Huśtawka ogrodowa to mebel, który warto mieć w ogrodzie, głównie z tego względu, że jest to rewelacyjna atrakcja dla dzieci i gości. Oferta sklepów jest bardzo bogata, ale można także zrobić ją samemu i coraz więcej osób decyduje się wybrać tę opcję głównie ze względu na fakt, że ceny huśtawek ogrodowych niekiedy przekraczają kilka tysięcy złotych, a nie każdego stać na taki wydatek. Ileż radości i dumy przyniesie nam własnoręcznie zrobiona huśtawka ogrodowa. Tylko jak zacząć i od czego? Z jakich materiałów ją zrobić? Na co zwrócić uwagę? W artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości opisując kilka możliwych sposobów na to, jak zrobić huśtawkę ogrodową samemu domowymi sposobami.
W dalszej części wpisu poruszymy również kwestię związaną z tym, jak zrobić stelaż do takiej huśtawki oraz to, jakie wymiary powinna mieć uniwersalna huśtawka. Zapraszamy do dalszej części wpisu.
Spis treści
Huśtawka ogrodowa – jak zrobić samemu?
w takim razie, jak zrobić samemu huśtawkę ogrodową? Budowę każdej huśtawki należy zacząć od zrobienia projektu, który ułatwi nam wszystko dokładnie zaplanować. Powinniśmy przemyśleć miejsce ustawienia oraz uwzględnić podłoże na jakim stanie huśtawka ogrodowa. Kolejną kwestią zawartą w projekcie są odpowiednie wymiary i stelaż, jaki powinna mieć taka huśtawka ogrodowa. Duże znaczenie ma także materiał, z którego ją wykonamy. Najlepiej przed rozpoczęciem budowy a po stworzeniu naszego projektu skompletować wszystkie potrzebne materiały. Bardzo ważnym jest także, aby pamiętać, że poza wyglądem naszego dzieła istotna kwestia jest bezpieczeństwo. Poniżej podamy kilka przykładów, z jakich materiałów może być huśtawka ogrodowa.
Sprawdź również – Półka na książki w kształcie drzewa – jak zrobić samemu, gdzie kupić?
Jak zrobić drewnianą huśtawkę ogrodową?
Jako pierwszy tworzymy projekt drewnianej huśtawki ogrodowej. Należy zastanowić się, z jakiego drewna chcemy wykonać naszą huśtawkę ogrodową? Mamy spory wybór, dobre i niedrogie jest drewno iglaków, modrzew, świerk. Droższym wyborem jest drewno olchowe lub bukowe. Możemy także do budowy naszej drewnianej huśtawki ogrodowej wykorzystać drewno egzotyczne, najpopularniejsze to bambus i mahoń.
Przy budowie drewnianej huśtawki duże znaczenie ma także grunt na jakim stanie, w tym przypadku powinno być miękkie równe najlepiej trawiaste. Deski łączymy w literę A, będą to boki. Na górze montujemy najdłuższą deskę i praktycznie huśtawka jest gotowa. Oczywiście trzeba pamiętać, aby miejsca łączenia wzmocnić. Siedzisko huśtawki drewnianej wybieramy wedle uznania, najlepiej powiesić je na łańcuchu.
Jak zrobić huśtawkę ogrodową z rur?
Gdy poszukujemy odpowiedniej huśtawki, możemy wybierać z różnych dostępnych rodzajów. Jednak niektórzy decydują się na zbudowanie jej samemu np. z rur. W takim wypadku kluczowe jest podjęcie decyzjami o wielkości naszej ogrodowej huśtawki z rur. Każdy element naszej ogrodowej huśtawki z rur powinien być szlifowany np. papierem ściernym. Gotowe rury połączyć z podstawą, najlepiej za pomocą cementu do PCV, no właśnie co z tą ramą?. Są dwa sposoby, możemy wykonać z rur PCV, wtedy niezbędne będzie spawanie, albo kupić gotową metalową ramę. Najlepiej sprawdzi się ta w kształcie litery A, bo gwarantuje równe rozłożenie ciężaru. Należy pamiętać o impregnacji rur, która zapobiega korozji.
Sprawdź również – Kamienny dywan – jak zrobić samemu, wady, cena, opinie
Huśtawka ogrodowa – jak zrobić? Wymiary
Przed rozpoczęciem budowy huśtawki ogrodowej ważne jest, aby zastanowić się, jak dużą chcemy?, od tego bowiem zależeć będzie projekt. Kluczowe jest także jakich materiałów użyjemy. Należy wziąć pod uwagę obciążenie huśtawki, w przypadku dziecięcych jest to około 70 kg, natomiast wieloosobowa będzie musiała udźwignąć około 400 kg. Rama oraz nogi boczne powinny być największym i najbardziej wytrzymałym elementem huśtawki ogrodowej. Jako przeciętne wymiary przyjmuje się około 2 metry, z tym że wysokość powinna być największą wartością, długość natomiast to około 10-20 cm mniej, a szerokość, to około 40-50 cm mniej od wysokości huśtawki ogrodowej.
Jak zrobić stelaż na huśtawkę?
Bez wątpienia najważniejszym elementem jest stelaż huśtawki ogrodowej. To on zapewni stabilność naszemu dziełu. Tak naprawdę jego wielkość i rodzaj zależy od nas, choć istnieją schematy, które znacznie ułatwiają budowę takiego stelaża. Rozpoczynamy od zbudowania 2 boków w kształcie litery A, łącząc ze sobą krótsze części, które dodatkowo wzmacniamy w środku. Górną najdłuższa część łączymy z bokami i mamy już praktycznie gotowy stelaż. W zależności od surowca, z jakiego wykonamy stelaż, zależeć będzie jego mocowanie w podłożu oraz użyte materiały.
Huśtawka ogrodowa z bali jak zrobić?
Jeżeli marzy ci się huśtawka ogrodowa, ale chcesz, by była inna niż wszystkie, możesz zrobić ją z bali. Budowa podobna jest do drewnianej, z tym że użyte drewno wymaga więcej pracy i uwagi. Podstawą jest dokładne okorowane bali, dzięki temu będą estetycznie wyglądać. I tu podobnie jak przy budowie wszystkich huśtawek ogrodowych pierwsze powstają boki oraz góra huśtawki.
Na budowę ogrodowej huśtawki z bali potrzebujesz około 8-9 belek. Najdłuższe posłużą jako boki oraz góra huśtawki. Najlepiej bele na boki nie łączyć na szczycie a parę centymetrów poniżej, bo wtedy w powstałym trójkącie z łatwością zamontujesz poprzeczną belkę, co da większa stabilność konstrukcji. Z racji tego, że ogrodowa huśtawka z bali będzie ciężka najlepiej przymocować ja za pomocą metalowej kotwy.