Węgiel orzech z kopalni Marcel – testy, opinie na forum, cena, jak palić?

Węgiel orzech z kopalni Marcel - testy, opinie na forum, cena, jak palić (1)

Zbliżająca się wielkimi krokami zima sprawia, że węgiel, ekogroszek czy pellet opałowy stają się pożądanym i wbrew pozorom luksusowym dobrem, dzięki któremu będzie można przetrwać zimę. Przede wszystkim węgiel jest surowcem, dzięki któremu można ogrzać domy czy bloki, dodatkowo znajduje on swoje zastosowanie w elektrociepłowniach. W Polsce to właśnie w województwie śląskim zlokalizowana jest największa ilość kopalni, które wydobywają węgiel, do jednych z nich zaliczyć można kopalnię Marcel, który zlokalizowany jest w miejscowości o nazwie Radlin.

Do dość interesujących ciekawostek zaliczyć można również fakt, iż kopalnia Marcel w miejscowości Radlin, prowadzi swoją działalność już od ponad 139 lat – czyli pierwsze odkrywki są datowane na 1883 rok. Wbrew pozorom data robi pokaźne wrażenie na niejednej osobie i tym samym pojawiają się pytanie o to, ile jest jeszcze węgla w kopalni Marcel, która należy do PGG. Odpowiedź na to pytanie znają zapewne jedynie geolodzy, jednak informacja nie jest oficjalnie znana.

W dalszej części wpisu postanowiliśmy przejrzeć dokładnie opinie klientów o węglu z kopalni Marcel, sprawdzimy również, jak daje sobie radę ekogroszek i groszek Marcel, następnie wyjaśnimy dokładnie jak palić tym węglem, jakimi wyróżnia się parametrami i jaka jest jego cena za tonę.

Sprawdź również – Miał węglowy workowany – opinie, kaloryczność, gdzie kupić, cena za tonę, czym zastąpić?

Węgiel z kopalni Marcel – opinie klientów na forum

W takim razie, jakie pojawiają się opinie na forum o węglu z kopalni Marcel położonej w Radlinie? Obecne przygotowania do nadchodzącej zimy sprawiają, że ludzie szukają różnych alternatyw do palenia w kotłach i piecach ze względu na to, że ceny za tonę węgla osiągają niekiedy ponad 3500 złotych. W ten sposób społeczeństwo sprawdza opinie o takich alternatywach węgla, jak ten z Kazachstanu, z Ukrainy, czy z Czech. W Polsce również pojawia się popularny węgiel z kopalni Marcel, co na temat tego opału wskazują opinie na forum?

Węgiel z kopalni Marcel – opinie klientów:

 • Opinie na forum o węglu Marcel wskazują najczęściej to, że surowiec ten wyróżnia się dość wysoką kalorycznością, a co za tym idzie, spalanie tego węgla jest nie tylko dłuższe ale i efektywniejsze.

 • Z kolei inne opinie sugerują, że węgiel z kopalni Marcel jest typu 33, co przekłada się na dość trudniejsze możliwości w spalaniu, ponieważ wymaga on trochę odmiennego traktowania niż ma to w przypadku klasycznego węgla typu 31.2 i 32.1.

 • Pewne opinie wskazują, że węgiel Marcel charakteryzuje się tym, że wytwarza niekiedy spore ilości dymu, jednak jest to kwestia związana z odpowiednim paleniem tym węglem.

To, w jaki sposób palić tym nietypowym węglem wyjaśnimy w dalszej części wpisu. Zanim jednak przejdziemy do tego tematu, sprawdzimy jeszcze, jakie panują opinie na forum odnośnie ekogroszku i groszku Marcel.

Ekogroszek Marcel – opinie i testy

Poznaliśmy panujące opinie na forum o węglu z kopalni Marcel, jak sprawa wygląda w przypadku ekogroszku? Tutaj sprawa nieco bardziej się komplikuje, ponieważ ekogroszek marki Marcel to surowiec, który najzwyczajniej w świecie nie może być zaliczony do kategorii ekogroszku. Dlaczego tak jest? Aby odpowiedzieć na to pytanie, postanowiliśmy przeanalizować opinie na forum.

Ekogroszek Marcel – opinie:

 • Pojawiające się opinie na forum odnoszą się głównie do tego, że ekogroszek Marcel charakteryzuje się dość wysokim poziomem spiekalności, co z miejsca dyskwalifikuje ten opał. Niektóre wpisy sugerują, że ze względu na taką wysoką wartość spiekalności, kotły, które są wyłożone ceramiką, mogą ulec pewnym usterkom.

