Gęsiówka kaukaska – pielęgnacja, uprawa, odmiany, cena

Gęsiówka kaukaska - pielęgnacja, uprawa, odmiany, cena

Planując aranżację naszego ogrodu, skalniaka czy też wjazdu na naszą posesję, dążymy do skomponowania wyjątkowych rabat, które składają się z niezwykłych roślin, który zrobi wrażenie przed każdą osobą, która będzie mijała naszą piękną kompozycję. Rozmyślając nad tym, jakie sadzonki będą odpowiednie, mamy wiele gatunków do wyboru. Często podjęcie decyzji jest bardzo trudne, ponieważ nie potrafimy się zdecydować na tę właściwą roślinę. W tym artykule chcemy przedstawić Państwu niebanalną roślinę, jaką jest gęsiówka.

Z pewnością słysząc jej nazwę, zastanawiamy się co to za kwiat. Jej nazwa może być kojarzona z udomowionym ptakiem wodnym. Jednak nie utożsamiamy tych dwóch nazw ze sobą. Gęsiówka jest przepiękną, ozdobną rośliną, która kwitnie w zależności od odmiany różnymi barwami. Dzięki elastyczności gęsiówki jesteśmy w stanie tworzyć różnokolorowe kompozycje. Poznajmy zatem odmiany gęsiówki m.in. gęsiówkę kaukaską plena, alpejską, piaskową, macedońską. Sprawdźmy, jak wygląda ich uprawa oraz jaka jest ich cena. Zapraszamy do dalszej części wpisu.

Gęsiówka – jak wygląda pielęgnacja i uprawa?

W takim razie, jak wygląda pielęgnacja i uprawa gęsiówki kaukaskiej? Do rodziny gęsiówki zalicza się blisko 120 gatunków kwiatów. Zaliczamy do niej m.in. gęsiówkę kaukaską plena, alpejską, macedońską oraz piaskową. Gęsiówka kaukaska tworzy piękne kwiatostany, a fakt, iż należy do rodziny kapustowatych, rośnie w zjawiskowych kępach. Gęsiówka kaukaska swoje kompozycje tworzy w kolorystyce białych, gęsto kwitnących kwiatów, które osiągają średnice do 1,5 cm, które swoim urokiem przyciągają uwagę każdego. 

Gęsiówka kaukaska - pielęgnacja, uprawa, odmiany, cena

Przede wszystkim listki gęsiówki kaukaskiej rosną w przyziemnej rozecie, mają podłużny, ząbkowany kształt, a ich szarozielona lub szara barwa idealnie komponuje się z białymi kwiatami. Gęsiówka kaukaska idealnie sprawdzi się jako ozdoba skalniaków, tak samo, jak kordylina. Jej poduszkowe kępki zdecydowanie upiększą każdy teren. W okresie od marca do kwietnia, kiedy gęsiówka kwitnie, jej kwiaty dosłownie zakrywają liście, tworząc olśniewająco białą wyspę kwiatów. Gęsiówka kaukaska nazywana również plena jest podstawową wiosenną rośliną, którą powinniśmy mieć w ogródku czy na skalniaku, dodatkowo jest ona dostępna w przystępnej cenie. Zachwycając się cudownym wyglądem gęsiówki kaukaskiej, sprawdźmy, jak wygląda jej uprawa. Co musimy wiedzieć, jak dbać o nią, kiedy sadzić, w jakich warunkach. Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej. Dodatkowo sprawdzimy, jak wygląda uprawa gęsiówki alpejskiej, macedońskiej i piaskowej. 

Gęsiówka kaukaska plena

W takim razie, czym wyróżnia się gęsiówka kaukaska plena, i jak wygląda jej uprawa? Gęsiówka kaukaska plena zachwyca swoim wyglądem, ale również swoimi wymaganiami co do uprawy. Nie jest zbyt rygorystyczna w uprawie. Gęsiówka nie potrzebuje ciągłego nasłonecznienia oraz ciepła. Doskonale odnajduję się w uprawie ogrodowej. Co warto jeszcze wiedzieć nt. pielęgnacji i uprawy gęsiówki? Nie ma wyszukanych potrzeb w kwestii zabiegów pielęgnacyjnych. Bez większych problemów możemy ją uprawiać w dekoracyjnych, kamiennych kompozycjach. Podłoże, jakie będziemy potrzebowali do uprawy gęsiówki kaukaskiej pleny to torf wymieszany z przekompostowaną kora i gliną. We wczesnym okresie rozwoju do prawidłowej uprawy gęsiówki kaukaskiej włączmy odżywki wieloskładnikowe. 

