Sosna do kominka – czy to dobry pomysł?

Sosna do kominka - czy to dobry pomysł

Kominek z upływem czasu zyskał na uznaniu odbiorców. W domach coraz częściej jest spotykany, nawet w tych starszych, w których pierwotnie nie było kominka. Kominek jest świetnym rozwiązaniem ogrzewania, ponieważ dzisiejsza technologia, pozwala na ogrzanie całego domu poprzez płaszcz wodny oraz nawiewy. Oszczędzamy miejsce na piec, nie musimy montować grzejników, przez co nie nasze pomieszczenia lepiej wyglądają. 

Kominek w naszych domach dodaje wyjątkowy klimat. Po zapaleniu kominka możemy na ten czas zapomnieć o całym świecie i rozkoszować się chwilą spokoju. Jeżeli chcemy stworzyć romantyczną atmosferę, nie ma niczego lepszego niż kominek. Uwielbiamy się rozkoszować tymi momentami, kiedy jesteśmy w domu z najbliższymi, pijemy aromatyczną herbatę i rozmawiamy, a obok pali się nasz kominek

Sprawdź również – Narzędzia Yato – opinie

Ważne jest dla posiadaczy kominka, aby po zamontowaniu kominka dowiedzieć się kilku istotnych faktów. Przede wszystkim musimy wiedzieć, jak i czym palić w kominku. Jest to podstawowa wiedza, ponieważ nieumiejętne palenie w kominku doprowadzi do szybkiego brudzenia się kominka, zapchania, a nawet awarii kominka.

Dlatego chcemy Wam pomóc i wyjaśnimy, czy sosna do kominka to dobry pomysł, jak wygląda palenie sosną w kominku. Sosna do kominka? Sprawdźmy

Sosna do kominka – czy warto?

Mając w domu kominek, warto, jest zorientować się, jakie drzewo możemy używać do palenia w kominku. Do wyboru mamy wiele rodzajów drewna od buku, dębu po sosnę do kominka. 

Następna ważna informacja to sprawdzenie, czy drewno, którym chcemy palić w kominku, jest suche. Mokre drewno nie jest zalecane, ponieważ podczas spalania uwalnia dużo pary wodnej oraz dymu, który osadza się na szybie kominka oraz rurach nawiewowych. 

Sosna do kominka - czy to dobry pomysł

My postanowiliśmy sprawdzić sosnę do kominka. Sami jesteśmy ciekawi, czy sosna do kominka będzie odpowiednim wyborem. Nie chcemy, aby Wasze kominki uległy jakiemuś uszkodzeniu, dlatego dokładnie zbadamy czy sosna do kominka nie będzie problematyczna. 

Zobaczmy, jak wygląda palenie sosną w kominku. 

Palenie sosną w kominku

Palenie w kominku na pozór wydaje się proste, jednak w rzeczywistości palenie w kominku nie należy do najprostszych, zwłaszcza kiedy zaczynamy naszą przygodę z paleniem w kominku. 

W piecu możemy palić różnym drewnem czy węglem, jednak w kominku niedopuszczalne jest palenie tym, co akurat mamy pod ręką. Palenie sosną w kominku brzmi dosyć dobrze, aczkolwiek do końca nie mamy pewności czy palenie sosną w kominku to dobry pomysł. 

Drewno do kominka musi być suche, ale jak sprawdzić, czy kupujemy idealnie suche drewno? Nie jesteśmy w stanie tego dokonać. Dlatego lepiej jest kupić drzewo do kominka trochę wcześniej. W naszym pomieszczeniu gospodarczym wyschnie na spokojnie. 

Następnym elementem, na który musimy zwracać uwagę przy zakupie drewna do kominka to, czy kupowane przez na drzewo pochodzi z legalnego źródła oraz, czy sprzedający ma licencje na sprzedaż drewna. Jeżeli zakupione przez nas drzewo do kominka nie jest legalnie pozyskane, możemy mieć problemy. 

Wiedząc już dużo o drzewie do kominka, sprawdźmy, jak wygląda palenie sosną w kominku. 

Decydując się na zakup sosny jako drzewo do kominka, musimy sprawdzić jej wszystkie cechy. Palenie sosną w kominku może przynieść nam trochę problemów. Sosna jest drzewem iglastym, a co za tym idzie, ma w sobie dużo żywicy. Żywica podczas spalania osadza się na szybie kominka, a usunięcie jej bardzo trudne. Kolejna kwestia to możliwość zapchania wentylacji. Paląc sosną w kominku, narazimy się na dodatkowe koszty, sosna jest mniej kalorycznym drzewem niż drzewa liściaste. 

Podejmując próbę palenia sosną w kominku, możemy użyć sosny idealnie suchej jako rozpałki, ale jako główny materiał grzewczy sosna do palenia w kominku może gorzej się sprawdzić od drzew liściastych, które świetnie nadają się do palenia w kominku. 

Wiadomo, na upartego palenie sosną w kominku przyniesie nam ciepło, jednak koszt takiego palenia sosną w kominku, będzie dwa razy wyższy od kosztu palenia innym drzewem. 

Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać Wasze wątpliwości, i wybierzecie idealne drzewo do Waszego kominka.