnościami i niejednokrotne wybór był taki sam – fusy z kawy! Dokładnie, fusy z kawy mają wiele, zaskakujących zastosowań, a do wyjątkowych rozwiązań można zaliczyć to, że fusy z kawy idealnie nadają się, jako nawóz w ogrodzie, pod pomidory i kwiaty doniczkowe. 

Fusy z kawy jako nawóz (1)

W domowym gospodarstwie mają jeszcze jedno zastosowanie. Mianowicie fusy z kawy mogą służyć, jako nawóz do naszych roślin. Zacznijmy zatem od początku. Fusy z kawy jako nawóz biją na głowę swoimi właściwościami większość nawozów, kupowanych w sklepach. 

Jako naturalny środek uzupełniania wartości odżywcze w glebach naszych roślin fusy z kawy jako nawóz doskonale sprawdzą się w domowych, jak i ogrodowych uprawach. Fusy z kawy dosłownie rozpieszczają nasze rośliny podobnie, jak nasze ciała podczas peelingu, który z nich wykonamy. Sprawdźmy zatem, pod jakie rośliny fusy z kawy sprawdzą się znakomicie.

Sprawdź również – Pomidor – owoc czy warzywo? Do jakiej grupy zalicza się pomidory? Wikipedia

Fusy z kawy – pod jakie rośliny? 

Zdecydowanie większość z nas nie będzie dokładnie orientowała się w tym, jakie rośliny czym nawozić, jakie wybrać proporcje, w którym okresie nawozić, jak często, a co dopiero pod jakie rośliny stosować fusy z kawy. Rozkładając na czynniki pierwsze temat kawy, musimy zwrócić uwagę na fakt, iż nie zawsze dostarczymy dobre warunku niektórym gatunkom roślin. W większości przypadków, fusy z kawy nie będą szkodziły, wręcz przeciwnie, ale pod jakie rośliny fusy z kawy będą najlepszym rozwiązaniem? 

Fusy z kawy będą cudownym nawozem dla roślin, które lubią kwasowe podłoża m.in szafirki. Takie podłoże jest bowiem rajem dla poszczególnych gatunków kwiatów jak i warzyw. Dzieląc nasze rośliny na domowe i ogrodowe sprawdźmy, pod jakie rośliny możemy stosować fusy z kawy? 

Fusy z kawy do kwiatów doniczkowych

Nasze domowe uprawy zdobią nasze okna i cieszą nasze oczy za każdym razem, kiedy przechodzimy koło nich. Bardzo często nie dopuszczamy myśli, aby nasze kwiaty straciły choć jeden listek. Dbamy, o nasze kwiatostany jak potrafimy, podlewamy, pielęgnujemy, stosujemy odżywki. A co gdybyśmy użyli fusów z kawy do kwiatów, które zdobią nasze mieszkania i domy? 

Fusy z kawy do kwiatów domowych zawierają cenne dla roślin minerały. Należą do nich azot, potas, fosfor oraz w mniejszych ilościach również wapń, magnez, żelazo i cynk. Sami widzicie, jakie cenne składniki kryją w sobie fusy z kawy, które często lądują w koszu zakupowym. Idealnym rozwiązaniem dla naszych domowych upraw będzie przygotowanie nawozu do podlewania naszych kwiatów. 

Do przygotowania naszego nawozu potrzebujemy 1-2 łyżki kawy oraz szklankę wody. Zalewamy fusy wodą i czekamy, aż napęcznieją, mieszamy roztwór i podlewamy nasze domowe kwiaty. Taką mieszankę możemy stosować do paproci, storczyków, kaktusów, draceny. Sami widzicie, że przygotowanie nawozu nie jest trudne. Wiemy już jak stosować fusy z kawy w domu, ale jak wygląda zastosowanie do kwiatów w ogrodach?

Fusy z kawy do kwiatów w ogrodzie

Ogrody, ogródki, skalniaki co może nas bardziej cieszyć? Widok zadbanych, zdrowych kwiatów na naszych posesjach jest dla nas szczerą radością. Jednak czy możemy o nie zadbać w szczególny sposób? Stosując fusy z kawy do kwiatów, które zdobią nasze podjazdy? Oczywiście ! A nawet powinniśmy. Kwiaty w naszych ogrodach są narażone na wiele czynników zewnętrznych takich jak wiatr, deszcz, spadek temperatury. 

Fusy z kawy jako nawóz (1)

Ciesząc się ich zjawiskowym wyglądem, musimy o nie odpowiednio dbać. Fusy z kawy dostarczą naszym kwiatom wiele niezbędnych witamin, o których wspominaliśmy powyżej. W przypadku roślin ogrodowych mamy większe pole do manewru stosując fusy z kawy, jako nawóz do kwiatów. Pierwszy sposób to robienie mieszanki do podlewania kwiatów. Szklanka kawy plus 10 litrów wody. Składniki mieszamy, czekamy, aż napęcznieją i gotowym roztworem podlewamy nasze kwiatostany. 

Drugim sposobem na wykorzystanie fusów z kawy do kwiatów jest przygotowanie ściółki. Pojemniki z naszych ekspresów opróżniamy, a następnie przesypujemy do wiaderka. Wysuszone fusy należy rozsypać wokół roślin ogrodowych. Dodajmy jeszcze korę na wierzch, aby wiatr nie rozsypał naszej ściółki i gotowe. Dzięki temu rozwiązaniu fusy kawowe będą stopniowo zasilały wierzchnią warstwę gleby w drogocenny azot.

Znamy już zastosowanie fusów z kawy w ogrodnictwie. Sprawdźmy zatem, jak fusy wpływają na nasze uprawy ogrodowe i czy jest to idealne rozwiązanie pod pomidory.

Fusy z kawy pod pomidory

Ogrodnictwo czasami sprawia nam niespodziewane psikusy. Nasze rośliny nie zawsze chcą z nami współpracować, borykamy się z różnymi infekcjami naszych upraw, walczymy ze szkodnikami. Znalezienie jednego złotego środka byłoby dosłownie cudem. Zastanówmy się zatem, co może być takim rozwiązaniem. Może ten złoty środek jest w zasięgu naszych rąk? Co powiecie na fusy z kawy pod uprawy naszych warzyw? Bo po co kupować sztuczne nawozy, bądź te, które są naturalne, ale ich cena jest dosyć wysoka. 

Fusy z kawy świetnie sprawdzą się do upraw pomidorów. Rośliny uprawne, od których oczekujemy dużych i pięknych plonów, by sprostać naszym wymaganiom, potrzebują żyznej, zasobnej w minerały gleby. Takie rozwiązanie dają nam fusy z kawy. Pomidory do prawidłowego wzrostu potrzebują wiele mikro jak i makro elementów a fusy z kawy są w stanie sprostać wymaganiom pomidorów. Decydując się na ten nawóz, musimy zacząć nawożenie we wczesnym okresie rozwoju sadzonek. 

Fusy z kawy pod pomidory stosujemy w proporcji jedna duża łyżka pod krzak pomidora. Podlewamy nasze sadzonki i czekamy na zjawiskowe plony :). Jak Wam się podoba takie rozwiązanie? Jesteście ciekawi, jak będą wyglądały Wasze uprawy po zastosowaniu fusów z kawy pod pomidory. Sprawdźcie sami !