Kordylina – pielęgnacja, cena, gatunki, jak wygląda uprawa?

Kordylina - pielęgnacja, cena, gatunki, jak wygląda uprawa

Powszechnie jest nam wiadome to, że w dzisiejszych czasach wszelkiego rodzaju informację szukamy w Internecie, który jest kopalnią wiedzy. Dawne formy szukania wiedzy odeszły już do lamusa. W chwili obecnej najsłynniejszą nowoczesną encyklopedią jest Wikipedia, która dysponuje nieograniczoną wiedzą, artykułami, pewnymi i rzetelnymi faktami, oraz można w niej znaleźć olbrzymie vademecum o roślinach. 

Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby uzyskać informację, jakie są nam potrzebne do rozwiania wszelkich wątpliwości, jak i znalezienie rozstrzygnięcia na nurtujące nas pytania. Jednym z takich pytań jest roślina o nazwie kordylina i to, jak ją uprawiać, jaka jest jej cena, i jakie występują jej odmiany. Słysząc nazwę takiej rośliny zastanawiamy się, co to jest. Przyprawa, roślina, krzew, a może drzewo? 

Wpisując w wyszukiwarce Wikipedii “kordylina”, uzyskamy szeroki i obszerny spis wyjaśniający wszelkie zagadnienia związane z kordyliną. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, co to jest kordylina, jak wygląda jej uprawa, ile kosztuje, jakie są rodzaje tej rośliny, z pewnością wszystkie te zagadnienia w obszernej postaci znajdziesz w Wikipedii. Jednak w sytuacji, kiedy potrzebujesz uzyskać krótki, konkretny opis zapraszamy do poniższego artykułu. W dalszej części wpisu przedstawimy Wam, co to jest kordylina, jak wygląda jej uprawa, jaka jest jej cena, jakie rodzaje występują, czym charakteryzuje się kordylina australijska, a czym krzewiasta.

Kordylina – jak wygląda uprawa?

W takim razie, jak wygląda uprawa kordyliny i jaka jest jej cena? Kordylina nazywana jest również maczużnia, przede wszystkim jest to roślina wchodząca w skład rodziny szparagowatych. Obejmuje ok. 15 gatunków. Naturalnie występują w Australii, Nowej Zelandii, Indochinach oraz na wyspach Oceanii. Kordylina jest coraz częściej uprawianą rośliną również w Polsce, dodatkowo nie wymaga ona wapnowania gleby. Swoją popularność zawdzięcza dzięki atrakcyjnemu wyglądowi, przypominającym egzotyczną palmę. Jej piękne, różnokolorowe liście zdecydowanie przypadną do gustu większości z nas. Dzięki samodzielnej uprawie kordyliny w domu możemy stworzyć piękną kompozycję, oraz oryginalny element dekoracyjny wnętrza. 

W naturalnych warunkach kordylina osiąga nawet 10-12 m wysokości, jednak w warunkach panujących w naszym kraju, nasze uprawy kordyliny osiągają mniejsze rozmiary od 18 cm do 3 m. Co warto wiedzieć o uprawie kordyliny? Uprawiając kordylinę w domowych warunkach, musimy znać kilka podstawowych faktów, które nie znajdziesz na Wikipedii. Kordylina lubi ciepłe, nasłonecznione, zaciszne miejsca. Optymalna temperatura uprawy kordyliny to 18℃ do 24℃, w okresie wakacyjnym możemy umieścić kordylinę na balkonie, bądź tarasie. Istotną informacją w uprawie kordyliny jest fakt, iż nie możemy narażać naszego drzewka na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, wybierajmy więc lekko zacienione miejsca. 

Kordylina - pielęgnacja, cena, gatunki, jak wygląda uprawa

Jak wygląda uprawa kordyliny? Wybierając idealne podłoże do uprawy kordyliny wybierajmy gleby do uprawy palm, w zwykłej ziemi kordylina może cierpieć z powodu braku niezbędnych składników odżywczych. Zgłębiając temat uprawy poszczególnych gatunków, spójrzmy, jak wygląda uprawa kordyliny australijskiej i krzewiastej 

Kordylina australijska

Co warto wiedzieć o uprawie kordyliny australijskiej? Jak sama nazwa wskazuje, kordylina australijska pochodzi z odległego kontynentu – Australii. Naturalne warunki wzrostu kordyliny australijskiej pozwalają jej na osiągnięcie nawet do 10 m wysokości. W naszych domowych możliwościach kordylina australijska osiąga od 150 cm do 3 m wysokości. Jej liście są długie, osiągają nawet 100 cm długości, są cienkie i ostro zakończone. Kordylina australijska zwana również Cordyline australis, żartobliwie nazywana fałszywą palmą. 

Ta nieco uszczypliwa nazwa wzięła się od karłowatej formy domowej kordyliny australijskiej. Oprócz powszechnej zielonej odmiany coraz częściej możemy spotkać jej podgatunek w kolorze bordowym, jasno-czerwonym (Purpurea, Red Star). Australijska odmiana nie jest rośliną zimoodporną, dlatego powinniśmy stworzyć jej sprzyjające warunki. Kordylina australijska lubuje się w ciepłych, umiarkowanych temperaturach od 18℃ do 20℃. Jeżeli chcemy uprawiać ją na dworze, nasze warunki temu nie sprzyjają. Kordyliny w czasie zimy zapadają w okres spoczynku zimowego. W tym szczególnym dla nich czasie należy kordylinę australijskie umieścić w chłodnym jasnym pomieszczeniu. Dodatkowo ograniczamy nawożenie, jak i podlewanie. 

A jak wygląda kordylina krzewiasta. Jak bardzo różni się od kordyliny australijskiej? W dalszej części wpisu sprawdzimy również, jaka jest cena kordyliny.

Kordylina krzewiasta

Co warto wiedzieć o uprawie kordyliny krzewiastej? W swoim ojczystym kraju, czyli Azji kordylina krzewiasta uważana jest za magiczną, wręcz świętą roślinę. Taką sławę zdobyła za sprawą ochrony przed duchami. Jednak kordylina krzewiasta ma również inne powody do dumy! Z jej pięknych liści robione są rytualne stroje, jak i spódniczki codziennego użytku. Korzenie kordyliny krzewiastej zdecydowanie lepiej przypadną do gustu smakoszy napoi wyskokowych, ponieważ służą do produkcji alkoholu. 

Jak wygląda uprawa kordyliny krzewiastej? Kordylina krzewiasta jest dosyć popularną rośliną doniczkową. Dzięki swoim zjawiskowym kolorowym liściom o zielono fioletowych i różowych odcieniach świetnie komponuję się z innymi roślinami. Jest średnio wymagającym kwiatem, jednak należy o nią dbać. Rozmiary kordyliny krzewiastej to od 30 cm do 60 cm wysokości. Kordylina krzewiasta kwitnie w styczniu i lutym, w tym okresie charakteryzuje się białymi kwiatami. 

Znając już charakterystykę kordyliny, sprawdźmy, jaka jest jej cena.

Cena kordyliny

W takim razie, na jaką cenę należy być przygotowanym przed nabyciem kordyliny? Cena kordyliny waha się w zależności od gatunku, jak i rozmiaru. Drzewka oscylują od 25 złotych do 70 złotych za wyżej wymienione sadzonki o średniej wielkości. Rzadziej spotykane odmiany zaczynają się od 140 złotych. 

Kordylina - pielęgnacja, cena, gatunki, jak wygląda uprawa

Zdecydowanie cena kordyliny jest przystępna, a co najważniejsze warta wydania tej kwoty.