Jak naostrzyć nóż w kosiarce elektrycznej i spalinowej?

Jak naostrzyć nóż w kosiarce elektrycznej i spalinowej (1)

Kosiarka w sezonie wakacyjno letnim jest bardzo ważnym urządzeniem w naszych domach, ale także w firmach, które dbają o zieleń w miastach. Trawa rośnie bardzo szybko, nawet jeżeli przez dłuższy czas nie ma opadów, jej porost jest widoczny, a niekiedy uporczywy. Dlatego sprawna kosiarka jest na wagę złota. W dzisiejszym wpisie sprawdzimy, jak naostrzyć nóż w kosiarce elektrycznej i spalinowej.

Sprawdź również – jak naostrzyć piłę spalinową?

Przy tych urządzeniach nie liczy się tylko jakość materiałów zewnętrznych, choć są również ważne. Najważniejsze w kosiarce jest ostrze. Dobry nóż w kosiarce to już większa część sukcesu. Jeżeli po jakimś czasie zauważymy widoczny spadek jakości koszenia trawy, warto sprawdzić, czy nóż w kosiarce się nie stępił. 

Niekiedy możemy się wystraszyć, że nasza kosiarka uległa jakiejś awarii, dlatego pierwsze co należy zrobić, to sprawdzenie ostrza w naszej kosiarce. W takiej sytuacji nie powinniśmy przekreślać jakości naszego sprzętu, ponieważ nóż w kosiarce jest elementem zużywającym się po jakimś czasie. 

W sytuacji tępego noża możemy mieć najlepszą jakościowo kosiarkę na rynku, jednak jej praca nie będzie efektowna. Dlatego poniżej opisujemy, jak odkręcić nóż w kosiarce, jak naostrzyć kosiarkę do trawy, jak naostrzyć nóż kosiarki spalinowej, jak naostrzyć nóż kosiarki elektrycznej oraz bębnowej. W dalszej części wpisu znajdziesz odpowiedź na wskazane wyżej zapytania.

Jak naostrzyć kosiarkę do trawy?

W takim razie, jak naostrzyć kosiarkę do trawy? Tępe noże w kosiarce mogą zrujnować całą zaplanowaną pracę. Niestety takie elementy po jakimś czasie ulegają zużyciu. Mają kontakt z trawą i różnymi niespodziankami, które się mogą znaleźć na trawniku. Dlatego kosiarkę należy co jakiś czas serwisować, a częścią takiego przeglądu jest ostrzenie kosiarki do trawy. 

Problem może wystąpić, ponieważ nie każdy wie, jak naostrzyć kosiarkę do trawy. Oczywiście możemy ją oddać do autoryzowanego serwisu, jednak to może być dosyć kosztowne. 

W domowych warunkach, jeżeli sprawdzimy, jak naostrzyć kosiarkę do trawy, z całą pewnością można sobie z tym poradzić. 

W dalszej części artykułu opisujemy, jak naostrzyć poszczególne rodzaje kosiarek do trawy. Wiadomo, że każdy może posiadać inną kosiarkę, dlatego bierzemy pod lupę kilka rodzai. 

Jak naostrzyć nóż kosiarki spalinowej?

Na co należy zwracać uwagę podczas czynności związanej z tym, jak naostrzyć nóż kosiarki spalinowej? Aby prawidłowo naostrzyć nóż kosiarki spalinowej, musimy zaopatrzyć się w kilka przedmiotów. Do naszego zestawy serwisowego będzie wchodzić pilnik lub szlifierka, rękawice, środek do usuwania rdzy oraz rękawice. 

Ostrzenie noża kosiarki spalinowej rozpoczynamy od zdjęcia noża. Następnie wyjęty nóż z kosiarki spalinowej musimy dobrze oczyścić z resztek trawy oraz rdzy. 

Tak przygotowany nóż kosiarki spalinowej nadaje się już do ostrzenia. Aby proces ostrzenia noża kosiarki spalinowej zakończył się sukcesem, warto robić to wolniej i dokładnie. 

Ostrzenie noża kosiarki spalinowej polega na szlifowaniu rantu tnącego. Podobnie jak w przypadku ostrzenia piły, ostrze kosiarki spalinowej musimy obserwować, czy zostało już w zadowalający sposób podszlifowane. 

Jak naostrzyć nóż kosiarki elektrycznej?

Czym wyróżnia się proces i to, jak naostrzyć nóż kosiarki elektrycznej? Ostrzenie noża kosiarki elektrycznej zaczynamy od upewnienia się, że zasilanie kosiarki zostało wyłączone. Następnie przystępujemy do zdjęcia noża. Ostrzenie noża kosiarki elektrycznej w zasadzie jest szybsze, ponieważ kosiarki elektryczne posiadają mniejsze noże. Dodatkowo kosiarkę elektryczną możecie pochylić, bo nie ma w sobie paliwa. 

Jak naostrzyć nóż kosiarki elektrycznej? To dosyć proste zadanie. Jeżeli posiadamy pilnik do metalu oraz rękawice możemy rozpocząć ostrzenie noża kosiarki elektrycznej. Po oczyszczeniu noży kosiarki elektrycznej pilnik lub szlifierkę trzymamy pod kątem 20 stopni i energicznym ruchem przeciągamy od siebie. 

Podczas ostrzenia noża kosiarki elektrycznej nigdy nie szlifujcie całego noża. Ostrzeniu podlega tylko rant. 

Jak naostrzyć nóż kosiarki bębnowej?

Kosiarki bębnowe są już bardzo rzadko spotykane, jednak w niektórych gospodarstwach są dalej używane. Jeżeli będziemy chcieli kupić kosiarkę bębnową, nie będzie z tym problemu. Jednak takie kosiarki wymagają nieco więcej energii podczas koszenia, ponieważ są pchane za pomocą naszych mięśni.

Ostrzenie kosiarki bębnowej najczęściej wykonywane jest za pomocą specjalnych ostrzałek, które dostajemy w komplecie lub kupujmy. Aby naostrzyć nóż kosiarki bębnowej, nie jest konieczne wyjmowanie noża, jest praktycznie na wierzchu. Możemy taką kosiarkę również odwrócić do góry nogami. 

Samo ostrzenie noży kosiarki bębnowej zajmuje chwile, ponieważ musimy wykonać kilka lub kilkanaście ruchów ostrzałką. Pamiętajcie, tylko aby zawsze ostrzyć noże kosiarki bębnowej od góry do dołu. 

Wiemy już jak naostrzyć kosiarkę do trawy, jednak czy wiecie, jak odkręcić nóż w kosiarce?

Jak odkręcić nóż w kosiarce?

Jak odkręcić nóż w kosiarce? Odkręcenie noża w kosiarce nie jest skomplikowane. Potrzebujemy do tego sześciokątny klucz 13 albo 14. Odkręcanie noża kosiarki robimy zawsze w odwrotną stronę co tykające wskazówki zegara, czyli w lewą stronę. Sam moment odkręcenia noża kosiarki pochłonie sporo naszej siły, ponieważ noże kosiarki są mocno osadzone. Dodatkowo podczas pracy śruba zaciska się na gwincie. Mamy nadzieję, że już wiesz jak odkręcić nóż w kosiarce i ta czynność nie sprawi Tobie więcej problemu.