Węgiel z kopalni Piast – test, opinie na forum, kaloryczność, transport

Węgiel z kopalni Piast - test, opinie na forum, kaloryczność, transport (1)

Wielkimi krokami zbliża się zima, już w niektórych rejonach Polski zauważyć można przymrozki, a to już jest jeden ze znaków nadchodzącej zimy. Wraz ze zmianą pogody, zmieniają się nie tylko nastroje ludzi, ale i rośnie obawa, czy aby na pewno jesteśmy w posiadaniu wystarczającej ilości surowców opałowych, dzięki którym możemy ogrzać nasze gospodarstwa domowe. Nic w tym dziwnego nie ma, ponieważ z dnia na dzień rosną problemy związane z dostępnością węgla, którego miało być wystarczająco dużo dla wszystkich, pech chciał, że cała sytuacja uległa zmianie, a to wszystko przez wzgląd na trwającą wojnę na Ukrainie.

Wieść o braku dostępności węgla kamiennego sprawiła, że ludzie w panice udali się do składów opałowych i tym samym w zaledwie kilka tygodni pojawiły się pustki, ceny natomiast zostały kilkakrotnie zwiększone, a to wszystko przez braki w łańcuchu dostaw. Wiele osób zastanawiało się nad rozwiązaniem tego problemu i niektórzy w panice przekształcali swoje piece na ekogroszek czy pellet. Inni z kolei odnajdywali alternatywę w postaci owsa opałowego, czy pelletu z łuski słonecznika i ze słomy.

Wiele mówiło się również o sytuacji, jakie mają miejsca w kopalni m.in. Piast, Staszic czy Marcel, gdzie ludzie ustawiali się w kilkuset metrowych kolejkach i stali nawet kilka dni w jednym celu, aby zaopatrzyć swoje gospodarstwo domowe w potrzebny do przeżycia zimy węgiel. Oczywiście sytuacja związana z brakiem dostępności sprawiła, że ludzie obawiali się innych alternatyw, w związku z tym sprawdzali w sieci jakie panują opinie na forum o określonym surowcu.

My w ramach tego, postanowiliśmy przeanalizować to, jakie opinie pojawiają się odnośnie węgla z kopalni Piast, sprawdzimy dokładnie, co sugerują opinie na forum. Dodatkowo sprawdzimy również, jaka jest kaloryczność węgla z kopalni Piast, czy jest on dobrym surowcem opałowy, jak wygląda transport węgla z kopalni Piast i jaka jest jego cena za tonę. Na te i wszystkie pozostałe pytania znajdziecie odpowiedź w dalszej części wpisu.

Węgiel z kopalni Piast – opinie na forum

W takim razie, jakie pojawiają się opinie na forum odnośnie węgla z kopalni Piast? Przede wszystkim zanim przejdziemy do omówienia kwestii z tym związanej, słów kilka poświęcimy na omówienie historii kopalni Piast Ziemowit. Ciekawostką odnoszącą się do tej kopalni jest to, że wchodzi ona w skład kopalni, które są wyposażone w innowacyjne urządzenia i najnowsze rozwiązania technologiczne, co czyni ją niezwykle rentowną kopalnią. Dodatkowo warto uwzględnić fakt, że już 50 lat temu, a dokładniej w 1972 roku była ona zaliczana do jednych z największych kopalni na naszym kontynencie i co ciekawe wydobywa ona w tamtych czasach około 15 ton węgla z kopalni Piast dziennie co jest imponującym wynikiem. Obecnie węgla z kopalni Piast wydobywa się kilkakrotnie więcej, natomiast sama kopalnia należy do PGG.

Wiemy już, jak wygląda historia węgla i samej kopalni Piast, jak zatem przedstawiają się parametry, kaloryczność i opinie na forum o tym węglu? Węgiel z kopalni Piast jest również wykorzystywany do produkcji ekogroszku, który dzięki odpowiednim urządzeniom oraz obróbce jest gotowy do użycia. Opinie na forum najczęściej podkreślają to, że węgiel z kopalni Piast ma dość optymalną wielkość, która najczęściej mieści się w przedziale od 5 do 25 mm. Opinie pracowników kopalni Piast z kolei odnoszą się do tego, że dzięki specjalistycznym mechanizmom, węgiel jest dokładnie oczyszczany z wszelkich zanieczyszczeń, co w efekcie przekłada się na mniejszą ilość powstającego brudu w piecach.