W uprawie i pielęgnacji gęsiówki kaukaskiej pamiętajmy o istotnym fakcie w kwestii podlewania. W nadmiernie wilgotnej ziemi gęsiówka kaukaska może obumierać. Uprawiając gęsiówkę kaukaską, powinniśmy jej zapewnić osłonę przed wiatrem, ponieważ mimo dużej tolerancji na niskie temperatury, nadmierne podmuchy wiatru mogą jej zaszkodzić. Wiemy już jak, wygląda uprawa gęsiówki kaukaskiej, ale w dalszym ciągu nie wiemy, jaka jest cena tego wspaniałego kwiatu. Sprawdźmy zatem!

Gęsiówka kaukaska – cena

W takim razie, jaka jest cena gęsiówki kaukaskiej? Gotowe sadzonki, a może nasionka do samodzielnego wysiewu? Jak kształtują się ceny gęsiówki kaukaskiej? Decydując się na zakup gęsiówki kaukaskiej w formie nasion, jej cena będzie oscylowała w przedziale od 2 zł do 5 zł. Musimy jednak zwracać uwagę na cenę gęsiówki kaukaskiej przy ofertach powyżej 10 zł za nasionka. Cena gęsiówki kaukaskiej w nasionach obejmuje ok. 0,5 g nasion. 

Gęsiówka kaukaska - pielęgnacja, uprawa, odmiany, cena

Jaka jest zatem cena gęsiówki kaukaskiej w sadzonkach? Wybierając sadzonki, kupujemy „gotowy” kwiat, którego cena będzie wyższa od kwoty, jaką musimy zapłacić za nasiona. Gotowe sadzonki gęsiówki kaukaskiej sprzedawane są w przedziale cenowym od 11 zł do 20 zł, w zależności od stopnia rozwoju. Patrząc na cenę gęsiówki kaukaskiej bezspornie, cena jest bardzo atrakcyjna!

No dobrze, a jakie cechy mają siostry naszej wspaniałej gęsiówki kaukaskiej? Jak wygląda gęsiówka alpejska, macedońska czy piaskowa?

Gęsiówka alpejska

Jak wygląda uprawa gęsiówki alpejskiej? Gęsiówka alpejska z pewnością sprawdzi się w ogrodach mniej doświadczonych w ogrodnictwie osób. Gęsiówka alpejska jest odporna na mrozy przez swoje pochodzenie. Gęsiówka alpejska tworzy przepiękne, gęste grona kwiatów w różowym kolorze. Pojedynczo może nie wzbudzić zachwytu, ponieważ jeden kwiat składa się z czterech płatków o średnicy 1,5 cm.

Gęsiówka kaukaska - pielęgnacja, uprawa, odmiany, cena

Długie pędy gęsiówki alpejskiej sięgają do 20 cm. Gęsiówka alpejska nie ma wygórowanych wymagań co do podłoża. Wystarczy dobra przepuszczalność gleby oraz brak podmokłego podłoża. Kwitną wiosną, a dokładnie w kwietniu i w maju. Gęsiówka alpejska jest rośliną najlepiej pasującą do ogrodu, jednak możemy ją uprawiać w donicach na balkonach czy tarasach. A jak wygląda gęsiówka piaskowa ? Czym się cechuje ? 

Gęsiówka piaskowa 

Gęsiówka piaskowa jest rośliną jednoroczną maksymalnie dwuletnią, jest łatwa w uprawie. Potocznie zwana rzeżusznikiem piaskowym. Gęsiówka piaskowa lubi suche łąki, piaszczyste miejsca lub przydroża. Co ciekawe dla rolników jest pospolitym chwastem. Okres kwitnienia wypada od kwietnia do czerwca. Gęsiówka piaskowa mimo swojej opinii chwastu przyciąga swoim wyglądem. Łodygi są rozgałęzione na górze, szorstko owłosione na całej długości. Kwiaty gęsiówki piaskowej są białe, rzadko biało liliowe. Gęsiówka piaskowa osiąga wysokość od 30 cm do 40 cm. 

Gęsiówka piaskowa posiada jeszcze jedna ciekawą odmianę, którą z przyjemnością Wam przedstawimy. Mamy na myśli gęsiówkę macedońską. Sprawdźmy czego możemy się o niej dowiedzieć. 

Gęsiówka macedońska 

Czym charakteryzuje się gęsiówka macedońska? Gęsiówka macedońska zachwyca swoimi kremowo-żółtymi kwiatkami. Jej drobne kwiaty pojawiają się od kwietnia do maja, a jej uprawa nie należy do trudnych czynności. Gęsiówka macedońska jest idealna rośliną zarówno na skalniak jak i również do uprawy w doniczce. Dobrze się odnajduję na suchej i lekko wilgotnej glebie. Jeżeli odpowiednio zabezpieczymy gęsiówkę macedońską na zimę przetrwa do następnej wiosny. 

Mamy nadzieję, że po naszym artykule gęsiówka nie będzie już dla Was znakiem zapytania.