Ekogroszek z Australii – testy, opinie na forum, parametry, gdzie kupić, cena za tonę

Ekogroszek z Australii - testy, opinie na forum, parametry, gdzie kupić, cena za tonę (1)

Zbliża się wielkimi krokami długo wyczekiwana zima, a wraz z nią szereg problemów m.in. z energią i surowcami opałowymi. Na łamach naszego portalu poruszaliśmy wiele różnych kwestii i podpowiadaliśmy, jakie warto zastosować alternatywy. Oczywiście największą popularnością cieszy się węgiel i ekogroszek, natomiast warto podkreślić fakt, iż są to surowce, które znacząco podrożały przez trwający konflikt na Ukrainie.

Poza węglem i ekogroszkiem występuje również wiele rodzajów pelletu, w tym m.in. z łuski słonecznika, czy z klasycznej słomy. Nic w tym dziwnego nie ma, każdy chciałby ogrzać swoje gospodarstwo domowe jak najmniejszym kosztem. Jednak wracając do ekogroszku, jaki czas temu testowaliśmy ekogroszek czeski, ze Słowacji, czy z Kazachstanu. W dzisiejszym wpisie weźmiemy na tapetę ekogroszek z Australii, które jest jedną z wielu alternatyw poza ekogroszkiem z Polski. 

Przede wszystkim ekogroszek z Australii to główna alternatywa w przypadku rosyjskiego opału. Ze względu właśnie na trwający konflikt na Ukrainie, import rosyjskiego opału został zablokowany. Ciekawostką jest również fakt, że w Polsce giganty kopalniane w tym m.in. Jastrzębska Spółka Węglowy czy Bogdanka wydobywają ponad 50 mln to rocznie opału w postaci węgla kamiennego i brunatnego. Z tego surowca powstaje właśnie wszystkim znany ekogroszek, przy użyciu specjalistycznych urządzeń – kruszarki do ekogroszku. Oczywiście warto wspomnieć o tym, że zdecydowana ilość tego węgla jest transportowana głównie do elektrowni, czy elektrociepłowni by w tych miejscach został wyprodukowany prąd dla naszego społeczeństwa. Natomiast wracając do ekogroszku z Australii, wiele osób zastanawia się nad tym czy warto zdecydować się na te rodzaj opału, jakimi wyróżnia się parametrami, co wskazują opinie na forum, gdzie można kupić ekogroszek z Australii? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w dalszej części wpisu.

Sprawdź również – Ekogroszek z Ukrainy – opinie na forum, gdzie i jak kupić, cena za tonę

Ekogroszek z Australii – opinie na forum

W takim razie, jakie pojawiają się opinie klientów na forum odnośnie ekogroszku z Australii, czy klienci polecają ten surowiec? Czy cenowo wygląda on atrakcyjnie w zestawieniu z innymi rodzajami ekogroszku? Na rzecz artykułu postanowiliśmy wykonać szczegółową analizę różnych forum internetowych w celu uzyskania odpowiedzi na wskazane pytanie. Niestety do dnia dzisiejszego pojawia się niezwykle niska ilość wystawionych opinii, wbrew pozorom należy mieć na uwadze fakt, że ekogroszek z Australii to produkt, który dopiero jest dystrybuowany do klientów, a co za tym idzie z pewnością pojawiają się w najbliższych miesiącach opinie na forum.

Oczywiście nie poddaliśmy się i tym samym postanowiliśmy skontaktować się z kilkoma składami opału, które zajmują się sprzedażą ekogroszku z Australii. Podczas rozmowy skupiliśmy się w głównej mierze na uzyskaniu oceny tego ekogroszku. Odpowiedź najczęściej była jednoznaczna:

  • Opinia o ekogroszku z Australii z jednego ze składów opałowych – „Ekogroszek z Australii wyróżnia się dość niską spiekalnością, a co za tym idzie nie powinny występować jakiekolwiek problemy związane z powstawanie grudek po spalaniu”.

  • Kolejna opinia – „Zalecamy aby ekogroszkiem z Australii palić w piecach, które mają w wyposażeniu podajnik tłokowy czy też ślimakowy”.

