Syngonium zroślicha – wszystkie odmiany, rozmnażanie, pielęgnacja

Syngonium zroślich- wszystkie odmiany, rozmnażanie, pielęgnacja (3)

Syngonium nazywane jest często zamiennie zroślichą. Jest popularną rośliną ze względu na łatwość w uprawie, a także niesamowicie szybkie rozmnażanie. Jak powinna wyglądać pielęgnacja syngonium? Jak przeprowadzić rozmnażanie? Czym charakteryzują się odmiany Neon Robusta, Emerald Gem, White Butterfly? Na te i inne pytania odpowiemy w dalszej części wpisu.

Syngonium zroślicha – jak pielęgnować?

W takim razie, jak pielęgnować syngonium inaczej zwaną zroślicha? Przede wszystkim syngonium pochodzi z dżungli w Ameryce Środkowej. W środowisku naturalnym jest w stanie osiągać duże rozmiary, jednak w domowym zaciszu, maksymalna wysokość rośliny to 1,5 m i to wszystko zależy od pielęgnacji tej rośliny. Z racji tego, że roślina ta jest pnączem, powinna mieć ona w doniczce podpory. Liście lubią opadać, dlatego też dobrym rozwiązaniem będzie podwieszenie rośliny np. na makramowej osłonce. Liście syngonium mają strzałkowaty kształt. Wyrastają pojedynczo z długiej łodygi. Istnieje wiele odmian, które różnią się ubarwieniem liści, dodatkowo rozmnażanie nie należy do trudnych zadań.

Syngonium zroślich- wszystkie odmiany, rozmnażanie, pielęgnacja (3)

 W tym artykule scharakteryzujemy trzy najpopularniejsze odmiany zroślicha: Neon Robusta, Emerald Gem, White Butterfly. Jednak zanim je omówimy, warto jest dowiedzieć się, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja syngonium. Po zakupie syngonium w markecie, warto jest przesadzić roślinę do nowego podłoża. To, które jest w doniczkach przemysłowych niestety nie zapewni roślinie odpowiednich warunków do wzrostu. CO warto jeszcze wiedzieć nt. pielęgnacji zroślichy? Pamiętaj jednak, aby do przesadzania założyć rękawiczki, a później dokładnie umyć ręce. Jest to ważne, ponieważ syngonium wytwarza trujący sok. Zjedzenie takiej rośliny przez dzieci czy zwierzęta może doprowadzić do silnego zatrucia układu pokarmowego.

Pomimo tego, że syngonium zroślicha nie jest wymagająca, to zdecydowanie lepiej będzie mu się rosło w jasnym i ciepłym miejscu. Warto jednak nie narażać go na bezpośrednią ekspansję słońca. Syngonium dobrze czuje się w pokojowej temperaturze. Ważne jest, aby temperatura nie była niższa niż 15 stopni Celsjusza. Pielęgnacja syngonium to także umiejętne podlewanie. Co warto jeszcze wiedzieć nt. pielęgnacji?

Zroślicha lubi regularne i obfite podlewanie, jednak nie można z tym przesadzać, ponieważ może to doprowadzić do gnicia korzeni. Podczas przesadzania warto jest zapewnić odpowiedni drenaż i koniecznie dziurki w dnie doniczki, możesz w tym celu również zastosować kratkę trawnikową.W pielęgnacji ważne jest także utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Zimą dobrze jest ustawić nawilżacz lub podstawkę z keramzytem pod roślinę. Zroślichy lubią regularne spryskiwanie liści. Suche powietrze może doprowadzić do brązowienia i usychania liści. W dalszej części wpisu przedstawimy, jak wygląda rozmnażanie syngonium, i wymienimy najpopularniejsze odmiany Neon Robusta, Emerald Gem i White Butterfly. 

Syngonium – jak wygląda rozmnażanie?

W takim razie, jak wygląda rozmnażanie syngonium? Rozmnażanie syngonium jest bardzo proste. Odbywa się ono pozyskując sadzonki pędowe z korzeniami przybyszowymi. Najlepszy okres do rozmnażania syngonium przypada na okres od wiosny do lata. Ukorzenianie może odbywać się zarówno w wodzie, jak i w podłożu.

Syngonium zroślich- wszystkie odmiany, rozmnażanie, pielęgnacja (3)

Najlepszą ziemia dla syngonium to ziemia żyzna, próchnicza o lekko kwaśnym odczynie. Czym zatem charakteryzuje się najpopularniejsze odmiany syngonium Neon Robusta, Emerald Gem i White Butterfly?

Odmiany – Neon Robusta, Emerald Gem i White Butterfly 

W takim razie, na co warto zwrócić uwagę na odmiany Neon Robusta, Emerald Gem i White Butterfly.? Syngonium posiada wiele odmian, jednak najpopularniejsze z nich to Neon Robusta, Emerald Gem i White Butterfly. 

Odmiana syngonium Neon Robusta charakteryzuje się nietypowym ubarwieniem liści, które przy odpowiedniej ilości światła stają się różowe. Nabierają także perłowego połysku przy odpowiedniej pielęgnacji. Od wiosny do lata możliwe jest pojawienie się zielono – purpurowych kwiatów. Pędy są dosyć długie. Liście mają strzałkowaty kształt. Cała roślina wygląda bardzo egzotycznie. Zachwyca swoim urokiem. Jest łatwa w pielęgnacji i nie wymaga szczególnych warunków uprawy.

Syngonium zroślich- wszystkie odmiany, rozmnażanie, pielęgnacja (3)

Kolejną ciekawą odmianą jest syngonium Emerald Gem. Ta szczególna odmiana charakteryzuje się mocną variegacją na liściach, czyli występowaniem białego zabarwienia. Nie należy się martwić, kiedy co jakiś czas któryś z liści obumiera. Jest to naturalne zjawisko, podczas braku barwnika, czyli chlorofilu. Podczas uprawy syngonium Emerald Gem należy wiedzieć, że nie lubi ono bezpośredniego nasłonecznienia. Może rosnąć w miejscach zacienionych. Od ilości światła zależy variegacja liści. Roślinę podlewa się, kiedy ziemia przeschnie. W okresie zimowym podlewanie należy ograniczyć. Wilgotność powinna być wysoka, jednak nie należy zraszać liści. W przypadku tej odmiany, zraszanie może przywołać choroby grzybowe. 

Ostatnią odmianą, która wymaga szczególnej uwagi jest White Butterfy. Wyróżnia się ono nietypową kolorystyką liści. Bardzo szybko rośnie. Liście także przybierają duże rozmiary. Liść wewnątrz jest jasny, natomiast obrzeża kontrastują dzięki ciemnej zieleni. Odmiana syngonium White Butterfly nie ma szczególnych wymagań pielęgnacyjnych, warto jednak wiedzieć, że lubi ona jasne i ciepłe stanowiska, unikając przy tym bezpośredniego narażenia na promienie słoneczne. W czasie wzrostu roślinę należy regularnie i obficie podlewać. Zimę ten zabieg należy ograniczyć.