Na pewno jest wśród nas wielu miłośników wieczornych ognisk ze znajomymi. Są to niesamowite chwile, które każdy z nas powinien przeżyć w życiu chociaż raz. Smażenie kiełbasek, bułeczek, ziemniaków w mundurkach, czy wspólne śpiewanie, siedząc wspólnie wokół ogniska. Często jednak pojawia się poirytowanie, kiedy okazuje się, że wzniecenie ognia wcale nie jest taką prostą sprawą. Niczym przyjemnym nie jest sytuacja, w której zużywamy całą podpałke, gazety i zapałki, a ogień nadal nie zajmuje drewna. Dzieje się tak głównie przez źle dobrany materiał do palenia.
Sprawdź również – ile kosztuje drzewo na opał?
Ważnymi kwestiami podczas planowania ogniska jest lokalizacja. Warto, by zorganizować spotkanie w miejscu, do którego jest łatwy dostęp do odpowiedniego drewna, w zależności w jakim celu rozpalamy ognisko. Wcześniej należy również nazbierać suchy chrust, który łatwo i szybko się pali. Nie zaszkodzi także kilka większych kawałków na później. Najważniejsze natomiast, żeby podpałka jak i same większe gałęzie były bardzo suche. Jednak jakie drewno wybrać, by ognisko w ogóle rozpalić? Najlepszym pomysłem będzie zebrać suche gałęzie drzew żywicznych, czyli takich, które mają w sobie łatwopalną żywicę. Dzięki nim płomień powstanie szybko i dość intensywnie.
Wykorzystanie gałązek umiejscowionych na dole pnia w drzewach iglastych będzie świetną opcją, ponieważ są one osłonięte przez górne gałęzie i prawdopodobieństwo, że będą suche jest większe. Warto wspomnieć, że najwięcej żywicy jest zawsze blisko pnia. Dobrze jest rozpalać ognisko przy pomocy właśnie żywicznego drzewa iglastego, ze względu na wysoką kaloryczność żywicy, która spowoduje szybki i stabilny ogień.
Wracając do tematu samego smażenia kiełbasek na ognisku, odpowiadamy, że najlepiej wybrać drewno z drzewa liściastego, na przykład jabłoń, dąb, czy olcha. Dzięki temu mamy pewność, że nasze grillowane potrawy będą nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Oprócz tego drzewa te posiadają słodycz, która wnikając do naszego jedzenia, nadaje im niesamowity smak. Poleca się także do samego palenia ogniska, namoczyć wcześniej takie drewno w wodzie po to, by tliło się powoli, delikatnie opiekając kiełbaski. W przeciwnym przypadku całkiem wysuszone drewno pali się bardzo szybko, co wiąże się z częstym dokładaniem opału oraz szybkim spaleniem potraw.
Jakie drzewo nie nadaje się na ognisko?
Nie poleca się do tego typu ognisk gałęzi z drzew iglastych. Mają w sobie rycynę oraz żywicę, które po podgrzaniu wytwarzają szkodliwe substancje. Wraz z dymem wnikają one w żywność, którą smażymy. Także samo ulatnianie tych związków do środowiska jest niekorzystne. Kolejnym przykładem, nienadającym się do ognisk, czy grilli, są pozostałości po meblach, czy gazety, czasopisma lub jakiekolwiek kartki pokryte farbą drukarską. Palenie na ogniskach tego typu przedmiotów jest wręcz zakazane, ponieważ substancje te są bardzo szkodliwe, jeśli chodzi o ich spożycie.
Skąd wziąć drewno na ognisko?
Drewno na ognisko możemy pozyskać na wiele sposobów. Najprostszym z nich jest po prostu zakup drewna w biurze nadleśnictwa. Wszystko odbywa się zgodnie z zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych. Istnieje tam możliwość pozyskania drewna w naprawdę dobrej cenie. Osoby posiadające własną działalność gospodarczą, mającą związek z przerobem drewna, mogą kupić większe ilości drewna przez Portal Leśno-Drzewny. Osoby spoza tego środowiska, mogą dokonać zakupu w nadleśnictwie, jednak są to już mniejsze ilości samego drewna opałowego, czy użytkowego. Leśniczowie w swoich kancelariach prowadzą tego typu sprzedaże w poszczególne dni tygodnia.
Niestety nie ma możliwości zebrania leżących na terenie lasu gałązek, czy kawałków drewna bez zgody i wiedzy leśniczego. Nie mamy prawa także samemu zrywać i obcinać gałązek z drzew, ponieważ las i wszystko co się w nim znajduje stanowi majątek skarbu państwa, także każda nasza ingerencja w ten ekosystem musi posiadać wyraźną zgodę leśniczych, którzy się tym zajmują. Posiadają oni odpowiednią wiedzę na temat danego terytorium i chętnie pomogą nam na korzystanie z tych dóbr w sposób zgodny z prawem.
Najlepsza kiełbasa na ognisko
Każdy z nas zapewne ma konkretne wymagania, dotyczące najlepszej kiełbaski na ognisko, co jest zależne po prostu od gustu. Jest jednak kilka propozycji kiełbas na ognisko, które powinien spróbować każdy z nas. Jedną z nich jest oczywiście wszystkim nam dobrze znana Kiełbasa Śląska. Później pozycje z bardzo dużą zawartością mięsa, bo aż 90 procent, czyli bekonówka i schabówka.
Najważniejsze jest to, że kiełbasa na ognisko nie powinna być ani za chuda, ani za tłusta. Najlepiej sięgać po te ze średniej półki cenowej, ponieważ te najtańsze to zazwyczaj po prostu zmielony tłuszcz, a najdroższe przeciwnie – są bardzo suche i chude, co również nie jest dobre.