Szafirki – kwitnienie, kiedy sadzić, rozmnażanie, jak wygląda uprawa?

Szafirki - kwitnienie, kiedy sadzić, rozmnażanie, jak wygląda uprawa (4)

Szafirki to bardzo popularne rośliny ozdobne, które cieszą swoim wyjątkowym urokiem już od wiosny. Należą do gatunku roślin cebulowych. Istnieje kilka odmian szafirków, jak szafirek armeński, szerokolistny, groniasty. W jakich miesiącach kwitną szafirki? Jak długo trwa kwitnienie szafirków? Jak i kiedy sadzić cebulki szafirków w doniczce? Czy obcinać liście? Jak wygląda uprawa? Czy można uprawiać je w domu? Czy rozmnażanie szafirków jest łatwe? Tego dowiesz się w poniższej treści artykułu. 

Jak wygląda uprawa szafirków?

W takim razie, jak wygląda uprawa szafirków w domu, kiedy sadzić cebulki i jak wygląda rozmnażanie tej rośliny? Przede wszystkim uprawa szafirków nie należy do najtrudniejszych czynności. Świetnie nadają się dla adeptów ogrodnictwa, którzy obrali sobie za cel uprawę szafirków, ma ona podobne wymagania co tymianek. Na co zwrócić uwagę podczas uprawy szafirków? Warto pamiętać o tym, że nie mają specjalnych wymagań glebowych. Warto jednak wiedzieć podczas uprawy szafirków to, że nie lubią gleby suchej i jałowej. 

Szafirki - kwitnienie, kiedy sadzić, rozmnażanie, jak wygląda uprawa (4)

Szafirki niezwykle dobrze rosną w nasłonecznionych miejscach, ale mogą rosnąć także pod drzewami i krzewami, które jesienią pozbywają się liści. Jak wygląda uprawa szafirków? Uprawa i pielęgnacja to także podlewanie, o którym trzeba pamiętać, kiedy deszcz nie pojawił się od dłuższego czasu. Jeśli chcesz cieszyć się pięknymi szafirkami przez długie lata, wiedz, że nie lubią one przesadzania przez pierwsze kilka lat od posadzenia. Jest to także gwarancją powstania gęstych, urodziwych kęp. W dalszej części wpisu sprawdzimy, kiedy spodziewać się kwitnienia szafirków.

Kiedy spodziewać się kwitnienia szafirków?

W jakich miesiącach dochodzi do kwitnienia szafirków i kiedy obcinać liście tej rośliny, co warto jeszcze wiedzieć nt. uprawy tej rośliny? Okres ich kwitnienia przypada na połowę kwietnia/początek maja. Szafirki cieszą swoimi subtelnymi kwiatami przed tym, jak na drzewach pojawią się liście. W związku z tym, kiedy spodziewać się kwitnienia szafirków? Zdarza się, że kwitnienie rozpoczyna się już w marcu, pod warunkiem, że nie ma mrozów. W marketach szafirki widnieją już w lutym. Nazwa “szafirek” nie wzięła się bez przyczyny. Wszystko za sprawą pięknego szafirowego koloru kwiatków. 

Kiedy rozpoczyna się kwitnienie szafirków? Na początku kwitnienia, kwiatuszki są gronem zbitych kuleczek. Później rozwijają się i intensywnie pachną. Grona formują się w stożek. Szafirki mogą kwitnąć na życzenie, jednak wymaga to pewnej specjalistycznej wiedzy. Szafirki poddaje się pędzeniu, czyli zaburzeniu naturalnego cyklu rozwojowego rośliny. Cebulki chłodzi się przez ściśle określony czas, aby przyspieszyć ich uprawę. Nie potrzeba do tego specjalnych warunków. 

Szafirki - kwitnienie, kiedy sadzić, rozmnażanie, jak wygląda uprawa (4)

Zabieg ten można przeprowadzić w domu, wykorzystując parapet i lodówkę. W lodówce powinny przebywać od 10 do 15 tygodni. Jest to kontrolowane wprowadzenie rośliny w okres zimowania, aby następnie zainicjować kwitnienie. Wiesz już, w jakich miesiącach kwitną szafirki, czas dowiedzieć się, czy możliwa jest ich uprawa w domu.