Groszek Marcel – opinie

Branża opałowa wyróżnia się tym, że jest wiele różnych firm, które zajmują się wydobywanie i produkcją węgla, ekogroszku i pelletu. W ten sposób wymienić można takie spółki jak chociażby Polska Grupa Górnicza, Lubelski Węgiel Bogdanka czy Jastrzębska Spóła Węglowa, które są notowane na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Ze względu na dość spore zainteresowanie opałem, na rynku pojawia się również wiele oszustów, którzy starają się za wszelką cenę oszukiwać na oferowanych produktach. Jak sytuacja ma się w przypadku groszku Marcel? Najczęściej opinie na forum wskazują, że można zdobyć atrakcyjne rabaty, które są oferowane przez kopalnię Marcel.

Węgiel Marcel – jak palić?

Tak, jak już wcześniej wspomnieliśmy, węgiel Marcel to dość specyficzny produkt, jak nim palić w piecu? Przede wszystkim to pytanie jest jednym z dość często zadawanych pytań na forum. Chodzi tutaj o to, że węgiel Marcel ma pewne właściwości, które przyczyniają się do tego, że pali się nim w piecu gorzej, a nawet trudniej niż w przypadku węgla typu 31.2 czy 32.1. Do jakich pieców nadaje się węgiel Marcel?

Węgiel Marcel – w czym można palić?

 • Węgiel Marcel nadaje się do palenia w piecu żeliwnym.
 • Węgiel Marcel nadaje się do palenia w piecu kaflowym
 • Węgiel Marcel nadaje się do palenia w piecu stalowym.
 • Węgiel Marcel nadaje się do palenia w kuchni węglowej.

Wiemy już do jakich pieców jest dedykowany węgiel Marcel, jak sytuacja wygląda w przypadku jego spalania? Wbrew powszechnej opinii, to jak palić węglem Marcel nie jest trudnym zadaniem. Poniżej umieściliśmy najistotniejsze kroki.

Węgiel Marcel – jak palić?

 • W pierwszej kolejności istotne jest to, aby przemieścić zalegający żar na tylną część paleniska, następnie po wykonaniu tej czynności wsypuje węgiel Marcel, optymalna ilość to najczęściej 3-5 łopatek. Istotne jest to, aby nie stłumić żaru, który tli się w piecu, węgiel Marcel powinien delikatnie dotykać ten żar, dzięki temu mamy dużą pewność uzyskania odpowiedniej temperatury.

 • Innym sposobem jest tzw „rozpalanie od góry”, które polega na tym, aby umieścić odpowiednią ilość opału od góry, a następnie przy użyciu rozpałki wywołać ogień, podpałka będzie powoli i stopniowo się rozpalać zajmując ogniem węgiel.

Węgiel Marcel – parametry, kaloryczność

Jakie parametry i kaloryczność posiada węgiel z kopalni Marcel? Oczywiście pomimo pewnych wad podczas rozpalania, węgiel Marcel charakteryzuje się dość zadowalającymi parametrami i kalorycznością, co sprawia, że jest chętnie stosowanym węglem.

Węgiel Marcel – parametry, kaloryczność:

Granulacja:5-25 [mm]
Kaloryczność:28-25 MJ/kg
Popiół:3-8%
Siarka:0,4-0,8%
Spiekalność:0-10

Jak zauważyć można na podstawie pojawiającej się tabeli parametrów, kaloryczność węgla z kopalni Marcel jest na całkiem dobrym poziomie.

Węgiel Marcel – gdzie kupić, cena za tonę

Jaka jest cena za tonę węgla z kopalni Marcel? Do tej pory uzyskaliśmy pełne informacje odnośnie pojawiających się opinii na forum, jak palić tym węglem i jakie posiada parametry. Kolejnym chętnie zadawanym pytaniem jest cena za tonę tego węgla. W sieci pojawia się wiele ofert zakupu tego węgla, każda oferta wyróżnia się inną ceną, poniżej postanowiliśmy umieścić szczegółową rozpiskę.

Węgiel Marcel – cena za tonę:

 • Sklep „Sprzedajemy” – około 2700 złotych za tonę węgla orzech.
 • Sklep „DobryWęgiel” – około 2200 złotych za tonę węgla orzech.
 • Platforma „OLX” – średnia cena to 2500 złotych za tonę węgla orzech.·       
 • Sklep PGG – 1470 złotych za tonę węgla orzech luzem.