Rozsady warzyw – terminy siewu, produkcja, szklarnia, cena

Rozsady warzyw - terminy siewu, produkcja, szklarnia, cena

Początkujący ogrodnik często boryka się z problemem rozpoczęcia upraw. Wielu z nich poddaje się na starcie, ponieważ nie bierze pod uwagę, każdej opcji, jakie należy uwzględnić przy rozpoczęciu swoich upraw. Mając w ręku nasionka, nie zawsze wiemy co z nimi dalej zrobić. A gdybyśmy tak wzięli pod uwagę uprawy z rozsad? 

W dzisiejszym artykule postaramy się Państwu wyjaśnić, na czym polega przygoda z rozsadami, jak wygląda produkcja rozsad, ile kosztują rozsady, jakie są terminy oraz kiedy dokładnie należy je wysiewać.

Rozsady warzyw – na czym to polega?

W takim razie, czym są rozsady warzyw? Nic nie smakuje lepiej od samodzielnie wyhodowanych warzyw. W pełni naturalne, ekologiczne, a co najważniejsze w 100% wyhodowane przez nas samych. Nie mając czasu na uprawę warzyw z nasion, warto sięgnąć po rozsady warzyw. Nie każdy jednak zna to rozwiązanie, czasami nawet nie wiemy, co to jest rozsada warzyw. 

Wyjaśniamy zatem – najprościej, jak to możliwe rozsady warzyw to młode sadzonki wcześniej wysianych warzyw z nasion. Sadzonki są odpowiednio przygotowane do wysiewu. Decydując się na tego typu rozwiązania, mamy pewność, że nasze uprawy będą owocowały wspaniałymi plonami. 

Rozsady warzyw - terminy siewu, produkcja, szklarnia, cena

Jednak jak wygląda produkcja rozsady warzyw, jakie narzędzia będą nam potrzebne, co musimy wiedzieć o produkcji rozsady warzyw, jakie są terminy i czy warto skorzystać w tym celu ze szklarni. Zapraszamy do dalszej części artykułu. 

Produkcja rozsady warzyw – co warto wiedzieć?

Co warto wiedzieć nt produkcji rozsady warzyw? Dysponując wiedzą, co to jest rozsada warzyw, pewnie wiele osób zastanawia się jak, wygląda produkcja rozsady warzyw. I słusznie! Rozpoczynając produkcję rozsady warzyw, powinniśmy zapoznać się z wytycznymi, które są niezbędne do prawidłowej uprawy rozsad. Zacznijmy więc od podstaw. Narzędzia, jakie będą nam potrzebne do wystartowania z produkcją rozsad warzyw.

Sprawdź również – Pomidor – owoc czy warzywo? Do jakiej grupy zalicza się pomidory? Wikipedia

Przygotujmy pojemnik z dziurkami w dnie, odpowiednia ziemia oraz najważniejsze – nasiona warzyw, które chcemy uprawiać. Wybierając ziemię do produkcji rozsad, pamiętaj, aby dobrać idealną mieszankę. Powinna być to mieszanina torfu z piaskiem – wystarczająco lekka, aby nie hamowała kiełkowania nasion. Kolejnym krokiem jest wysiew nasion do pojemniczków z ziemią. Ważne – przeczytaj instrukcję siewu na opakowaniu. Wysianym nasionom zapewnijmy odpowiednie warunki. Pojemniczki ustawmy w nasłonecznionym miejscu, temperatura powinna wynosić ok. 18-20℃. 

Podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie przelewamy naszych rozsad. Przydatna wskazówka – rozsady warzyw nie lubią zimnej wody, używaj wody w temperaturze pokojowej. Następny krok w produkcji rozsad to pikowanie – 2-3 tygodnie po wschodach, w momencie wykształcenia się pierwszych liści, należy przesadzić zbyt gęsto rosnące rośliny do nowych pojemników.

Rozsady warzyw - terminy siewu, produkcja, szklarnia, cena

Ostatnim krokiem jest hartowanie rozsady – na 10-14 dni przed sadzeniem rozsadę warzyw hartujemy, czyli stopniowo przyzwyczajamy do trudnych warunków panujących na zewnątrz.

Jak sami widzicie, produkcja rozsad warzyw nie jest trudna, ale bez ww. kroków moglibyśmy popełnić jakiś błąd. Warto wiedzieć jakie rozsady warzyw powinny mieć zapewnione warunki. Sprawdź zatem, jak wygląda szklarnia do uprawy rozsad. 

Szklarnia do uprawy rozsad warzyw

Podejmując wyzwanie uprawy własnych wyśmienitych warzyw, stwórzmy im idealne warunki w postaci szklarni do uprawy rozsad warzyw. Warzywa gruntowe, sadzone bezpośrednio do ziemi w określonym okresie potrzebują jedynie odpowiedniego nawodnienia oraz regularnego oczyszczania ziemi z chwastów. Aby nasze rozsady rozwijały się prawidłowo, musimy im zapewnić rozwój w szklarniach do uprawy rozsad. Ale nie bójcie się tego. Szklarnia do uprawy rozsad nie musi być ogromnych rozmiarów. Możemy wybrać szklarnie o nieco mniejszych rozmiarach, nie koniecznie tak duża jak widzimy w gospodarstwach, które uprawiają rozsady warzyw na masową skalę. 

