Na jaką wysokość kosić trawnik – w upały, zimę i mokrą trawę?

Na jaką wysokość kosić trawnik - w upały, zimę i mokrą trawę

Przydomowe ogródki są ważnym elementem każdego posiadacza domu. Z ogromną starannością dbamy o każdy metr naszej zieleni tym samym systematycznie kosimy nasze trawniki i pielęgnujemy nasze rośliny. Dekoracyjne krzewy, drzewka oraz rabaty z pięknymi kwiatami to podstawa. Podobnie podchodzimy do trawy, która może wydawać się jedynie kawałkiem zieleni. Jednak, aby trawa wyglądała dobrze, należy o nią dbać tak samo, jak o kwiaty czy krzewy. Zatem pojawia się pytanie o to, na jaką wysokość kosić trawnik?

Sprawdź również – kosiarki i traktorki Honda opinie klientów na forum

Koszenie trawy z pozoru jest łatwym zadaniem. W rzeczywistości warto sprawdzić, jak w prawidłowy sposób kosić trawnik. Niekiedy mogą się pojawiać opinie, że koszenie trawy to żadna filozofia, jednak w praktyce mogą wychodzić w tej kwestii zauważalne braki teorii. 

Dobranie odpowiedniej kosiarki, techniki koszenia oraz wiedza, na jaką wysokość kosić trawę to klucz do sukcesu i do pięknego wyglądu naszego trawnika. Ważne jest także umiejętne dobranie pory dnia do koszenia trawy. Jeżeli zrobimy to rano, rosa może nam lekko spowolnić pracę przez zapychanie noży. Z kolei w południe możemy uszkodzić trawę poprzez narażenie na ostre słońce świeżo ściętych końców trawy. 

Poniżej opisujemy, jak kosić trawnik, na jaką wysokość kosić trawę w upały, a na jaką zimą. Jak powinno wyglądać pierwsze koszenie trawy, czy niskie trawy nie wymagają koszenie oraz jak kosić mokrą trawę kosiarką spalinową. W dalszej części wpisu znajdziesz wyczerpującą odpowiedź na wskazane zapytania.

Na jaką wysokość kosić trawę w upały?

W takim razie, na jaką wysokość kosić trawę w upały? Podczas wakacji i upałów nie tylko nam ludziom doskwiera upał. Zwierzęta oraz rośliny tak samo pragną się uchronić przed wysokimi temperaturami. Trawa w czasie upałów potrzebuje stałego dostępu do wody, ponieważ podczas dłuższych gorących dni trawa może usychać. 

Jednak na jaką wysokość kosić trawę w upały? Wiele osób ma świadomość spowolnionego wzrostu trawy podczas upałów. Dlatego pojawiają się pytania, na jaką wysokość kosić trawę podczas upałów. Jaka wysokość będzie korzystniejsza dla naszego trawnika podczas wysokich temperatur? Poniżej wyjaśniamy kilka ważnych czynników, które są zależne od wysokości koszenia trawy w upały.

Podczas upałów wysokość trawy nie powinna być za niska, ponieważ wysokie temperatury mogą ją spalić. Za długa wysokość trawy tak samo może niekorzystnie na nią wpływać. Przyjmuje się, że optymalna długość trawy podczas upałów to 5-8 cm. 

A na jaką wysokość powinniśmy kosić trawę na zimę? Jak powinno wyglądać pierwsze koszenie trawnika?

Na jaką wysokość kosić trawę na zimę?

Zima dla wielu naszych roślin to trudny okres i niezwykle wyczerpujący. Niskie temperatury mogą spowodować zniszczenia, które będzie ciężko odbudować wiosną. Odpowiednie zabezpieczenie naszych roślin na zimę to klucz do sukcesu. Tak samo musimy zadbać o naszą trawę, poprzez koszenie na zalecaną wysokość. W takim razie, na jaką wysokość kosić trawę na zimę? 

Zalecenia, na jaką wysokość kosić trawę na zimę mogą się wydać abstrakcyjne, jednak w rzeczywistości pomoże nam to uzyskać piękny wygląd trawy na wiosnę. Jeżeli zostawimy nasz trawnik z długą trawą zalegający śnieg oraz spadające liście na jesień spowodują ogromne procesy gnicia. Najlepsza wysokość trawy na zimę wg pojawiających się opinii na forach internetowych to 4-5 cm. Dzięki temu nasza trawa nie zdąży tak szybko urosnąć podczas niskich temperatur, a na wiosnę będzie pozbawiona zgniłych kęp. 

A jak powinno wyglądać pierwsze koszenie trawy? Na jaką wysokość skosić trawnik? 

Pierwsze koszenie trawy – na jaką wysokość?

Świeżo posadzona trawa wygląda zjawiskowo. Jej intensywny zielony kolor przyciąga spojrzenia. Jednak kiedy powinniśmy dokonać pierwszego koszenia trawy oraz na jaką wysokość?

Pierwsza ważna informacja to kiedy zdecydować się na pierwsze koszenie. Pamiętajcie o tym, żeby nie zrobić tego za wcześnie. Jaki jest odpowiedni termin pierwszego koszenia trawnika? Do pierwszego koszenia trawy powinno dojść przy 10 cm wysokości naszego trawnika. Jeśli się pospieszymy, możemy uszkodzić proces wzrostu trawy, co skutkuje przerzedzeniem trawnika. 

Wysokość trawy podczas pierwszego koszenia musimy dostosować do panujących warunków. Podczas upałów to 5-8 cm. Jeżeli pierwsze koszenie trawy wypada przed zimą, to wysokość trawy powinna być w granicach 5 cm. 

A jak wygląda koszenie mokrej trawy kosiarką spalinową?

Koszenie mokrej trawy kosiarką spalinową

Na co uważać w trakcie koszenia mokrej trawy kosiarką spalinową? Czasami pojawiają się pytania, jak wygląda koszenie mokrej trawy kosiarką spalinową. Ogólnie rzecz biorąc, nie jest to zabronione, jednak z całą pewnością mało korzystne dla koszącej osoby. 

Nasza kosiarka spalinowa podczas koszenia mokrej trawy nie ulegnie awarii. Problem pojawi się po chwili, kiedy noże w kosiarce spalinowej zaczną się zapychać poprzez poprzyklejaną mokrą trawę. Wyczyszczenie zapchanej kosiarki spalinowej pochłania bardzo dużo czasu. 

Koszenie mokrej trawy kosiarką spalinową z całą pewnością będzie dla nas sporym wyzwaniem, jednak nie spowoduje to żadnych ubytków w trawniku. 

A czy jest możliwe posiadanie niskiej trawy bez koszenia?

Niska trawa bez koszenia

Koszenie trawy nie zawsze kojarzy się z miłym zadaniem. Jest wiele osób, które nie przepadają za tą czynnością. Dlatego jest wiele pytań, czy istnieje szansa na posiadanie niskiej trawy bez koszenia?

Nasza odpowiedź z pewnością ucieszy osoby, które koszą trawę z obowiązku. Niska trawa bez koszenia jest możliwa poprzez zastosowanie specjalnej mieszanki niskich traw. Proces sadzenia takiej trawy wygląda dokładnie taka samo jak w przypadku zwykłej trawy. 
Po wyrośnięciu takiej trawy dostrzeżemy różnicę. Trawa rośnie nisko, a zabieg koszenia możemy zaplanować raz na jakiś czas.