Węgiel z kopalni Jankowice – opinie na forum, parametry, kaloryczność, gdzie kupić?

Węgiel z kopalni Jankowice - opinie na forum, parametry, kaloryczność, gdzie kupić (1)

Wraz z nadchodzącą tegoroczną zimą i trudną sytuacją na rynku paliwowym, jak i na arenie międzynarodowej, analitycy i specjaliści informują, iż tegoroczny sezon grzewczy może być dla przeciętnego Polaka czy Polki dużo cięższy niż poprzednie, głównie chodzi o wgląd na sytuację cenową panującą na rynku surowców opałowych. Sytuacji nie poprawia również niezwykle trudna sytuacja na krajowym rynku surowców cieplnych, na które jest ogromny popyt. Wielu kupujących czuje się zagrożonych i za wszelką cenę poszukuje najlepszego rozwiązania na ogrzanie domu czy mieszkania tej zimy.

Wiele osób zastanawia się nad tym, jaka jest najlepsza opcja na tegoroczny sezon grzewczy. Klasyczne paliwo opałowe czy jego tańsze i mniej wydajne alternatywy np. pellet czy ekogroszek stał się niezwykle dostępny, trudno tutaj mówić o dostępności zwykłego węgla. Wychodząc naprzeciw chaosowi i popłochowi przedstawiamy na chłodno zagadnienie węgla, który pochodzi z kopalni Jankowice czyli polskiego węgla z kopalni Jankowice. Poniżej przedstawiamy zagadnienia takie jak jego parametry, kaloryczność, a także cena za tonę czy sposób zakupu. Przybliżymy także co na temat węgla jankowice sądzą forumowicze i jakie wystawiają na jego temat opinie. 

Węgiel z kopalni Jankowice – opinie na forum

A zatem można zadać sobie pytanie, jakie opinie na temat węgla z kopalni Jankowice pojawiają się na forach internetowych? Należy przede wszystkim wspomnieć, że zdecydowana większość forumowiczów wskazuje, iż węgiel, jak i inne produkty proponowane przez kopalnię Jankowice, charakteryzuje raczej wysoka jakość opałowa, co jest informacją kluczową. Co za tym idzie, węgiel z kopalni Jankowice dobrze sprawdzi się nam zarówno podczas mniej, jak i bardziej surowych zim. Wiele osób również podkreśla w swoich opiniach na forum, że węgiel z kopalni Jankowice charakteryzuje się również dość dobrymi parametrami i kalorycznością co jest dla wielu osób główną i kluczową kwestią. 

Należy podkreślić, iż tak jak w przypadku innych polskich kopalń, węgiel z kopalni Jankowice stale przyciągał kupujących. Jednak ten sezon grzewczy przewyższył wszelkie oczekiwania. Władze kopalni starają się sprostać ogromnemu zainteresowaniu, jak i zapotrzebowaniu na węgiel z kopalni Jankowice. Najwierniejsi klienci produktu będą musieli się bardzo w tym roku postarać, aby go nabyć.

Sprawdź również – Węgiel orzech z kopalni Janina – opinie na forum, cena, kaloryczność, jak kupić?

Czy węgiel z Jankowic jest dobry?

Poniżej postaramy się odpowiedzieć na często stawiane pytanie, któremu nie ma co się dziwić. W momencie, gdy na rynku dostępnych jest tyle możliwości związanych z opałem, oczywiste są pytania m.in. o jakość i stosunek jej do ceny węgla z kopalni Jankowice. Czy zatem węgiel z Jankowic jest dobry?

Warto wskazać, iż produkt pochodzi z istniejącej od ponad 100 lat kopalni znajdującej się w Rybniku. Kopalnia należy do Polskiej Grupy Górniczej Sp. z o.o., a przez ponad stulecie istnienia kopalnia wydobywa ponad 300 ton węgla. Jeżeli to nie wystarcza do przekonania o jakości produktu wydobywanego przez rybnickich górników, w dalszej części artykułu przedstawiamy kolejną porcję informacji na temat węgla jankowice. Mimo wszystko wiele opinii na forum wskazuje, że węgiel z Jankowic to naprawdę dobrej jakości surowiec opałowy, który mimo swojej dostępności, warto się na niego się zdecydować do palenia w swoich kotłach grzewczych.