Rozsady warzyw - terminy siewu, produkcja, szklarnia, cena

Możemy szklarnie do uprawy warzyw samodzielnie zrobić bądź kupić gotową. Optymalna dla nas szklarnia do uprawy warzyw powinna mieć ok. 5 m długości i 3 m wysokości i szerokości. Nie zajmie wtedy zbyt dużo miejsca, a my będziemy mogli się w niej swobodnie poruszać. Zadbajmy o wyposażenie naszej szklarni do uprawy rozsad warzyw w półeczki na doniczki bądź pojemniki, w których będziemy wysiewać nasiona. Mając już przygotowane warunki uprawy rozsad w szklarni, pamiętajmy o podlewaniu naszych upraw. Mamy już niezbędną wiedzę do produkcji oraz uprawy rozsad, ale kiedy należy wybrać idealny termin siewu warzyw na rozsady? Sprawdźmy w poniższej części wpisu.

Termin siewu warzyw na rozsady

Warzywa, które uprawiamy w naszych przydomowych ogródkach, zazwyczaj sadzimy na przełomie kwietnia i maja. Temperatura na zewnątrz jest wtedy znacznie wyższa niż w lutym czy marcu i bez większych obaw o nasze uprawy możemy wtedy rozpocząć wysiew. A jaki termin siewu warzyw na rozsady będzie słuszny?

W tym przypadku mamy pozwolenie na szybsze rozpoczęcie siewu warzyw na rozsady. Wysiew nasion do naszych pojemniczków możemy rozpocząć już w lutym. Brzmi niewiarygodnie? A jednak! Możemy rozpocząć siew warzyw na rozsady takich jak karczoch, sałata, seler, szpinak, brokuł, kalafior. 

Szklarnia do produkcji rozsad warzyw zapewnia optymalną temperaturę do wysiewu. Nie wymaga dodatkowego podgrzewania, ponieważ nagrzewa się w ciągu dnia, dzięki coraz częstszym słonecznym dniom. Termin siewu warzyw na rozsady warzyw wymagających dużo więcej ciepła wypada na marzec – kwiecień. Do tej grupy należy m.in. kukurydza.melon, kapusta chińska, pomidor, czy uprawa papryki. Cała produkcja rozsad warzyw, jak sami widzicie, nie jest skomplikowana, jednak co w sytuacji, kiedy nie mamy czasu na uprawę rozsad od początku do końca? Może warto pomyśleć o gotowych rozsadach warzyw?

Przyjrzyjmy się, jak wygląda sprzedaż rozsady warzyw, gdzie możemy je kupić i jak są wyceniane? Zapraszamy do kolejnej części wpisu. 

Rozsady warzyw – sprzedaż

Żyjemy w czasach, w których zdrowy tryb życia, prawidłowo utrzymana forma, idealna sylwetka to bardzo ważny aspekt społecznego wyznacznika. Wiele osób z chęcią uprawiałby własne przydomowe ogródki, jednak nie każdy ma na to czas. Wprowadzając Was w samodzielną produkcję warzyw, pewnie wzbudziliśmy Wasze zainteresowanie, jednak nie każdy znajdzie czas, aby od początku do końca uprawiać swoje własne warzywa. Sprawdźmy zatem, jak wygląda sprzedaż rozsad warzyw i jaka jest ich cena. 

Rozsady warzyw - terminy siewu, produkcja, szklarnia, cena

Gdzie możemy kupić rozsady warzyw, kto prowadzi sprzedaż rozsad warzyw i w jakiej cenie są dostępne? Pierwsza metoda sprzedaży rozsady warzyw to oczywiście internet. W sieci możemy znaleźć tysiące ogłoszeń i sklepów online, które oferują nam szeroki wybór rozsad warzyw, jakie chcemy kupić i są one dostępne w przystępnej cenie. Zwracajmy jednak uwagę na opinie sklepu oraz samą prezentację oferowanych sadzonek. Jak wszyscy doskonale wiemy, w internecie możemy spotkać się z nieuczciwym sprzedawcą nawet w przypadku sprzedaży rozsad warzyw w przystępnej cenie. Kolejne miejsce do stacjonarne sklepy. 

Sprzedaż rozsad warzyw w sklepie stacjonarnym cechuje się dodatkowym plusem – możemy dokładnie obejrzeć wybrane przez nas sadzonki. Ostatni punkt zakupu rozsad warzyw to lokalne ogrodnictwa, które oferują sprzedaż rozsad warzyw. Wybór zakupu rozsad należy już do Państwa, które z powyższych miejsc wybierzecie, ale sprawdźmy jeszcze, jak kształtują się ceny rozsad w poszczególnych miejscach. 

Rozsady warzyw – cena

Decydując się na zakup czegokolwiek, często porównujemy ceny w różnych sklepach. Sprzedawcy, ze względu na dużą konkurencję dosłownie prześcigają się w stworzeniu idealnej oferty dla klienta. Podobnie może wyglądać cena rozsad warzyw. Jak już wyżej wspomnieliśmy do wyboru mamy wiele ofert, a każdy sprzedawca chce zdobyć największą ilość odbiorców. 

Warto jest przejrzeć kilka ofert i porównać ceny rozsad warzyw, aby nie przepłacić. Sklepy internetowe oferują nam rozsady warzyw w cenie od 3 zł za sztukę. Wiele ofert jest pakietowych – od 9,99 zł za 10 sztuk bądź 300 zł za 1000 sztuk sadzonek. Ceny rozsad warzyw w sklepach stacjonarnych lub w lokalnych gospodarstwach mogą być troszkę wyższe, bo sadzonka zaczyna się od 4,99 zł za sztukę. Ceny rozsad warzyw oczywiście zależne są od rodzaju warzyw. Popularna sadzonka pomidora będzie kosztowała 3,99 zł, z kolei arbuz zaczyna się od 4,99 zł za sadzonkę. 

Podobają się Wam te ceny? Naszym zdaniem są Świetne! Ceny rozsad warzyw nie są wygórowane, co więcej dają nam wiele radości i zdrowia w naszych codziennych posiłkach! Nieskromnie podejrzewamy, że pomogliśmy Wam rozwiać wszelki wątpliwości na temat rozsad warzyw.