Szafirki w domu – czy to możliwe?

W takim razie, jak wygląda uprawa szafirków w domu, i czy jest to w ogóle możliwe? Szafirki w domu nie powinny budzić zdziwienia. Ich uprawa w domu jest jak najbardziej możliwa. Możesz stworzyć piękne kompozycje kwiatowe z tymi roślinkami, które wprowadzą do Twojego domu powiew wiosny. Szafirki w domu są tak samo łatwe w uprawie, jak i w ogrodzie. Należy jednak pamiętać o regularnym podlewaniu. Dalej dowiesz się, kiedy i jak sadzić szafirki na zewnątrz w gruncie jak i w doniczce.

Kiedy sadzić szafirki? Jak to zrobić?

Jak i kiedy sadzić szafirki Wiele pytań na forum ogrodniczym brzmi: kiedy sadzić szafirki? Jak sadzić ? To dość nietypowe, ale szafirki sadzi się jesienią. W jakich miesiącach? Od połowy września do połowy października. Jak sadzić szafirki? Należy co 7 – 10 cm zrobić dołek na ok. 6 – 8 cm i wsadzić cebulkę. 

Szafirki - kwitnienie, kiedy sadzić, rozmnażanie, jak wygląda uprawa (4)

Wiesz już, kiedy i jak sadzić szafirki. Roślinki te nie potrzebują mocnego okrywania ziemią. Pamiętaj jednak o tym, aby dbać o ziemię, regularnie ją odchwaszczać i podlewać. Zastanawiasz się, kiedy sadzić szafirki i kiedy sadzić cebulki? Tego dowiesz się poniżej.

Szafirki w doniczce? Jak i kiedy zacząć uprawę?

Kiedy sadzić szafirki w doniczce? Kiedy sadzić cebulki? Okres wysadzania cebulek do doniczki nie różni się od tego w ogrodzie. Przypada ona na połowę września do połowy października. W przypadku szafirków w doniczce, cebulki można wysadzać także wiosną, bądź zimą. Jak widzisz dowolność sadzenia cebulek szafirków w doniczce jest ogromna, jednak najbezpieczniej zrobić to jesienią. 

Szafirki - kwitnienie, kiedy sadzić, rozmnażanie, jak wygląda uprawa (4)

Szafirki możesz wsadzić nie tylko do doniczek. Świetnie wyglądają w glinianych misach, wiklinowych koszyczkach, szklanych wazonach, kryształowych kieliszkach czy starych filiżankach. Tak nietypowe rozwiązania nadadzą Twojemu wnętrzu nowego ducha. Szafirki kwitną, kiedy obchodzi się Wielkanoc, dlatego można je wykorzystać do ozdób w tym świątecznym czasie. Pięknie będą prezentować się w skorupkach od jajek. Wielu adeptów ogrodnictwa zastanawia się, czy obcinać liście szafirków, kiedy to robić i czy w ogóle? Na to pytanie także poznasz odpowiedź!

Obcinać liście czy może jednak nie?

Często w sieci pojawia się pytanie odnośnie tego, czy warto obcinać liście szafirków? Odpowiedź brzmi, zdecydowanie tak! Należy jednak znaleźć na to odpowiedni moment. Kiedy jest ta właściwa chwila? Wtedy, gdy wszystkie liście będą uschnięte. Obcinanie liści szafirków w innym okresie zaburza rozwój rośliny, co powstrzymuje ją od powstawania nowych cebulek przybyszowych. W dalszej części wpisu sprawdzimy, jak rozmnażać szafirki.

Jak rozmnażać szafirki?

Jak wygląda rozmnażanie szafirków? Rozmnażanie szafirków nie jest trudną sztuką. Można rozmnażać je przez nasiona lub przez podział cebulek. Kępę szafirków należy wykopać latem i rozdzielić na tyle części, ile potrzeba. Możesz wykonywać tę czynność tylko raz na 3/4 lata i tylko wtedy, kiedy szafirek jest w stanie spoczynku, o czym świadczą zasuszone liście.