Co zamiast keramzytu do doniczki – styropian, białe kamyczki, czy keramzyt jest konieczny?

Co zamiast keramzytu do doniczki - styropian, białe kamyczki, czy keramzyt jest konieczny (1)

Ogrodnictwo jest szeroko rozbudowanym zajęciem. Uprawa domowych roślin doniczkowych może się wydawać dziecinnie prosta, jednak kiedy rozpoczyna się przygodę z kwiatami, za każdym razem można się przekonać, że bez odpowiedniej wiedzy oraz znajomości uprawianych roślin nie wszystko będzie takie proste. 

Sprawdź również – jak sadzić cebulę dymkę na szczypior?

Doniczkowe rośliny w naszych domach potrzebują stosowania różnych odżywek oraz środków zapobiegających chorowaniu. Odpowiedniego stosowania tych środków uczymy się podczas stosowania. Czasami jednak jest dobrze wcześniej zapoznać się z niektórymi rozwiązaniami stosowanymi do kwiatów. 

W dzisiejszym artykule sprawdzamy jakie zadanie spełnia keramzyt. Odpowiadamy na pytania, co używać zamiast keramzytu w doniczce, ile keramzytu powinno się dodawać do doniczki, czy styropian zamiast keramzytu będzie się sprawdzał. Jak sprawdzą się białe kamyczki zamiast keramzytu oraz czy stosowanie keramzytu jest konieczne. 

Co zamiast keramzytu do doniczki?

Zatem, co zamiast keramzytu do doniczki? Keramzyt jest środkiem czystej gliny, który nie zawiera żadnych chemicznych dodatków oraz sztucznych domieszek. W doniczkach naszych kwiatów jest bardzo często stosowany, ponieważ keramzyt odpowiada za prawidłowy drenaż w doniczce. 

Keramzyt jest stosowany do różnych rodzajów kwiatów, jednak pojawiają się pytania, co stosować zamiast keramzytu do doniczki. 

Nie każdy domowy ogrodnik chce dodawać keramzyt do doniczek. Nie chodzi o szkodliwe działanie środka, bo takie nie występuje. Co, zamiast keramzytu dodawać do doniczki, jest częstym pytania na forach, ponieważ ludzie lubią posiadać kilka opcji do wyboru, Jeżeli będzie możliwość dodania innego, dostępnego w domu środka to każdy chętnie z tego skorzysta. 

Co dać zamiast keramzytu?

Co dać zamiast keramzytu? Czy można zastosować jakiś inny, dostępny w domu lub tańszy produkt? Sprawdzamy wszystkie możliwe rozwiązania zamiany keramzytu w doniczce. 

Jako pierwszy produkt, który możecie stosować zamiast keramzytu i zda test na piątkę, będzie flizelina. Tworzywo jest znakomitym rozwiązaniem do zrobienia drenażu w doniczce. 

Flizelina znakomicie odprowadza oraz zatrzymuje wodę w swoich włóknach. Oddawanie wody z flizeliny będzie tak samo bardzo dobre, co daje gwarancję, że nasze kwiaty będą doskonale nawadniane oraz zabezpieczone przed zalaniem. 

Kolejnymi produktami, które są proponowane jako zamiennik keramzytu to styropian oraz białe kamyczki. W dalszej części artykułu sprawdzamy, jak sprawdza się w doniczce styropian oraz białe kamyczki zamiast keramzytu. 

Styropian zamiast keramzytu

Wiele osób zastanawia się, czy można zastosować styropian zamiast keramzytu. Keramzyt jest naturalnym, pozbawionym środków chemicznych dodatkiem ułatwiającym drenaż ziemi. Styropian może być stosowany zamiast keramzytu i to z dużym powodzeniem. 

Stosując styropian zamiast keramzytu, w ziemi nie zachodzi żadna reakcja chemiczna, ponieważ styropian jest naturalnym tworzywem. Dodatkowo styropian znakomicie sprawdza się jako środek drenażowy do ziemi. Ponadto stosując styropian zamiast keramzytu, rośliny są zabezpieczone przed spadającymi temperaturami podczas zimy. Korzenie kwiatów są ocieplone, dzięki czemu lepiej znoszą zimne parapety.

A jak sprawdzają się białe kamyczki zamiast keramzytu? Poniżej wszystko wyjaśniamy. 

Białe kamyczki zamiast keramzytu

Stosowanie białych kamyczków zamiast keramzytu sprawdza się doskonale. Białe kamyczki zamiast keramzytu wykłada się na dnie doniczki. Pozwala to na oddzielnie ziemi, od dna doniczki i tym samym zatrzymuje nadmiar wody. Jeżeli stosujecie białe kamyczki zamiast keramzytu, rozwiązanie doskonale sprawdzi się w dużych donicach, ponieważ osadzająca się ziemia na dnie może lepić się i tworzyć bryły, które blokują swobodny przepływ wody. 

Białe kamyczki zamiast keramzytu dodatkowo działają odżywczo na rośliny. Uwalniające się wapno wzbogaci ziemię, w której rośnie kwiat. 

W takim razie, jeżeli jest tyle dostępnych zamienników, czy stosowanie keramzytu jest konieczne? 

Czy keramzyt jest konieczny?

Pojawiające się pytania, czy keramzyt jest konieczny, sprowokowały wielu ogrodników do dyskusji. Każdy, nawet amatorski ogrodnik na pytanie, czy keramzyt jest konieczny, odpowiada tak. Zasada jest prosta, podczas uprawy roślin doniczkowych niezbędny jest drenaż. Bez wykonania przepływu wody w doniczce korzenie kwiatów mogą gnić, co wpłynie na obumarcie rośliny. 

Keramzyt jest konieczny, ponieważ doskonale sprawdza się jako materiał do wykonania odpowiedniego drenażu. Oczywiście, możecie go zastąpić styropianem lub białymi kamyczkami, jednak zdaniem ogrodników, najlepiej sprawdza się keramzyt.

Ile keramzytu do doniczki?

Ilość dodawanego keramzytu nie jest odmierzana wedle uznania. Przed wykonaniem drenażu z keramzytu sprawdźcie, ile keramzytu należy wsypać do doniczki. 

Ilość keramzytu w doniczce zawsze dozuje się na wielkość donicy. Podczas przygotowywania ziemi do sadzenia kwiatów ¼ warstwy podłoża zastępujemy keramzytem. W takich proporcjach drenaż będzie wykonany prawidłowo.