Uprawa ogórków na sznurkach – hodowla, jak wygląda podwiązywanie?

Uprawa ogórków na sznurkach - hodowla, jak wygląda podwiązywanie (2)

Uprawa ogórków na sznurkach to genialny pomysł na zaoszczędzenie powierzchni w szklarni, czy ogródku. Pozwala to na to, by ogórki pięły się w górę, wykorzystując miejsce w pionie w powietrzu. W taki sposób można uprawiać nie tylko ogórki szklarniowe, ale także gruntowe. 

Sprawdź również – jak sadzić cebulę dymkę na szczypior?

Ważne, żeby te odmiany były odporne na niską temperaturę oraz niektóre choroby ogórków, na przykład parch dyniowaty, czy mączniak prawdziwy dyniowaty lub rzekomy dyniowaty. Jest to również ułatwienie jeśli chodzi o dostęp tych warzyw do światła słonecznego. Warto też wspomnieć o tym, że rośliny uprawiane w taki sposób rzadziej chorują. 

Pomaga to również w zmniejszeniu ilości zużytej wody podczas podlewania oraz usprawnia zbiory, choćby ze względu na to, że zbierane owoce rosną nie przy ziemi, a na wyciągnięcie ręki na sznurkach. 

Jak uprawiać ogórki na sznurkach?

W takim razie, jak uprawiać ogórki na sznurkach? Ciekawym tematem jest to, jak uprawiać ogórki na sznurkach? Jak to wygląda i jak to wszystko się odbywa. Na początku warto opisać stanowisko, na którym wyżej wymienione warzywa będą uprawiane. Najważniejsze zasady takiego wychowu to osłonięcie przed silnymi wiatrami, które mogą je pozrywać oraz zapewnienie dostatecznego dostępu do promieni słonecznych. Najlepszym rozwiązaniem będzie uprawa szklarniowa, natomiast w momencie uprawy gruntowej należy zapewnić osłonięcie w postaci na przykład innych wysokich roślin.

Najczęściej stosuje się sadzenie ogórków z rozsady, co pozwala ustrzec się od ogromnej ilości prac, związanych z opieką nad siewkami. Jeśli chodzi o termin sadzenia, jest to w przybliżeniu data 15 maja, czyli okres, w którym wiosenne przymrozki już raczej się nie pojawiają. Sadzi się je na podłożu żyznym z zapewnieniem odpowiedniej temperatury. 

Podwiązywanie ogórków – uprawa ogórków na sznurkach

Jak wygląda podwiązywanie ogórków i uprawa ogórków na sznurkach? Na samym początku należy przygotować konstrukcję w postaci słupków. Ich wysokość musi wynosić około 2 metry, a rozstawione są optymalnie co 4-5 metrów. Wbija się je najbezpieczniej na głębokość minimum 60 centymetrów. Nie jest to jedyna forma rozstawiania palików. 

Sprawdź również – Pomidor – owoc czy warzywo? Do jakiej grupy zalicza się pomidory? Wikipedia

Można to robić na przeróżne sposoby, a kolejnym z nich jest np. wbijanie w dwóch rzędach i tworzenie z nich pewnego rodzaju namiotu. Najczęściej jednak stosuje się sposób z jednym rzędem. Słupki końcowo usztywnia się stalowymi drutami, na szczycie oraz około 15 centymetrów nad ziemią. Później następuje sadzenie ogórków, a dokładnie rozmieszczamy je wzdłuż drutów, co około 20-30 centymetrów.

Kolejną ważną kwestią jest samo podwiązywanie ogórków. Do tej czynności wykorzystuje się zazwyczaj sznurek z tworzywa sztucznego, ponieważ nie puchnie on od wody oraz jest raczej odporny na rozwój wszelkich chorób. Sznurek przywiązujemy w taki sposób, by ogórek w trakcie wzrostu miał możliwość piąć się po nim. Musi on być natomiast na tyle elastyczny, by zachować możliwość zmiany jego długości. W momencie wzrostu, należy roślinę owijać sukcesywnie coraz wyżej i wyżej wokół sznurka. Kiedy sam sznurek nie wystarcza i pęd nam się zsuwa, można wspomóc się specjalnie do tego przeznaczonymi spinkami.

Ogórki gruntowe – uprawa ogórków na sznurkach

Na co jeszcze zwracać uwagę podczas uprawy ogórków na sznukrach? Ogórki gruntowe mają bardzo dużo zalet, są wykorzystywane w dużych ilościach choćby do przetworów, sałatek, czy surówek i wiele wiele innych. Ich pędy są szorstkie i pokryte włoskami, których trwałość jest bardzo mała. Dla ogórków zwyczajnych to właśnie uprawa na sznurkach jest najlepszą formą uprawy ze względów wymienionych w poprzednich punktach, jak i dlatego, że mają ogromną swobodę jeśli chodzi o rozrastanie, a taka duża ilość miejsca pozwala im się bujnie rozrastać, co w konsekwencji da ogrom plonów. 

Kolejną zaletą jest lepsza cyrkulacja powietrza oraz brak zabrudzeń od ziemi, dzięki czemu choroby występują dużo rzadziej, jak przy uprawach gruntowych. Bardzo ważną kwestią jeśli chodzi o plusy jest samo zapylanie kwiatów ogórków, które są po prostu łatwiej dostępne dla owadów, dzięki czemu jest ich więcej. 

Hodowla ogórków na sznurkach

Na co zwracać uwagę podczas hodowli ogórków na sznurkach? Coraz częściej w hodowli ogórków, wykorzystuje się metodę sznurkową. Tak jak wcześniej zostało to opisane, ma to mnóstwo zalet, co pozwala na większe i bardziej satysfakcjonujące plony. Pielęgnacja ogórków na sznurkach jest bardzo ważna i oczywiście konieczna do prawidłowego rozwoju tych roślin. Polega przede wszystkim na podcinaniu pędów bocznych dolnych i kwiatów, znajdujących się do 50 centymetrów nad ziemią, a do 1 metra za trzecim liściem. 

Dzięki tak przerzedzonym łodygom, pozbawionym zbędnych kwiatów i liści, owoce tego pędu mają większy dostęp do światła i całą swoją energię poświęcają na własny wzrost. Ważnym elementem opieki nad ogórkami jest pozbywanie się zżółkłych liści i pędów, które zabierają zdrowej roślinie składniki odżywcze. 

Regularne wyrywanie chwastów także jest nieodłączną częścią pielęgnacji ogórków na sznurkach, a co za tym idzie również dbanie ogólnie o czystość wokół pędów. Jeżeli chodzi o podlewanie, to taka uprawa zdecydowanie tą czynność ułatwia. Woda ciepła będzie idealna dla ogórków ze względu na to, że zimna może powodować hamowanie wzrostu tych roślin.