Hortensja Runaway Bride – uprawa, stanowisko, zimowanie, cena, jak przycinać?

Hortensja Runaway Bride – uprawa, stanowisko, zimowanie, cena, jak przycinać (1)

Urozmaicanie wyglądu naszych ogrodów czy też trawników, często sprawia, że zaczynamy coraz bardziej interesować się roślinami, a także tym, jak je hodować. Zdarza się, że zwykła fascynacja ogrodnictwem, szybko przeradza się w nawyk, czy też nawet lekkie uzależnienie. Nie ma wątpliwości, że ogrodnictwo i dbanie o rozmaite gatunki roślin, nie jest łatwym zadaniem, ale mimo to, zajmowanie się ogrodnictwem ma swoich wielu pasjonatów.

Sprawdź również – wierzba japońska Hakuro Nishiki co warto o niej wiedzieć?

W sklepach ogrodniczych nie brakuje gatunków roślin, które wydaje się, że proszą tylko o to, by znaleźć się w naszym ogrodzie; a do tego odkrywa się coraz więcej gatunków kwiatów i drzew, przez co ciężko jest zapanować nad tym jak bardzo angażujemy się w te tematy. Biorąc pod uwagę to, że w katalogach botanicznych pojawia się coraz to więcej nowych roślin, często próbujemy znaleźć taką, której potrzeby będziemy mogli w odpowiedni sposób realizować, a dodatkowo nie będzie ona dla nas uciążliwa.

Na forach internetowych, zwłaszcza tych, które dotyczą uprawiana roślin, możemy znaleźć wiele polecanych nam gatunków, które sprawdzą się w takim klimacie, w jakim żyjemy. Jest wiele czynników, które sprawiają, że to akurat w naszej strefie klimatycznej pojawiłam się takie, a nie inne rośliny, oraz że uprawa pewnych roślin jest bardziej popularna od innych. Jedną z ciekawych roślin, które można uprawiać w domu, jest Hortensja. W sklepach ogrodniczych i w naturze możemy znaleźć wiele rodzajów tej rośliny, ale nie da się ukryć, że jedne są bardziej popularne od innych. Znaną i cenioną odmianą hortensji jest „Runaway Bride” czy też w tłumaczeniu na polski – uciekająca panna młoda.

Runaway Bride to nowy, ale ceniony rodzaj hortensji, który powstał ze skrzyżowania dwóch innych gatunków tego kwiatu. Roślina ta charakteryzuje się białymi kwiatostanami, a także unikatowym dla niej wzniosło — zwisającym pokrojem. Okres jej kwitnienia trwa późnej wiosny lub wczesnego lata, aż do Września lub października, dlatego też ceniona jest za swoją długotrwałość. Warto jest wiedzieć, że roślina ta uzyskała tytuł Rośliny Roku w roku 2018 i od tego czasu często można spotkać ją w wielu ogrodach na całym świecie.

Uprawa hortensji Runaway Bride

 Uprawa hortensji Runaway Bride nie powinna stanowić problemu dla doświadczonych ogrodników, ale także dla zwykłych fanów ogrodnictwa. Trzeba brać jednak pod uwagę, że amatorzy muszą liczyć się z tym, że uprawa tej konkretnej rośliny nie zawsze okazuje się najprostszym wyzwaniem. Jeśli chcemy, by ten kwiat rozwijał się prawidłowo, musimy zadbać o to, by miał jak najlepsze warunki. Wlicza się w to zadbanie o to by gleba, w której rośnie, nie była ani zbyt sucha, a także to, by podłoże było dosyć przepuszczalne.

Warto jest pamiętać, że ten kwiat nie jest szczególnym fanem mrozów, dlatego też zaleca się, by uprawiać hortensję Runaway Bride w pobliżu domów, a także okrywać ją przed nadejściem chłodnych temperatur.

Hortensja Runaway Bride – jak przycinać?

Kiedy decydujemy się na uprawę hortensji Runaway Bride, należy zadać sobie pytanie o to, jak odpowiednio ją przycinać. Zdarza się, że nawet najbardziej doświadczeni ogrodnicy popełniają błędy przy przycinaniu niektórych roślin, dlatego warto, jest korzystać z wszelkiego rodzaju poradników, dzięki czemu nie popełnimy wielu błędów.

Przycinanie hortensji Runaway Bride powinno się odbywać w lecie, niedługo po pełnym rozkwitnięciu. Nie każdą roślinę trzeba podcinać, dlatego też warto zwracać uwagę na to, jak zdrowo wygląda nasz okaz i działać w zgodzie z jego stanem.

Hortensja Runaway Bride – stanowisko

Stanowisko, w którym postawimy hortensję Runaway Bride jest dla tej rośliny bardzo ważne, ponieważ nie jest ona fanką niektórych warunków. Hortensja lubi przepuszczalną, próchniczą glebę, a stanowisko, w którym stoi, powinno być dobrze, lecz nie do przesady nasłonecznione, osłonione przed wiatrem i chłodem. Zimne temperatury nie sprzyjają odpowiedniemu rozwijaniu się rośliny, dlatego też wielu ogrodników radzi osłaniać ją i okrywać w chłodne dni.

Hortensja Runaway Bride – zimowanie

Zimowanie hortensji Runaway Bride nie powinno sprawiać wielu kłopotów, mimo że roślina ta nie lubi zimnych temperatur. Na szczęście dla amatorów, potrzeba naprawdę zimnych dni, by zaszkodzić tej roślinie.

Zimowanie hortensji Runaway Bride to prosty do ogarnięcia temat – wystarczy osłaniać tę roślinę przed zbyt niskimi temperaturami, poprzez okrywanie jej, lub też trzymanie jej dosyć niedaleko źródła ciepła. W zimę ważne jest to, by chronić hortensję przez zimnym wiatrem.

Hortensja Runaway Bride – cena

 Cena hortensji Runaway Bride zależy w dużym stopniu od tego, gdzie dokonujemy zakupu tej rośliny, oraz w jakiej fazie ją nabywamy. Warto jest wiedzieć, że ten okaz można kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Cena hortensji Runaway Bride waha się zazwyczaj w granicach od 60 zł do 90 zł, można jednak spotkać o kasy i tańsze i droższe.