Węgiel Jankowice – parametry

A zatem, jakimi parametrami może pochwalić się węgiel pochodzący z kopalni Jankowice? Sam węgiel jest bezsprzecznie jednym z najczęściej wybieranych stałych paliw opałowych. Węgiel z Jankowic ma stosunkowo dobre parametry, co odnosi się odpowiednio do jego wartości opałowej, która to jest kwestią kluczową. 

Specjaliści podkreślają, iż, podobnie do innych rodzajów węgla, węgiel Jankowice spala się łatwo i czysto, dając przy tym dużo ciepła przez stosunkowo długi czas. Co istotne, jest to produkt krajowy, a zatem wydane pieniądze mogą zostać ponownie wstrzyknięte w polską gospodarkę.

Węgiel Jankowice – parametry:

  • Uziarnienie węgla z kopalni Jankowice wynosi: 26-79 mm.
  • Zawartość wilgoci, średnia wartość: 6%.
  • Wartość opałowa, średnia wartość: 30 MJ/kg.
  • Zawartość siarki, średnia wartość: 0.60 %
  • Spiekalność RI, średnia wartość: 37-40.
  • Zawartość popiołu, średnia wartość: 7%

Sprawdź również – Węgiel orzech z kopalni Marcel – testy, opinie na forum, cena, jak palić?

Węgiel Jankowice – kaloryczność

Ściśle związany z tematyką parametrów węgla jest temat jego kaloryczności. A więc jaka jest kaloryczność węgla z Jankowic? Kaloryczność węgla jankowice wynosi od 27 do 29 MJ/kg. Jednakże, warto pamiętać, że nie tylko kaloryczność jest wyznacznikiem jakości węgla.

Niezwykle istotne będą też parametry jego wilgotności, zawartości popiołu oraz siarki. W stosunku do nich wszystkich istnieje jedna zasada – im mniejsza jest ich ilość, tym węgiel mniej zanieczyści nasz piec oraz otoczenie wokół nas. Węgiel Jankowice ma świetne parametry. Zgodnie z podawanymi przez producenta informacjami poziom wilgotności wynosi mniej niż 10%, zawartość popiołu w granicach od 6 do 9%, zaś zawartość siarki od 0,4 do 0,9%. Takie parametry czynią z węgla z Jankowic naprawdę atrakcyjny produkt. 

Węgiel Jankowice – gdzie kupić?

Jak przedstawiliśmy naszym Czytelnikom wyżej, w związku z ogromnym zainteresowaniem zakupem węgla Jankowice, sytuacja na rynku może być dosyć skomplikowana, ale producent wychodzi naprzeciw ogromnemu zainteresowaniu.

Obecnie węgiel z Jankowic możemy kupić zarówno bezpośrednio z kopalni, wpisując się na listę oczekujących. Dostępny jest on także na lokalnych i regionalnych składach opału. Co niezwykle ważne, węgiel z kopalni Jankowice jest także dostępny w internecie np. na platformie ogłoszeniowej OLX czy serwisie Allegro.

Węgiel Jankowice – cena

Tak więc, jedyne pytanie na które pozostaje nam odpowiedzieć naszym Czytelnikom, to ile wynosi obecnie cena za tonę węgla z Jankowic. Na stronie allegro.pl możemy napotkać oferty zaczynające się już od 900,00 zł za tonę. Co niezwykle istotne, cena nie zawiera kosztów transportu, gdyż tu, jak i w przypadku innych odmian węgla producenci i sprzedawcy przerzucają problem transportu surowca na kupującego.

Pomimo tego, zakup węgla Jankowice wydaje się zagadnieniem wartym przemyślenia z uwagi na bardzo przystępną cenę, stosunkowo dobre parametry produktu oraz fakt, iż jest to polski produkt z wieloletnią tradycją.