Siewnik taczkowy do warzyw – tabela wysiewów, jak ustawić, opinie na forum

Siewnik taczkowy do warzyw - tabela wysiewów, jak ustawić, opinie na forum (1)

Ponieważ pojawia się coraz więcej pytań dotyczących siewnika taczkowego, postanowiliśmy znaleźć na nie odpowiedź. W dzisiejszym artykule opiszemy siewnik taczkowy do warzyw, sprawdzimy, jakie siewnik taczkowy do warzyw ma opinie oraz jak go ustawić. 

Siewnik taczkowy do warzyw 

Siewnik taczkowy do warzyw to proste w budowie jednak niezastąpione urządzenie ułatwiające wysiew warzyw i drobnych roślin. Na rynku dostępna jest cała gama tych urządzeń, jednak bez względu na firmę i wygląd zewnętrzny budowę mają taką samą. Składa się dosłownie z kilku elementów, a mianowicie tarczy wysiewu, szczotek wygarniających nasiona ze skrzyni, redlicy, którą można wyregulować wedle swoich preferencji, skrzynki nasiennej, w której umieszcza się nasiona oraz dwóch kół i łańcucha napędowego. Siewnik taczkowy do warzyw powinien posiadać również możliwość wyboru rodzaju siewu, a mianowicie wybór siewu rzędowego lub punktowego co ma znaczenie przy wyśmiewaniu niektórych warzyw. 

Sprawdź również – Odchwaszczacz Fiskars QuikFit zestaw – grabie do trawnika, liści, szczotka do rynien i chodnika

Siewnik taczkowy tabela wysiewów 

Dużym ułatwieniem dla uprawiających ogródek warzywny jest tabela siewów, która precyzyjnie określa, kiedy powinniśmy wysiewać poszczególne nasiona. Producenci siewników taczkowych wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, często do swojego urządzenia dołączają gotową tabelę wysiewów, która zawiera wszystkie niezbędne informacje  pomagające w efektywnym zasiewie ogródka np. pory siania, rodzaj gleby, odległości, w jakich należy siać oraz rodzaj siewu. Tabela wysiewów niejednokrotnie sygnowana jest logiem producenta siewnika taczkowego i opisuje nasiona, do których siania dedykowany jest wybrany siewnik taczkowy. 

Siewnik taczkowy punktowy 

Najmniejsze dostępne na naszym rynku siewniki to właśnie punktowe, które służą do bardzo precyzyjnego wysiewu nasion, jednak przeważnie są one ręczne. Jeżeli interesuje nas siewnik taczkowy punktowy, to wybór mamy ogromny, gdyż takie siewniki przeważnie są uniwersalne, a rodzaj wysiewu ustawiamy ręcznie. Przy siewie punktowym duże znaczenie ma precyzyjność oraz równe rozmieszczenie nasion. Kluczowe w siewniku taczkowym punktowym jest fakt, aby posiadał on znacznik odległości, co ułatwi dokładne rozmieszczenie nasion. Siewniki taczkowe punktowe przeważnie dają możliwość umieszczania nasion w odległościach 24-50 cm, które są preferowane dla większości warzyw. 

Siewnik taczkowy – jak ustawić? 

Uniwersalne siewniki taczkowe zazwyczaj wyposażone są w funkcje umożliwiające spersonalizowanie maszyny do naszych potrzeb, tylko konkretnie co to znaczy? Jeżeli zastanawiamy się jak ustawić siewnik taczkowy, to na pewno takie informacje znajdują się w instrukcji obsługi dołączonej do urządzenia, jednak okazuje się, że w większość siewników dostępnych na naszym rynku ustawia się je w identyczny sposób. Jeżeli chcemy wybrać rodzaj wysiewu, to regulujemy go za pomocą podpórki w gardzieli i dla siewu punktowego powinna ona być podniesiona dla siewu kupkowego maksymalnie obniżona. Siewnik taczkowy umożliwia także ustawienie głębokości wysiewu, która różni się w zależności od rodzaju nasion. Aby dopasować ją, wystarczy dołączoną do siewnika linijka odmierzyć pożądaną głębokość i w tym miejscu na redlicy docisnąć nakrętkę motylkową. 

Siewnik taczkowy ręczny do warzyw 

Każdy, kto uprawia ogródek warzywny, z pewnością doceni zalety siewnika taczkowego ręcznego, gdyż to urządzenie bez wątpienia ułatwi i umili wysiew nasion. Prosta budowa i łatwa obsługa siewnika powoduje, że jest on chętnie używany w gospodarstwach domowych. Przy wysiewie warzyw bardzo ważna jest precyzja oraz prawidłowe umieszczanie ich w ziemi a z racji tego, że każde warzywo do prawidłowego wzrostu wymaga innego sadzenia, siewnik taczkowy ręczny sprawdza się idealnie, gdyż pozwala on na szybkie i prawidłowe zasilanie wybranego przez nas warzywa. W tym urządzeniu możemy wybrać głębokość siewu, jego rodzaj to znaczy punktowy lub kupkowy czy wyznaczenie dokładnych odległości między nasionami. Zaletą siewnika taczkowego ręcznego do wysiewu warzyw jest także jego mała waga oraz wysokość, którą w większości modeli można ustawić odpowiednio do wzrostu użytkownika. 

Siewnik taczkowy do warzyw – opinie na forum

Na forach internetowych siewnik taczkowy do warzyw zbiera bardzo dobre opinie, oczywiście zdania są podzielone co do producentów jednak każdy z użytkowników docenianie urządzenie i opisuje siewnik taczkowy do warzyw jako niezastąpiony. Według zamieszczanych opinii największą zaletą siewnika taczkowego jest jego prosta budowa, a co za tym idzie, jest praktycznie bez usterkowy. Ważną rolę dla użytkowników ma także fakt, że części zamienne są łatwo dostępne, a do większości modeli pasują zamienniki uniwersalne. Według opinii na temat siewnika taczkowego do warzyw przy zakupie należy zwracać uwagę na kilka ważnych funkcji, a mianowicie czy rączki są regulowane co bardzo ułatwia dopasowanie siewnika taczkowego do wzrostu oraz czy ma możliwość ustawienia preferowanych przez nas odległości siewu.