Materiały grzewcze nie zawsze są polecane przez ekologów, ponieważ emisja szkodliwych substancji wytwarzających się podczas spalania jest dosyć wysoka. W pewnym momencie zrobiło się głośno wokół tematu pieców kopciuchów. Walka z nadmiernym zadymieniem rozpoczęła się na dobre, ponieważ podczas zimy w wielu województwach wskaźniki są wysoko powyżej normy alarmowej.
Wprowadzane ustawy antysmogowe z coraz większym powodzeniem walczą z palaczami śmieci oraz różnych nieprzebadanych surowców. Ludzie bardzo często chcieli zaoszczędzić na kosztach opału i wrzucali do pieca wszystko to, co oddawało ciepło.
Sprawdź również – z czego powstaje ekogroszek?
Państwo ruszyło z rozwiązaniem dla osób posiadających tradycyjne piece na węgiel, które podczas sezonu grzewczego wytwarzają bardzo dużo niesprzyjających dla środowiska związków, a zadymienie powietrza uniemożliwia swobodne funkcjonowanie. Przyznawane dotacje na wymianę pieca koksowego i zamienienie go piecem na ekogroszek pozwoliły wielu gospodarstwom domowym zrealizować całą inwestycję.
Po tych krokach znaczna część domów jest ogrzewana za pomocą pieca na ekogroszek, co zdaniem wielu osób jest lepszym rozwiązaniem. Z upływem czasu pojawiły się jednak różne pogłoski oraz doniesienia, że ekogroszek z kopalni nie jest wcale taki ekologiczny oraz zdrowy.
Pragniemy sprawdzić wszystkie informacje dotyczące oddziaływania spalania ekogroszku w piecach. Sprawdzamy, czy ekogroszek czeski jest szkodliwy, czy ekogroszek jest rakotwórczy, sprawdzamy także, czy ekogroszek jest ekologiczny.
Czy ekogroszek jest szkodliwy?
Ekogroszek jako surowiec pozyskiwany z węgla przez wiele osób jest odbierany jako produkt emitujący szkodliwe substancje smoliste. Czy ekogroszek jest szkodliwy? Produkcja ekogroszku jest procesem złożonym, na który składa się kilka procesów oczyszczających węgiel z substancji smolistych oraz niepalnych frakcji.
Ekogroszek podczas czyszczenia jest spłukiwany wodą, która znakomicie sobie radzi z usunięciem węglowego miału. Proces suszenia ekogroszku pozbawia produkt z wody, która może zawierać w sobie znikome ilości toksycznych materii. Dodatkowo ekogroszek jest rozdrabniany, co pozwala na efektywne pozbycie się wszystkich niechcianych zanieczyszczeń.
Czy ekogroszek po takim oczyszczeniu jest szkodliwy? To pytanie nurtuje wiele osób, ponieważ proces spalania ekogroszku jest deklarowany jako przyjazny dla środowiska. Z tego także względu ruszyły rządowe dopłaty dla osób, które zdecydują się zmienić tradycyjny piec węglowy na piec z podajnikiem zasilany ekogroszkiem.
To czy ekogroszek jest szkodliwy, zależy od jego pochodzenia oraz jakości procesu oczyszczania. Na rynku pojawiają się czasami ekogroszki niewiadomego pochodzenia. Opakowania nie posiadają żadnych atestów oraz parametrów. Takie produkty z pewnością będą tańsze, dlatego przed zakupem warto się zastanowić, czy inwestycja w taki produkt jest konieczna.
Czy ekogroszek jest rakotwórczy?
Zatem, czy ekogroszek jest rakotwórczy? Na zmianę tradycyjnego pieca na ten z podajnikiem zdecydowało się bardzo dużo polskich rodzin. Po czasie smog jednak nie ustępował, dlatego poproszono naukowców o zbadanie próbek zawierających pył powstały podczas zimowego ogrzewania domów ekogroszkiem. Wyniki, jakie zostały ujawnione, zaskoczyły wszystkich.
Po przeczytaniu analizy, pytania, czy ekogroszek jest rakotwórczy, nie pojawiały się przypadkowo. Raport opublikowany przez badaczy wprawia w zakłopotanie, ponieważ przekazane do laboratorium próbki ukazały występowanie rakotwórczego benzo a pirenu.
Jak podają przeprowadzone analizy, ekogroszek podczas spalania emituje dosyć duże ilości pyłu zawiesinowego, którego nadmierne unoszenie się w powietrzu nie jest zdrowe. Działanie ekogroszku może wykazywać działanie rakotwórcze, ponieważ nie każdy posiadacz pieca na ekogroszek pali w nim sprawdzonym produktem. Jednak, jak podają naukowcy pochodna węgla, czyli ekogroszek podobnie jak węgiel wykazuje znaczne zmiany w powietrzu.
Czy ekogroszek jest ekologiczny?
Ekogroszek jak wskazuje jego nazwa, jest produktem dobrze wpływającym na środowisko. Jednak, czy ekogroszek jest ekologiczny i nie zatruwa naszego powietrza? Takie pytania są bardzo często zadawane przez posiadaczy pieca z podajnikiem, ponieważ wisząca ustawa antysmogowa dotyczy również palenia ekogroszkiem.
Ekogroszek po przeprowadzeniu wielu wnikliwych badań, okazał się mało ekologicznym produktem, ponieważ emitowane pyły podczas spalania wcale nie zmniejszały jesienno zimowego smogu. Z tego powodu w październiku 2021 roku ruszyły prace nad zmianą obecnej nazwy ekogroszku. Surowiec wpływający na jakość powietrza nie może nosić nazwy eko.
To, czy ekogroszek jest ekologiczny, stanęło przed wielkim znakiem zapytania. Jednak ekogroszek to oczyszczony węgiel, który podczas spalania emituje bardzo dużo szkodliwych substancji. Ekogroszek pomimo mniejszej ilości substancji smolistych w dalszym ciągu zatruwa nasze powietrze.