Tymianek to roślina, która nazywana jest także macierzanką. To powszechnie znane zioło, którym przyprawiane są różne dania i sałatki. Oprócz tego, że nadaje ono niepowtarzalny smak potrawom to ma wiele właściwości prozdrowotnych. Jak wygląda tymianek? Jakie jest zastosowanie tymianku? Czy tymianek suszony jest tak samo wartościowy jak świeży? Jak wygląda uprawa tymianku w doniczce, w ogrodzie i na polu? Odpowiedzi na te pytania poznasz poniżej. Zostań z nami i przeczytaj artykuł.
Spis treści
Jak rozpoznać tymianek?
Z pewnością zastanawiasz się nad tym, jak wygląda tymianek i jak go rozpoznać? Jest to zielona roślina posiadająca wiele rozgałęzień. Dolna część łodygi tymianku drewnieje. Liście są drobne, szarozielone, od spodu sine. Jak rozpoznać tymianek? Przede wszystkim liście tymianku układają się naprzeciwlegle. Są osadzone na krótkich ogonkach. Tymianek kwitnie w okresie od końca maja do końca czerwca. Kwiaty mają kolor różowy lub fioletowy. Wiesz już, jak wygląda tymianek, dlatego teraz warto poznać jego zastosowania.
Tymianek – jakie ma zastosowanie
W takim razie, jakie jest zastosowanie tymianku? Wiele osób, które używają tymianku jako nośnika smaku w potrawach, nie zdaje sobie sprawy z działania i zastosowania zdrowotnego tej niepozornej roślinki. Tymianek posiada właściwości lecznicze, a jego zastosowanie ma na celu działać przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, dlatego jest on wykorzystywany w leczeniu chorób układu pokarmowego i moczowego, przy biegunkach, zaparciach i problemami trawiennymi. Jakie jeszcze ma zastosowanie? Tymianek korzystnie wpływa na metabolizm, usprawnia pracę jelit, żołądka i wątroby. Tymianek znalazł zastosowanie jako składnik wielu leków.
Dobrze sprawdza się w przypadku chorób gardła, migdałków i jamy ustnej, a także łagodzi kaszel i udrażnia zatoki. Zioła tymianku wzmacniają odporność. Znajdują one także zastosowanie w produkcji wielu kosmetyków regeneracyjnych do skóry trądzikowej, tłustej. Świetnie sprawdza się w pielęgnacji włosów przetłuszczających.
Główne zastosowanie tymianek zyskuje jednak w kuchni, szczególnie francuskiej. Dobrze komponuje się z natką pietruszki, liśćmi laurowymi. Tymianek najczęściej używany jest do przyprawiania ryb, mięs, zup, gulaszów, farszów, warzyw. W dalszej części wpisu sprawdzimy, jakie właściwości posiada tymianek suszony.
Jakie właściwości ma tymianek suszony?
Jakimi właściwościami charakteryzuje się tymianek suszony? Zarówno tymianek świeży, jak i suszony posiada ogrom właściwości. Działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne wynikają z tego, że tymianek suszony posiada składniki aktywne, do których zalicza się olejki eteryczne z tymolem, składniki mineralne, witaminy z grupy B, witaminę C i przeciwutleniające flawonoidy. Należy jednak nie używać zarówno tymianku świeżego, jak i suszonego w nadmiarze, ponieważ jego główny składnik – tymol, może wywołać zatrucia, a nawet uszkodzenia narządów wewnętrznych. Tymianku suszonego i świeżego nie zaleca się używać przez kobiety ciężarne.
Tymianek suszony jest przyprawą nadający ostrawy, lekko gorzki posmak i rozgrzewający aromat. W kuchni używany jest także do marynat i podczas kiszenia ogórków. Świetnie komponuje się z duszonymi potrawami. Jest ceniony przede wszystkim za to, że usuwa rybi zapach, który często odrzuca. Idealnie pasuje do pieczonych ziemniaczków, tłustych potraw, dań z fasolą, czy bekonem. Jak uprawiać tymianek?
Jak uprawiać tymianek?
Tymianek można uprawiać zarówno w doniczce, w ogrodzie i na polu, pamiętając o istotnych kwestiach rozsady warzyw. Ważne jest, aby zapewnić roślinie odpowiedne stanowisko. Lubi ona dużo słońca i ciepła. Co warto wiedzieć nt. uprawy tymianku? Idealną glebą do uprawy tymianku będzie taka o pH od 5,5 do 6,5. Ziemia powinna być wcześniej zwapnowana. Ważne jest, aby nie była zbyt sucha, zbyt mokra i kwaśna. Jeśli chcesz, aby uprawa przyniosła obfitość, warto jest zaaplikować nawóz organiczny. Uprawa tymianku w doniczce, w ogrodzie i na polu zaczyna się w tym samym okresie, czyli od kwietnia. Nie martw się jeśli zaczniesz uprawiać tymianek nieco później. Masz na to czas do maja.
Nasiona tymianku powinny być wysiewane co 40 cm, na głębokość ok. 1 cm. Uprawa tymianku w doniczce, w ogrodzie czy na polu to nie tylko sianie i podlewanie. Należy pamiętać o regularnym odchwaszczaniu i spulchnianiu gleby. Nawożenie przeprowadza się od wiosny do lata. Tymianek podlewa się, kiedy ziemia jest mocno przesuszona. Jeśli chcesz cieszyć się z uprawy tymianku w doniczce, w ogrodzie i na polu kolejnego roku, należy odpowiednio przygotować roślinę na zimę. Uprawy w doniczkach przenieść należy do cieplejszego pomieszczenia, natomiast uprawy w ogrodzie i na polu należy okryć.
Jak dbać o tymianek w doniczce?
Jeśli zdecydowałeś się na uprawę tymianku w doniczce, pamiętaj o tym, że należy zapewnić roślinie odpływ wody. Doniczka musi posiadać drenaż, aby nie doprowadzić do gnicia korzeni. Uprawę w doniczce możesz rozpocząć już w marcu. Po wykiełkowaniu, słabsze siewki trzeba wyrwać, następnie tymianek należy zahartować. W dzień wystawiaj uprawę w doniczce na zewnątrz, a na noc chowaj do wnętrza. Podczas hartowania podlewaj roślinę raz w tygodniu.
Jak widzisz ta niepozorna przyprawa, która znajduje się w niemalże każdej polskiej kuchni posiada ogrom walorów smakowych, jak i wartości prozdrowotnych, dlatego warto uprawiać ją chociażby na własnym balkonie w doniczce. Doceniaj wartość ziół i roślin świeżych, jak i suszonych, których działanie cenione jest już od średniowiecza. Pamiętaj jednak, aby nie używać tymianku w nadmiarze.