W obecnych czasach coraz większa liczba osób doszukuje się różnych alternatyw, jeżeli chodzi o surowce opałowe. Poza węglem czy ekogroszkiem, na rynku pojawia się wiele innych możliwości, w tym m.in. pellet z łuski słonecznika, czy chociażby pellet ze słomy, które to zyskują dość przychylne opinie. Oczywiście należy uwzględnić to, że nie każdy posiada piec, czy kocioł grzewczy, który nadawałby się do palenia takim surowcem, w związku z tym nie mają wyboru i muszą wykorzystywać węgiel. Obecnie jednak cena tego surowca za tonę osiąga zawrotną wartość, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób poszukuje alternatywy w postaci węgla z Czech, Słowacji, Kazachstanu czy nawet z Ukrainy, które wyróżniają się optymalnymi parametrami.
Do tej listy można również dodać węgiel z Rosji, która przed wybuchem wojny była importowana do naszego kraju, natomiast w chwili obecnej nie można już tego robić. Mimo wszystko wciąż na rynku znaleźć można różne oferty, które odnoszą się do węgla rosyjskiego, a ten jak wskazują najczęściej opinie na forum, jest dość dobrym węglem.
Pojawia się zatem pytanie, w jaki sposób węgiel z Rosji dociera do Polski, skoro nałożone są embarga? Idealnie pasowałaby puenta „dla chcącego nic trudnego”, otóż chodzi tutaj o to, że różne doniesienia w sieci wskazują to, że Kompania o nazwie „Kuzbasskaja Topliwnaja” czyli jeden z największych firm, które zajmuje się eksportem węgla znalazła pewną lukę w nałożonych blokadach. Otóż znaleźć można informacje potwierdzające to, że już od dwóch miesięcy do Polski trafia węgiel z Rosji , które wędruje przez terytorium naszych wschodnich sąsiadów, czyli Litwy. Słyszy się różne opinie na forum, że do Polski mogło trafić około 250-300 ton węgla z Rosji.
Zatem jest to idealna okazja do tego, aby nabyć ten węgiel i móc nim ogrzewać gospodarstwa domowe by przetrwać nadchodzącą zimę. W związku z tym w dalszej części wpisu postanowiliśmy przeanalizować pojawiające się opinie na forum odnośnie węgla z Rosji, sprawdzimy również parametry i kaloryczność tego surowca, wskażemy również to, który surowiec jest lepszy, węgiel rosyjski a może Polski?
Sprawdź również – Węgiel orzech z kopalni Marcel – testy, opinie na forum, cena, jak palić?
Spis treści
Węgiel rosyjski – opinie na forum
W takim razie, jakie pojawiają się opinie na forum odnośnie węgla rosyjskiego? Zanim przejdziemy do wnikliwej odpowiedzi na pytanie o to, jakie krążą opinie o węglu rosyjskim, warto słów kilka poświęcić na omówienie kwestii związanej z importem węgla z Rosji. Wbrew pozorom nie każdy zdaje sobie sprawę, ale to właśnie już od kilkunastu lat do polski trafiał węgiel rosyjski, i z pewnością większość społeczeństwa opalała swoje domostwa tym węglem, nie zdając sobie sprawy, że jest rosyjski.
Pewnie wiele osób zastanawia się nad tym, jak to możliwe? Otóż na podstawie zgromadzonych danych, już od 2004 roku polska powzięła kroki, aby systematycznie zwiększać import węgla, w tym rosyjskiego, już po upływie zaledwie 7 lat import węgla odnotował spore wartości i tym samym osiągnął rekord. Tym samym warto przedłożyć pewną ciekawostkę na ten temat, mianowicie w 2015 roku do Polski trafiło około 5 mln ton węgla rosyjskiego, następnie pojawiał się węgiel z Australii, Czech, czy chociażby z Kolumbii.
Przechodząc do sedna zapytania, co zatem wskazują opinie na temat węgla rosyjskiego? Przede wszystkim trzeba przyznać, że pojawia się niezwykle nikła ilość informacji na temat tego surowca. Niektóre opinie najczęściej sugerują, że węgiel rosyjski, mimo swego pochodzenia, jest naprawdę dobrej jakości i wyróżnia się dość dobrymi parametrami. W przypadku negatywnych opinii, najczęściej wskazują one to, że węgiel rosyjski w niektórych przypadkach wyróżnia się sporą wilgotnością, a to za sprawą braku mikrowentylacji w workach do węgla.
Węgiel rosyjski – kaloryczność, parametry
Węgiel rosyjski to stosunkowo tani i dobrej jakości surowiec opałowy. Jak jest w przypadku kaloryczności i parametrów? Na rzecz tego artykułu postanowiliśmy przygotować szczegółowe zestawienie i wskazać, jakimi parametrami wyróżnia się węgiel rosyjski.
Węgiel rosyjski – parametry i kaloryczność:
Granulacja: | 25-50 [mm] |
Kaloryczność: | 28-25 MJ/kg |
Popiół: | 5-6% |
WIlgotność: | 5-6% |
Spiekalność: | 0-10 |
Węgiel rosyjski a Polski
Na rynku pojawia się niezliczona ilość różnego rodzaju opału, które pochodzą m.in. z Rosji, Polski, Czech, Australii, czy Kolumbii. Wiele osób zastanawia się nad tym, który z nich jest najlepszy i posiada najlepsze parametry. Na rzecz tego artykułu postanowiliśmy dokładnie przyjrzeć się panującym opiniom na forum odnośnie węgla rosyjskiego a polskiego, który z nich jest lepszy? W pierwszej kolejności opinie na forum podkreślały to, że węgiel rosyjski jest zdecydowanie tańszy od polskiego. Dlaczego importowany węgiel jest tańszy niż nasz rodzimy, który wydobywany jest w naszym kraju? Wiele opinii w kurtuazyjny sposób podkreślały, że w Rosji nie ma takiej ilości związków zawodowych, jak ma to miejsce w przypadku Spółek Skarbu Państwa czyli PGG, Bogdanka, czy JSW.
Kolejne opinie wskazują między węglem rosyjskim a Polski i odnoszą się do tego, że ten pierwszy posiada naprawdę dobre parametry, a najczęściej wskazuje się i wymienia wysoką kaloryczność i niski poziom siarki.
Sprawdź również – Transport węgla z PGG – ile kosztuje, cennik, kurier, cena za km, na co uważać?
Węgiel rosyjski – gdzie kupić?
Obecnie zostało nałożone embargo na węgiel rosyjski, w związku z tym jest on niezwykle trudno dostępny. Natomiast w sieci można znaleźć kilka punktów i sklepów internetowych w tym sklep “Sprzedajemy”, w których rzekomo występuje węgiel rosyjski, natomiast należy uważać na tego rodzaju oferty.
Dodatkowo na Facebooku można znaleźć różne grupy, które zajmują się sprzedażą tego surowca, aczkolwiek odradzamy zakup tego węgla, ponieważ może to być w pewnym sensie niezgodne z obowiązującym prawem.
Węgiel rosyjski – cena
Do tej pory udało nam się przeanalizować to, jakie opinie pojawiają się na forum odnośnie węgla rosyjskiego, jakimi parametrami się wyróżnia i to gdzie go można kupić. W dalszej części wpisu postanowiliśmy dokładnie przyjrzeć się jego cenie. Niegdyś cena węgla rosyjskiego osiągała około 550 złotych za tonę. Obecnie pojawiają się wpisy, że węgiel rosyjski można kupić za około 800-1000 złotych za tonę.