Czy pod panele kłaść folię? Najpierw folia czy pianka?

Czy pod panele kłaść folię Najpierw folia czy pianka (1)

Położenie paneli podłogowych pozornie wydaje się proste, ponieważ wystarczy zastosować się do kilku złotych rad i cała praca będzie wykonana. Problem pojawia się w pomieszczeniach z załamaniami, gdzie należy umiejętnie docinać panele podłogowe, rozwiązaniem może być odpowiedni sprzęt do umiejętnego przycięcia desek. Panele podłogowe są najwygodniejszym rodzajem podłogi, ponieważ nie potrzebujecie kleju, żadnych specjalnych urządzeń, które rozprowadzają podłogi na gorąco oraz fachowego doświadczenia. 

Na forum jest wiele rad, jak poprawnie położyć podłogowe panele, dlatego otrzymujecie kolejne ułatwienie. Osoby, które pytają, czy pod panele kłaść folię w tym miejscu otrzymają wiele przydatnych informacji na ten temat. 

Aby wam pomóc przy tym zadaniu, w poniższym artykule odpowiadamy, czy pod panele trzeba kłaść folie, co położyć w pierwszej kolejności, najpierw folię czy piankę pod panele, jak odnieść się do podłogi na piętrze, czy dawać folię pod panele na piętrze? Dodatkowo zamieszczamy jeszcze informacje, czy trzeba dawać folię pod panele przy ogrzewaniu podłogowym, czy podkład pod panele jest konieczny oraz, czy można położyć panele bez podkładu?

Czy pod panele trzeba kłaść folię?

W takim razie, czy pod panele trzeba kłaść folię? Przygotowują się do montażu paneli, osoby, które będą wykonywały tę czynność samodzielnie, często zadają pytania, czy pod panele trzeba kłaść folię? Nie wszyscy mają fachową wiedzę, ale dobrze, że pytają o takie kwestie, ponieważ źle położone panele mogą przynosić same problemy i straty finansowe. 

Sprawdzając fachowe poradniki, jak kłaść panele oraz czy pod panele trzeba kłaść folię, wszystkie wasze wątpliwości będą rozwiane. Osoby, które zawodowo kładą panele, doskonale wiedzą, jak poprawnie położyć podłogę z paneli. Folia pod panelami pełni funkcję izolującą przed działaniem wilgoci, która może się przedostawać z posadzki, która jest tak naprawdę gołą nawierzchnią.

W odpowiedzi na pytanie, czy pod panele trzeba kłaść folię, odpowiadamy – folie pod panele zawsze rozkładamy na całej powierzchni, gdzie zaplanowaliście nową podłogę. Przede wszystkim folia pod panelem pełni funkcję ochronną nie tylko przed uciekającym ciepłem, ale i również ochrania warstwę podłogową przed wilgocią.

Sprawdź również – Firma Artens panele, drzwi i płytki –  testy i opinie klientów na forum

Czy dawać folię pod panele na piętrze?  

Kolejnym chętnie zadawanym pytaniem jest to, czy trzeba dawać folię pod panele na piętrze. Folia pod panelami na parterze jest warunkiem koniecznym do poprawnego ułożenia podłogi z paneli. Ludzie często zastanawiają się, czy dawać folię pod panele na piętrze? Takie pytania pojawiają się z tego względu, że pomieszczenia, które nie są położone na parterze, nie powinny być bezpośrednio narażone na działanie wilgoci. 

Specjaliści jednak podchodzą do tego tematu inaczej, zawsze powtarzają, że z posadzki może przedostawać się wilgoć gromadzona w ścianach budynku, nie ma to znaczenia, na którym piętrze układacie panele, nawierzchnia pod nimi jest podobna. 

Sugerując się takimi odpowiedziami, naszym zdaniem należy położyć folię pod panele na piętrze. Nawet niewielka ilość wilgoci może spowodować uszkodzenia waszej podłogi, a tego każdy chciałby uniknąć w przyszłości. 

Czy trzeba dawać folię pod panele przy ogrzewaniu podłogowym?

A jak folia pod panelami wygląda w przypadku ogrzewania podłogowego? Czy trzeba dawać folię pod panele przy ogrzewaniu podłogowym? W sieci pojawiają się stwierdzenia, że ogrzewanie podłogowe powinno doskonale osuszać powierzchnię posadzki. 

My jednak mamy inną wiedzę na ten temat. Sprawdzając różne źródła oraz wypowiedzi osób zajmujących się układaniem paneli, ogrzewanie podłogowe nie daje wam 100% ochrony, ponieważ w okresie wiosenno-letnim instalacja jest wyłączona. Spadki temperatury pojawiają się także w tym czasie, dlatego wilgoć może się gromadzić nawet latem. 

Odpowiadając na nurtujące was pytanie, czy trzeba dawać folię pod panele przy ogrzewaniu podłogowym, odpowiadamy, że tak, otrzymujecie wtedy pełną ochronę. 

Najpierw folia czy pianka pod panele?

Temat kładzenia folii pod panele mamy już za sobą, pora na kolejne pytanie, co kłaść najpierw folię czy piankę? Tutaj również wiele osób potrzebuje pomocy, ponieważ nie zawsze są pewni, dlatego wolą dopytać. 

Zasada kładzenia paneli jest przy każdym rodzaju desek taka sama, nie powinniście jej zmieniać, ponieważ później możecie mieć problemy z podłogą. Jeżeli zastanawiacie się co najpierw folia czy pianka pod panele to bez większych wątpliwości odpowiadamy, że folia, ponieważ ten materiał chroni przed dostawaniem się wilgoci. Pianka z kolei zabezpiecza panele przed poruszaniem się oraz wyrównuje lekkie nierówności podłogi. 

Czy można położyć panele bez podkładu?

Położenie paneli składa się ze złożonego procesu, ponieważ musicie pamiętać o zastosowaniu foli oraz podkładu pod panele. Te materiały są zawsze proponowane w sklepach, ponieważ sprzedawcy wiedzą, że musicie zadbać o te produkty przed położeniem paneli. Jeżeli spotkacie się z pytaniem, czy można położyć panele bez podkładu, to odradzamy takie metody.

Czy podkład pod panele jest konieczny?

Podkład pod panele jest materiałem koniecznym podczas układania paneli, ponieważ materiał ten izoluje wszystkie potencjalne zagrożenia spowodowane użytkowaniem podłogi. Niedopuszczalne jest położenie paneli na gołą powierzchnię, ponieważ wtedy rośnie ryzyko uszkodzenia podłogi oraz nie macie zapewnionej warstwy ocieplającej.