Jak zrobić kompostownik ogrodowy na działce z palet, beczki i desek?

Jak zrobić kompostownik ogrodowy na działce z palet, beczki i desek (1)

Uprawiając działkę oraz sadząc na niej warzywa, oraz owoce dbamy o ekologiczne uprawy. Własnoręcznie wyhodowane warzywa mają jasny oraz prosty skład, nie zawierają chemicznych dodatków ani przyspieszaczy wzrostu, Jednak niektóre uprawy warto, jest nawozić. Jeżeli nie chcecie kupować gotowych nawozów w sklepach ogrodniczych, to najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie założenie kompostownika

Sprawdź również – jak zrobić domek dla pożytecznych owadów zapylających

Kompostownik jest znakomitym sposobem na odżywienie gleby oraz dostarczenie wielu potrzebnych minerałów. Czasami pojawiają się pogłoski, że kompostownik oddaje nieprzyjemny zapach. Jednak to nie do końca tak wygląda. Kompostownik możecie samodzielnie zbudować, zaplanować jego konstrukcję w taki sposób, że nawet nie będzie widoczny. 

W dzisiejszym artykule sprawdzamy jak zrobić kompostownik ogrodowy. Przedstawiamy także metody, jak zrobić kompostownik z palet, jak zrobić kompostownik z beczki, jak zrobić kompostownik z desek. Dodatkowo opiszemy, jak zrobić kompostownik w ziemi, oraz jak zaplanować zrobienie kompostownika na działce. 

Jak zrobić kompostownik ogrodowy?

W takim razie zacznijmy od odpowiedzi na pytanie odnoszące się do tego, jak zrobić kompostownik ogrodowy? Kompostownik jest niezwykle pożytecznym miejscem do składowania odpadów organicznych. Poprzez systematyczne gromadzenie naszych odpadków można stworzyć wysokomineralny nawóz dla roślin oraz warzyw. 

Zrobienie kompostownika w ogrodzie pozwala na wrzucanie do niego resztek  warzyw, owoców, skorupek z jaj, fusy z kawy oraz wszystkich herbat. Możecie także tam umieszczać zgrabione liście, skoszoną trawę, słomę i siano. Wszystkie składniki są naturalne, co daje gwarancję w 100% naturalnego nawozu. 

Jak zrobić kompostownik ogrodowy? Pytanie pojawia się dosyć często, ponieważ wiele osób zaczyna dbać o naturalne wytwarzanie żywności. Zrobienie kompostownika w ogródku jest bardzo proste. 

Do tego zadania potrzebne będą materiały do zbudowania konstrukcji takie jak deski, palety, folia, gwoździe, młotek oraz szczelny pojemnik. 

Zrobienie kompostownika rozpoczynamy zawsze od zbudowania szczelnej bryły, do której będą wrzucane odpady organiczne. 

Jak zrobić kompostownik na działce?

Jak zrobić kompostownik na działce? Podczas procesu wytwarzania kompostu, warto, jest zastosować kilka prostych zasad. To, jak zrobić kompostownik na działce zależy od dostępnych materiałów oraz naszego gustu. Może się to wydawać dziwne, ale kompostownik też może służyć jako element dekoracyjny na naszej działce

Jednak, przed rozpoczęciem robienia kompostownika na działce dobrze zaplanujcie miejsce, w którym ma się znajdować. Najważniejsze to, żeby kompostownik nie stał na środku bądź w pobliskim miejscu naszych sadzonek. Kompostownik na działce najlepiej jest postawić w oddalonym miejscu najlepiej w rogu działki. 

Pierwsze procesy, jakie zachodzą w kompostowniku, nie należą do najestetyczniejszy. nawet jak macie zamknięty kompostownik, możecie odczuwać jego specyficzny zapach. 

W dalszej części artykułu opisujemy, jak zrobić kompostownik z palet, drewna oraz beczki.

Jak zrobić kompostownik z palet?

Czy można zrobić kompostownik z palet? Kompostownik możecie zrobić z kilku materiałów. My zaczniemy od palet, sprawdzamy jak zrobić kompostownik z palet. Co będzie potrzebnego, aby prawidłowo wykonać zadanie? 

Zrobienie kompostownika z palet zaczynam od przygotowania narzędzi. Potrzebne będą palety, gwoździe, młotek oraz folię. 

Budowę kompostownika z palet rozpoczynamy od zrobienia szkieletu z trzech palet. Ważne jest, aby łącząc palety zrobić to w prawidłowy sposób, czyli jednolitą stroną palety, która służy jako przód skierować do środka. Tak przygotowaną bryłę uzupełniamy o drzwi z palet, które montujemy na zawias. Ułatwi to otwieranie oraz pobieranie gotowego kompostu. 

Ostatnim krokiem w zrobieniu kompostownika z palet jest zabezpieczenie górnego otworu. Do tego celu dobrze się sprawdza folia, którą możemy nałożyć tylko na górę lub na całą długość kompostownika z palet. Wtedy proces fermentacji zostanie przyspieszony. 

Jak zrobić kompostownik z beczki?

Jak wygląda budowa kompostownika z beczki? Budowa kompostownika nie jest trudna, a zrobienie kompostownika z beczki jest dosłownie dziecinnie prostym zadaniem. Jeżeli posiadasz plastikową beczkę o minimalnej pojemności 50 litrów, masz już wykonane pracę całe zadanie. 

Dalsze kroki, jak zrobić kompostownik z beczki to wycięcie dna, przez które będzie dostawała się wilgoć z gleby. Beczka nie może być szczelnie zamknięta, bo zamiast procesu fermentacji, zajdzie proces gnicia. 

Następny krok w robieniu kompostownika z beczki to zrobienie otworów na całej wysokości beczki, aby zapewnić cyrkulację powietrza. Na koniec przygotowaną beczkę pod kompostownik należy ustawić na ziemi pozbawionej roślinności i gotowe. 

Jak zrobić kompostownik z desek?

Czy warto się zdecydować na zrobienie kompostownika z desek? Zrobienie kompostownika z desek jest bardziej pracochłonne. Wykonanie konstrukcji kompostownika z desek polega na zbiciu wszystkich desek na tak zwaną zakładkę. Jedna deska musi przechodzić przez drugą. 

Po zrobieniu szkieletu kompostownika z desek kolejnym krokiem jest ustawienie kompostownika na ziemi. Na koniec w celu zabezpieczenia kompostownika z desek możecie położyć na górę drewnianą płytę lub folię.

Sami widzicie, że odpowiedź na pytanie, jak zrobić kompostownik z desek jest zwięzła, krótka oraz posta. 

Sprawdzamy jeszcze, jak zrobić kompostownik w ziemi. 

Jak zrobić kompostownik w ziemi?

Jak sytuacja wygląda w przypadku wykonania kompostownika w ziemi? Kompostownik w ziemi powinien mieć odpowiedni dostęp do powietrza, dlatego nie należy go przykrywać. Tylko, jak zrobić kompostownik w ziemi? Potrzebna będzie łopata oraz metrówka. 

Zrobienie kompostownika w ziemi zaczyna się od wymierzenia szerokości, która maksymalnie powinna mieć 150 cm. Następnie robiąc kompostownik w ziemi, trzeba zachować odpowiednią głębokość, która maksymalnie będzie miała 120 cm. 
Ostatnim etapem jest wprowadzenie węży wentylujących. Po obu stronach należy poprowadzić rurki lub węże, które będą wprowadzały powietrze do środka kompostownika w ziemi.