Oczywiście opinie pochodzące ze składów opałowych o ekogroszku z Australii nie mówią nic o parametrach, a tu w tym przypadku są zdecydowanie niższe niż w przypadku innych rodzajów ekogroszku. Dodatkowo cena nie jest aż tak zachęcająca.

Ekogroszek z Australii – parametry

No właśnie, jakimi parametrami wyróżnia się ekogroszek z Australii? Tak, jak już wcześniej wspomnieliśmy o opiniach na forum, na polskim rynku opałowym, znajduje się zdecydowanie więcej ekogroszku o lepszych parametrach niż te, co oferuje ekogroszek z Australii.

Poniżej zamieszczamy parametry ekogroszku z Australii :

ParametryZakres wartości
Wartość opałowa24 MJ
Popiół7-10 %
Siarka0,20-0,80 %
Uziarnienie6-25 mm
Zdolność spiekania (RI)5-20 RI

Jak można zauważyć, parametry są niezadowalające. Na podstawie powyższych informacji można wywnioskować to, że ekogroszek z Australii może charakteryzować się niską wydajnością. Istotną kwestią jest również to, że ekogroszek ma dość wysoki współczynnik wytwarzania popiołu, który jak zauważyć można wynosi  około 7-10% co jak na ekogroszek jest dość wysoką wartością. Inna sprawa dotyczy wilgotości, zauważyć można, że większość składów opałowych umieszcza na swojej stronie informacje o tym, że ekogroszek można wyróżniać się pewną wilgotnością, tłumacząc opadami deszczu.

Ekogroszek z Australii – gdzie kupić?

Gdzie można kupić ekogroszek z Australii? Jest to jedno z popularnych pytań, ponieważ przed zbliżającą się zimą, surowiec opałowy znika nie tylko ze sklepów typu Castorama czy Bricomarche, ale i również ze składów opałowych. W odpowiedzi na pytanie, gdzie kupić ekogroszek z Australii postanowiliśmy wyszczególnić listę dostępnych sklepów, które posiadają ten ekogroszek w swojej ofercie.

Ekogroszek z Australii – gdzie kupić:

  • Allegro,
  • Sklep „Ekogroszki Polskie”,
  • Indywidualne składy opałowe.

Jak widać, nie ma zbyt wiele miejsc, w których można nabyć ten surowiec. W sieci zauważyć można również ogłoszenia, w których najprawdopodobniej flipperzy skupują znaczne ilości opału, aby odsprzedać ekogroszek z Australii z wysoką marżą.

Ekogroszek z Australii – cena za tonę

Zatem, jaka jest cena za tonę w wyszczególnionych sklepach? Oczywiście sprzedawcy zajmujący się sprzedażą pellety, ekogroszku, węgla i wielu innych surowców opałowych mają masę pracy i czerpią rekordowe zyski. Tym bardziej dochodzi ryzyko, że nadchodząca zima może być jedną z cięższych w ostatnim czasie. Zatem, przechodząc do odpowiedzi na pytanie o ekogroszek i jego cenę poniżej zamieszczamy średnią cenę tego surowca.

Ekogroszek z Australii – cena za tonę:

  • Cena za tonę wynosi najczęściej w okolicach 3900-4100 złotych.

Należy mieć na uwadze fakt, że cena może ulec drastycznej zmianie w najbliższym czasie.

Sprawdź również – Ekogroszek Sztygar – opinie na forum, z jakiej kopalni, gdzie kupić, cena

Ekogroszek z Australii – czy warto?

W takim razie, czy warto zdecydować się na zakup ekogroszku z Australii? Tak, jak już wcześniej wspomnieliśmy, ekogroszek z Australii nie wyróżnia się szczególnymi parametrami, a na domiar złego współczynnik popiołu jest na dość wysokim poziomie. Dodatkowo cena za tonę ekogroszku z Australii również nie powala. W wyżej wymienionych punktach, w których można kupić ekogroszek cena za tonę tego opału sięga niekiedy 3999 złotych. Na rynku pojawia się masa innych i tańszych alternatyw ekogroszku, w związku z tym odpowiedź na pytanie „Czy warto zdecydować się na ekogroszek z Australii” powinna leżeć w waszej gestii.