Dla wielu z nas dbanie o to, jak prezentuje się nasze otoczenie, jest niezwykle ważnym aspektem życia. Mowa jest nie tylko o naszych mieszkaniach i domach, ale także o tym jak wyglądają nasze podwórza i ogrody. Często, a zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, kiedy to rośliny budzą się do życia i cieszą się pełnią barw, staramy się zadbać o ich stan, jak najlepiej tylko potrafimy, zarówno ze względów estetycznych, jak i praktycznych.
Sprawdź również – trawa w rolkach cennik w 2022roku, ile kosztuje?
Jeżeli mamy taką możliwość, często decydujemy się na to, by uprawiać warzywa i owoce, i to one zazwyczaj stanowią centrum naszych ogrodowych prac i zaangażowania, głównie ze względu na to, jak pożyteczne są; nie można jednak zapominać o roślinach, którymi zajmujemy się tylko i wyłącznie ze względów związanych z estetyką, a także zamiłowaniem do ogrodnictwa. Ogrody, które tworzymy, mogą być małe lub duże, mniej czy bardziej profesjonalne, trzymające się danych stylów, lub też kompletnie chaotyczne i podyktowane naszymi zachciankami, dlatego też każdy zajmuje się nimi na swój własny, wyjątkowy sposób.
Istnieje kilka wspólnych cech, które łączą większość ogrodów, co przekłada się na to, że powstaje coraz więcej poradników, które pomagają nam zachować nasze ogrody w jak najlepszym stanie, a także sprawią, że będą się one odpowiednio rozwijać. Nie da się ukryć, że ważną częścią ogrodów i sadów są trawniki, które niestety często odstawiane są na drugi plan, przez co spora grupa osób ma problemy z ich odpowiednią pielęgnacją. Na szczęście gdy już decydujemy się na to, by zadbać o nasze trawniki, w Internecie nie brakuje materiałów, oraz sposobów, które mogą nam w tym pomóc. Jednym z popularniejszych zabiegów, które służą do pielęgnacji trawy, jest wertykulacja.
Spis treści
Wertykulacja i aeracja trawnika
Wertykulacja i aeracja trawnika to dwa bardzo ważne zabiegi, których celem jest odpowiednia pielęgnacja trawy i gleby, w której ona rośnie. Wertykulacja trawy to działanie polegające mam nacinaniu darni tzw. metalowymi kłami, co sprawia, że trawnik zyskuje nieporównywalnie lepszy dostęp do najbardziej potrzebnych mu do wzrostu elementów – powietrza, naświetlenia i wody.
Zabieg ten oczyszcza też nasz trawnik z rzeczy takich jak liście i patyki, czy mech. Najbardziej widocznym efektem, jakiego możemy oczekiwać po zabiegu wertykulacji, to zagęszczenie się trawy, co wpływa zarówno na jej stan, jak i na jej wygląd. Aeracja jest z kolei zabiegiem polegającym na głębokim tak uwagi u podłoża, co sprawia, że korzenie trawy dostają więcej tlenu, a także są w stanie lepiej przyswajać wodę i niektóre składniki pokarmowe. Oba te zabiegi — wertykulacja i aeracja — mają przede wszystkim na celu zadbanie o kondycję i wygląd trawnika, dlatego polecane są one przez wielu ekspertów i miłośników ogrodnictwa.
Wertykulacja trawnika – kiedy?
Skoro udzieliliśmy sobie odpowiedzi na pytanie o to, czym jest wertykulacja trawnika, należy również zastanowić się nad tym, kiedy powinno się ją przeprowadzać. Zabieg ten powinien być wykonywany przynajmniej raz w roku, lub częściej, jeżeli możemy sobie na to pozwolić. To kiedy najlepiej jest wykonywać wertykulację trawnika, zależy w dużej mierze od jego stanu, jednak najczęściej poleca się stosować ten zabieg późną wiosną, kiedy to trawa potrzebuje regeneracji i oczyszczenia po zimie. Ważne jest, by pamiętać o tym, że jeżeli pośpieszymy się z tym zabiegiem za bardzo, może on przynieść efekty odwrotne do zamierzonych i spowolnić czy też zaszkodzić rozwojowi trawy.
Wertykulacja trawnika po zimie
Według wielu ekspertów wertykulacja trawnika po zimie to zabieg, który bez wątpienia wspomoże i zadba o prawidłowy wzrost trawy przez resztę roku. Procedura ta działa najlepiej kiedy rozmrożona gleba potrzebuje wartości odżywczych, co przekłada się na sprawniejsze ich pobieranie. Dobrym pomysłem, jeżeli planujemy wertykulacja trawnika po zimie, jest zwrócenie uwagi na to, że najlepiej przeprowadzać ją tuż po pierwszym koszeniu, kiedy to jest najbardziej pobudzona.
Wertykulacja trawnika jesienią
Wertykulacja trawnika jesienią to dobry pomysł ze względu na wiele czynników, takich jak usuwanie mchu, wtedy, kiedy najczęściej się on pojawia, a także zapewnienie trawie odpowiednich warunków i lepszego dostępu do wody i słońca, które jesienią nie są już tak częste. Wertykulacja trawnika jesienią sprawia też, że trawa staje się świeższa i lepiej przeciwstawia się mrozom zimy.
Wertykulacja trawnika latem
Wertykulacja trawnika latem zazwyczaj nie jest zbyt często wykonywanym zabiegiem, ponieważ jest to okres, w którym gleba dostaje mnóstwo substancji odżywczych, poprzez częste i duże naświetlenie słoneczne. Nie oznacza to jednak, że wertykulacja trawnika latem jest zabiegiem zbędnym, jako że wciąż dostarcza on trawie niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników. Wertykulacja trawnika latem jest szczególnie przydatna, kiedy lato jest wyjątkowo suche, a deszcz, by wchłonąć się w ziemię, potrzebuje naszej pomocy.
Wertykulacja trawnika wiosną
Według wielu ekspertów ogrodnictwa, wertykulacja trawnika wiosną to zabieg niemal niezbędny, by utrzymać trawę w dobrej kondycji. Kiedy zimowe mrozy ustępują miejsca słonecznym dniom, a rośliny budzą się do życia, warto, jest zadbać o ich rozwój zawczasu, jeszcze przed sezonem ich największej aktywności. Wertykulacja trawnika wiosną sprawia, że jest on w dobrym stanie jeszcze przez kolejnych kilka miesięcy.