Jak sadzić imbir w ogrodzie, w domu i z korzenia?

Jak sadzić imbir w ogrodzie, w domu i z korzenia (1)

Imbir wywodzi się z wysp Melanezji, jednak największą popularnością cieszył się w Azji, z której trafił do Europy oraz nad Morze Śródziemne. Początkowo imbir był odbierany różnie, nie zawsze ludzie się nim zachwycali, ponieważ nie znali go dosyć dobrze, a zjedzony w całości powodował różne odczucia smakowe. Imbir jest najdłużej uprawianą rośliną w wielu krajach. Dzięki swoim fantastycznym właściwościom imbir nigdy nie zniknie z naszych domów. Jak rośnie i jak sadzić imbir w domowych warunkach?

Sprawdź również – na jaką wysokość kosić trawnik?

Imbir jest nazywany potocznie złotem. Właściwości tego korzenia są niezwykle obszerne. Przede wszystkim, o czym każdy wie, imbir rozgrzewa organizm człowieka. Podczas zimowych wieczorów świetnie się sprawdza jako dodatek m.in. do herbaty. Właściwości imbiru jest sporo i co jakiś czas pojawia się nowa informacja o odkryciu kolejnego jego zastosowania. 

Cena imbiru jest wysoka, jednak za tak wspaniałą roślinę, a konkretnie korzeń warto zapłacić więcej niż za większość dostępnych w sklepach owoców czy warzyw. Naturalny, zdrowy imbir nie zawsze musimy kupować w sklepie. Możemy samodzielnie go posadzić w domu. 

Poniżej opisujemy jakie imbir ma właściwości, jak wygląda uprawa imbiru, jak rośnie, jak powinno się sadzić imbir w domu oraz ogrodzie, jak sadzić imbir z korzenia. Zapraszamy do dalszej części wpisu.

Właściwości imbiru

W takim razie, jakie właściwości posiada imbir? Jak już wyżej wspominaliśmy, imbir jest porównywalny do złota. Jego odkrycie było dosłownie cudem natury. Najbardziej skorzystali na tym ludzie, ponieważ imbir ma wiele cudownych właściwości w medycynie naturalnej oraz w kosmetyce. Jak sadzi się imbir z korzenia?

Rozgrzewające właściwości imbiru znakomicie pomagają nam znieść jesień oraz zimę. Wystarczy dodać mały kawałek imbiru do herbaty lub mleka, aby nasz organizm wrócił do swojej temperatury. 

Dodatkowo imbir wspomaga odporność, odchudzanie, pomaga w walce z infekcjami bakteryjnymi oraz grzybiczymi, jest doskonałym naturalnym antybiotykiem, z ogromnym powodzeniem radzi sobie z chorobami gardła oraz zwalcza kaszel. 

Właściwości imbiru jest tak dużo, że czasami ciężko zapamiętać je wszystkie. Imbir jest znany także jako afrodyzjak. Jeżeli mamy kłopoty z krążeniem, jedzenie korzenia imbiru je pobudza. Z kolei herbata z imbiru doskonale działa na ból stawów oraz mięśni. Ponadto imbir jest fantastycznym lekiem na migreny, jak i chorobę lokomocyjną. 

Imbir jako naturalny antybiotyk świetnie zwalcza zapalenie płuc. Co więcej, właściwości imbiru wspomagają walkę z nowotworami. 

Jak sami widzicie imbir, jest tak wspaniałą rośliną, że warto go stosować przez cały rok. W dalszej części artykułu opisujemy, jak wygląda uprawa imbiru, jak imbir rośnie? 

Jak rośnie imbir?

W takim razie, jak rośnie imbir? Imbir ciekawi wiele osób. Każdy, kto poznał, choć część jego właściwości z przyjemnością poznaje jego pełną charakterystykę. Często się zastanawiamy, jak rośnie imbir, oraz czy jest możliwość hodowania go w domu. 

Naturalnie imbir rośnie w Azji, Chinach, tropikalnej Afryce, w Australii, na Madagaskarze, Florydzie, Hawajach oraz w Ameryce Środkowej. W Europie ciężko jest spotkać imbir rosnący samodzielnie.

Jego struktura wzrostu to rodzaj różnokształtnej bulwy. To jak rośnie imbir, zależy od jego ułożenia w ziemi. Nie ma dwóch takich samych bulw imbiru, co dodatkowo dodaje mu uroku. 