Co jeszcze wskazują opinie o węglu z kopalni Piast? Przede wszystkim zdecydowana większość osób podkreśla na forach internetowych to, że ekogroszek i węgiel z kopalni Piast charakteryzuje się dość wysoką wartości opałową co za tym idzie, bardzo dobrze spisuje się w trakcie siarczystych mrozów, sam węgiel dość długo się pali i utrzymuje wysoką temperaturę w piecu. To wszystko ostatecznie ma wpływ na jakość palenia. Na sam koniec pojawia się wiele tych samych opinii, które wskazują, że węgiel z kopalni Piast ma niską zawartość siarki.

Sprawdź również – Węgiel orzech z kopalni Marcel – testy, opinie na forum, cena, jak palić?

Węgiel z kopalni Piast – kaloryczność

Udało nam się przeanalizować pojawiające się opinie na forum, które odnoszą się do wysokiej wartości opałowej. Kolejnym dość często zadawanym pytaniem jest to, jaka jest kaloryczność węgla z kopalni piast? Oczywiście nic w tym dziwnego nie ma, ponieważ dla osób, które nabywają ten węgiel kaloryczność niekiedy odgrywa kluczową rolę w związku z tym postanowiliśmy przedstawić dokładne parametry i kaloryczność.

Węgiel z kopalni Piast – kaloryczność i parametry:

  • Kaloryczność opałowa węgla z kopalni Piast oscyluje w okolicach 25,5-26 MJ/kg, co jest całkiem dobrym wynikiem, tak przynajmniej wskazują opinie na forum.

  • Zawartość popiołu wynosi średnio 8%, kolejna zaleta mająca wpływ na jakość palenia.

  • Zawartość siarki wynosi 1.2%.

Przedstawiliśmy kluczowe parametry techniczne, jakie pojawiają się na forum, w dalszej części wpisu podsumujemy wszystko i sprawdzimy, czy węgiel z kopalni Piast jest dobrym węglem, a następnie sprawdzimy ceny i dostępność transportu węgla z kopalni Piast.

Sprawdź również – Węgiel z kopalni Staszic – opinie na forum, kaloryczność, cena, czy jest dobry?

Czy węgiel z kopalni Piast jest dobry?

W związku z tak licznymi pytaniami, które odnoszą się do tego, czy węgiel z kopalni Piast jest dobry? Tak, jak już zdążyliście zauważyć, węgiel z kopalni Piast posiada dość dobre opinie na forum głównie ze względu na ciekawą wartość opałową i wysoką kaloryczność. W związku z tym można śmiało rzec, że ten węgiel jest dobry i nadaje się idealnie do palenia nim w piecu centralny. Najczęściej wskazuje się na to, że węgiel ten bardzo dobrze i czysto się spala, wytwarza do tego przyjemne dla oka płomień i nie wytwarza zbyt wielkiej ilości sadzy. Z kolei jedyną wadą, jaką można wymienić jest to, że potrzebuje on trochę więcej czasu na wstępne rozpalenie.

Transport węgla z kopalni Piast

W takim razie jesteśmy zdecydowani na zakup surowca opałowego, natomiast pojawia się pytanie, które odnosi się do transportu węgla z kopalni Piast, czy taka opcja jest w ogóle możliwa? Przede wszystkim w sieci pojawiło się ostatnimi czasy masa różnych ofert, które odnoszą się do transportu węgla z kopalni Piast-Ziemowit, najczęściej cena za transport węgla o łącznej wadze 5 ton wynosi w okolicach 900-1000 złotych. W przypadku 10 ton cena jest większa, cena waha się w okolicach 1200-1400 złotych, cena najczęściej jest uzależniona od miejsca.

Dla niektórych osób ta kwota jest niebotycznie wielka, do tego trzeba doliczyć jeszcze cenę węgla co daje suma summarum kwotę przekraczającą 10000 złotych. Niestety sytuacja jaka ma miejsce w chwili obecnej raczej prędko się nie zmieni i trzeba się z tym pogodzić.

Poza tym jeżeli chodzi o kwestię związaną z transportem, pojawia się wiele różnych ofert, które odnoszą się do pakowania węgla do mniejszych worków, czy nawet do kruszenia węgla z kopalni Piast na ekogroszek o wymaganej wielkości.

Węgiel z kopalni Piast – cena

Znamy przybliżone ceny transportu węgla z kopalni Piast, jak sprawa wygląda w przypadku samej ceny za tonę tego surowca opałowego? Przede wszystkim w sieci pojawia się wiele różnych ofert, natomiast średnia cena za tonę węgla z kopalni Piast wynosi około 3000-3200 złotych. Jest również możliwość kupna worków pakowanych po 50kg – wtedy cena za taki worek wynosi około 145-155 złotych.