Dopłata do ekogroszku w 2022 – komu przysługuje dopłata do opału, od kiedy dopłaty?

Dopłata do ekogroszku w 2022 - komu przysługuje dopłata do opału, od kiedy dopłaty (1)

Finansowanie przez rząd wielu podstawowych dóbr osobistych jest coraz powszechniejsze. Takie zachowanie jest przez jednych zachwalane, a przez innych krytykowane jako rozdawnictwo. Wiadomo ile osób, tyle opinii. Nikt nie jest w stanie sprostać oczekiwaniom wszystkich ludzi. 

Sprawdź również – ile dokładnie kosztuje ekogroszek z kopalni?

W ostatnich latach pojawiły się dopłaty do rodzin, dzieci, do wyprawek szkolnych, wakacji. Takie wsparcie dla wielu jest cenne, choć nie każdy potrafi z tego rozsądnie skorzystać. 

Obecnie na języki wzięto dopłatę do ekogroszku. Pojawia się wiele pytań dotyczących wsparcia finansowego do opału. Z tego powodu w dzisiejszym artykule sprawdzamy jakie zasady obejmują dopłatę do ekogroszku 2022. Czy dopłaty w ogóle dotyczą ekogroszku, komu przysługuje dopłata do opału? Podajemy także, od kiedy ruszają dopłaty do ekogroszku. 

Dopłata do ekogroszku 2022

Pojawiające się doniesienia o braku zapasów opału sprawiły, że wiele osób zaczęło wykupować opał. Niestety kryzys gospodarczy jest widoczny w każdej dziedzinie gospodarki, co skłania ludzi do nieracjonalnego zachowania. Przez masowe wykupywanie węgla, ekogroszku oraz innych paliw grzewczych, dostawcy nie byli w stanie systematycznie uzupełniać braków. Ceny gwałtownie poszybowały w górę, ponieważ sankcje nałożone na Rosję zablokowały import tańszego surowca, a nasze polskie kopalnie oprócz wydobycia surowców dla zaspokojenia naszych potrzeb, muszą zabezpieczać także krajowy przemysł. 

Rekordowo wysokie ceny materiałów opałowych doprowadziły do paniki wśród Polaków, ponieważ nie każdy byłby w stanie własnymi siłami sfinansować zabezpieczenie na zimę w postaci zakupu węgla czy ekogroszku. 

Rząd wychodzi naprzeciw i oficjalnie ogłasza uruchomienie dopłat do ekogroszku 2022. Oczywiście, aby skorzystać z dopłaty do opału, należy spełnić wymagane kryteria, które będą szczegółowo respektowane. Z tego powodu pojawiały się liczne pytania dotyczące dopłat do opału 2022. W dalszej części artykułu podajemy wszystkie informacje dotyczące dopłat do ekogroszku 2022. Podajemy oficjalne informacje, przedstawiamy, czy dopłaty dotyczą ekogroszku, czy tylko węgla.

Czy dopłata dotyczy ekogroszku?

Ustawa regulująca przepisy dotyczące dopłat do opału 2022 została sporządzona w ekspresowym tempie. Z tego powodu nie dla każdego jej zasady są jasne w 100%. Liczne pytania dotyczące dopłat do opału pojawiły się już w momencie, kiedy ogłoszono, że rząd pracuje nad takim rozwiązaniem. Posiadacze pieca na węgiel mają pewność, że przyjęta dotacja dotyczy ich paliwa opałowego, jednak posiadacze pieca z podajnikiem zastanawiają się, czy dopłata dotyczy ekogroszku? Opał jest podzielony na różne surowce, dlatego wiele polskich rodzin zadaje pytania, jakie paliwa zostały objęte wsparciem. 

Czy dopłata dotyczy ekogroszku? Pytanie jest zadawane przez większość polskich rodzin, ponieważ instalacji zasilanej ekogroszek jest bardzo dużo w naszym kraju. My znamy już odpowiedź i z przyjemnością informujemy, że ekogroszek jest objęty dopłatą do opału. Jako że ekogroszek to tak naprawdę węgiel, w tej sytuacji nie musicie się obawiać. 

W dalszej części artykułu opisujemy, komu przysługuje dopłata do opału. 

Sprawdź również – Ekogroszek w Niemczech – gdzie kupić i jaka jest cena za tonę?

Komu przysługuje dopłata do opału?

Wiele razy słyszeliśmy o zawiłych przepisach dotyczących różnych form dofinansowania. W przypadku dopłat do opału następnym ważnym pytaniem jest, komu przysługuje dopłata do opału?

Nikogo nie dziwi pytanie, komu przysługuje dopłata do opału, ponieważ nie zawsze wszystko jest takie proste i przejrzyste. W przypadku dopłat do opału przepisy zostały przedstawione w dosyć prosty sposób. Dopłata do opału obejmuje wszystkie gospodarstwa domowe, które ogrzewane są za pomocą surowców wydobywanych oraz paliw stałych za pomocą pieca, kozy, kuchni węglowej, pieca kaflowego, kominka, kotłów na paliwa stałe, ogrzewacza powietrza, trzonu kuchennego. 

Ustawa jasno mówi, że dopłata do opału jest jednorazowa i przysługuje wszystkim gospodarstwom domowym, w których używa się wszystkich, rodzi paliwa stałego. Nie ma znaczenia, z jakiej kopalni jest wydobywany ekogroszek, węgiel czy inny surowiec na paliwo stałe, dofinansowanie dostanie każdy. 

Wszystkie wymagania dotyczące dopłat do opału już znacie, z całą pewnością w tej ustawie jest mniej zawiłych przepisów, ponieważ w tym momencie nikt już nie ma czasu na pisanie kilkunastu stronicowego rozporządzenia.  

W następnej części artykułu sprawdzamy, od kiedy możecie się starać o dopłatę do opału. 

Dopłaty do ekogroszku – od kiedy?

O możliwości skorzystania z dopłaty do ekogroszku oraz innych paliw stałych dowiedzieliśmy się już w lipcu. Jednak każdy czekał na oficjalną datę, od kiedy dopłaty do ekogroszku będą wydawane. Kiedy można składać niezbędne dokumenty oraz jak długo się czeka na wypłacenie pieniędzy. 

Oficjalna informacja dotycząca terminu składania wniosków o przyznanie dopłaty do opału została ustalona na dzień 17 sierpnia 2022 roku. Od środy 17 sierpnia możecie składać wnioski o dopłatę do opału, która jest jednorazowo wypłacana. Kwota wsparcia to 3000 złotych. Oczywiście czas jest ograniczony, ponieważ wnioski o wsparcie finansowe możecie składać do 30 listopada 2022 roku.