Patrząc na naturalne występowanie imbiru, zastanawiamy się, czy jest możliwe uprawianie imbiru w naszym domu oraz ogródku. 

Jak się sadzi imbir z korzenia?

Uprawa imbiru nie jest trudna, jednak należy wiedzieć, jak się do tego zabrać. 

Jak się sadzi imbir z korzenia? Jeżeli zastanawiacie się, jak się sadzi imbir, warto poczytać sprawdzone źródła, które znajdziecie w poniższej części treści publikacji. 

Sadzenie imbiru odbywa się przy pomocy kłącza imbiru. Są to młode pędy pozyskane z upraw, które zbiera się praktycznie przez cały rok. Sadzenie imbiru z nasion jest bardzo trudne i wymaga zapewnienia mu naturalnych warunków, co w naszym klimacie jest sporym wyzwaniem i największą trudnością. 

Sadząc imbir, jeżeli nie macie dostępu do ekologicznych sklepów, które sprzedają kłącza, nie macie powodów do zmartwień. Imbir możecie posadzić z korzenia, który macie w domu. Zwróćcie jednak uwagę na jego wygląd. Imbir w korzeniu powinien być jędrny i zdrowy. 

Proces sadzenia imbiru z kłącza oraz z korzenia wygląda tak samo.

Dodatkowo korzeń imbiru powinien być z eko produkcji, pozbawiony środków antygrzybiczych, które mogą blokować jego rozwój. 

Sadząc imbir przed włożeniem go do ziemi koniecznie należy go namoczyć przez minimum 24 godziny w zimnej wodzie. Korzenie imbiru zawsze sadzimy poziomo, w 2 cm dołku w ziemi. Po zasypaniu kłącza imbiru ziemią uprawę imbiru należy podlać wodą. 

Sprawdzamy zatem jak sadzić imbir w domu. 

Sprawdź również – Pomidor – owoc czy warzywo? Do jakiej grupy zalicza się pomidory? Wikipedia

Jak sadzić imbir w domu?

Sadząc imbir w domu po wybraniu gatunku, jaki chcemy uprawiać, z ogromną starannością należy wykonać wszystkie kroki. W pierwszej kolejności imbir trzeba namoczyć w zimnej wodzie. Imbiru nie możemy sadzić jako wielki kawałek. Każdy odcinek imbiru powinien mieć maksymalnie 3,5 cm. Pocięty imbir odkładamy na kilka dni w suche miejsce, aby powstała warstwa ochronna. 

Sadzenie imbiru w domu wymaga dobór odpowiedniej doniczki oraz ziemi. Doniczka musi być większa, ponieważ imbir musi mieć dużo miejsca do wzrostu. Idealna ziemia do sadzenia imbiru w domu to przepuszczalna i żyzna, lekko kwaśna gleba. Odczyn pH ziemi dla imbiru to 6,3. Ziemia nie może być obficie podlewana, jednak stale wilgotna. 

Warunki, jakie musimy zapewnić uprawie imbiru to pół zacienione miejsce z ograniczonym słońcem, najlepiej w porannych godzinach. Temperatura do uprawy imbiru powinna przekraczać 20°C, w innych warunkach imbir przestanie rosnąć. Uważajcie także na promienie słoneczne, ponieważ słońce powoduje usychanie liści. 

Jeżeli zapewnicie takie warunki w uprawie imbiru, Wasza sadzonka po kilku miesiącach może osiągnąć nawet 100 cm. 

Została jeszcze kwestia, jak sadzić imbir w ogrodzie?

Jak sadzić imbir w ogrodzie?

W takim razie, jak sadzić imbir w ogrodzie? Jeżeli będziecie chcieli sadzić imbir w ogrodzie, musicie bardzo mocno to rozważyć i dokładnie przeanalizować tę kwestię. Jak zauważyliście powyżej, sadzenie imbiru w domu wymaga dużo pracy. Dlatego pojawiają się pytania, jak sadzić imbir w ogrodzie.

Trudno nam to przyznać, jednak sadzenie imbiru w ogrodzie jest bardzo trudne, a wręcz niewykonalne. W ogrodzie nie możemy zapewnić takich warunków do sadzenia imbiru co w domowym zaciszu.