Saletra amonowa – zastosowanie, cena za tonę, co to jest, dawkowanie, skład

Saletra amonowa - zastosowanie, cena za tonę, co to jest, dawkowanie, skład (1)

Mieszanki witamin oraz nawozów, które są wykorzystywane do upraw roślin, stanowią cenną grupę środków, oczywiście tylko te, które są naturalne i nie wpływają na uprawy negatywnie. Wiele nawozów przez takie działanie zostało wycofanych, ale jest jeszcze na rynku duży wybór wzmacniających mieszanek, które poprawiają kondycję roślin, a w uprawach warzyw i owoców ich skład nie wpływa na ich jakość oraz naturalność. 

W sklepach ogrodniczych możecie spotkać różne nawozy, ale nie zawsze wiecie, jakie jest zastosowanie konkretnych środków, dlatego pytacie na forach, do czego służą. Tak jest w przypadku saletry amonowej, dlatego postanowiliśmy umieścić wszystkie ważne dane o tym środku. 

W dalszej części naszego dzisiejszego wpisu zdradzamy, co to jest saletra amonowa, jakie jest zastosowanie saletry amonowej oraz jaki jest skład saletry amonowej. Opisujemy także saletrę amonową 34, ujawniamy, gdzie kupić saletrę amonową, sprawdzamy dostępność saletry amonowej na OLX i Allegro. Oczywiście umieszczamy cenę saletry amonowej.  

Sprawdź również – Jaki zastosować nawóz do iglaków?

Saletra amonowa – co to jest?

Osoby, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w ogrodnictwie, zawsze sprawdzają interesujące ich wątki na forach oraz w przeglądarce, ponieważ mogą szybko uzyskać konkretne, sprawdzone informacje. 

Tak jest w przypadku saletry amonowej, nazwa może się kojarzyć z czymś szkodliwym i stąd pytania, co to jest saletra amonowa? 

Saletra amonowa nie jest wszystkim dobrze znana, ponieważ w przydomowych uprawach małych ogródeczków lub roślin na balkonie nie jest często stosowana. Co to jest saletra amonowa, zastanawia sporą grupę ludzi, dlatego wszystko opisujemy poniżej. 

Saletra amonowa jest mineralnym nawozem azotowym, który jest wykorzystywany do nawożenia roślin uprawnych oraz ozdobnych. Poprzez stosowanie nawozów z saletry amonowej możecie skutecznie wydłużyć okres wegetacji roślin, co daje sporo korzyści. 

Saletra amonowa – zastosowanie

Sprawdzacie także, jakie jest zastosowanie saletry amonowej, ponieważ takie informacje są ważne, przed użyciem jakiegokolwiek związku należy zapoznać się z przeznaczeniem po to, aby nie zaszkodzić.

Zastosowanie saletry amonowej jest wszechstronne, ponieważ nawóz jest dobrze rozpuszczalny w wodzie i możecie saletrę amonową zastosować na wszystkich rodzajach gleb. Poprzez granulowaną konsystencję saletra amonowa nie zbryla się, co ułatwia stosowanie tego nawozu. 

W przypadku, kiedy będziecie używać saletry amonowej, zastosowanie tego związku poprawia wielkość oraz jakość Waszych rośli. Dodatkowo zostanie wydłużony okres wegetacji i poprawiony wzrost masy nadziemnej roślin. 

Saletrę amonową bardzo często używa się na wiosnę, ponieważ przyspiesza regenerację roślin po zimie. 

Sprawdź również – Fusy z kawy – czy warto stosować jako nawóz w ogrodzie?

Kiedy siać saletrę amonowa?

Saletra amonowa jest często używana jako nawóz do upraw roślin. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, ważne jest, aby wiedzieć, kiedy ją najlepiej posiać. Optymalnym czasem na sianie saletry amonowej jest wiosna lub wczesne lato, gdy gleba jest ciepła i wilgotna, a rośliny rozpoczynają intensywny wzrost. W takim przypadku nawóz szybko się rozpuszcza i jest dostępny dla roślin, które go potrzebują.

Można również zastosować saletrę amonową jako nawóz startowy przed sadzeniem roślin, aby zapewnić im odpowiednie składniki odżywcze na początek ich rozwoju. Jeśli chodzi o uprawy jesienno-zimowe, saletra amonowa może być również stosowana, ale w mniejszych dawkach, ponieważ wolniejszy wzrost roślin powoduje, że potrzebują one mniej składników odżywczych.

Po ilu dniach działa saletra amonowa?

Czas działania saletry amonowej jest zależny od kilku czynników, takich jak wilgotność gleby, temperatura i stopień rozwoju roślin. W ogólności można jednak powiedzieć, że saletra amonowa zaczyna działać w ciągu kilku dni od jej zastosowania. Po wysianiu saletry amonowej, nawóz jest rozpuszczany przez wilgoć i zaczyna dostarczać roślinom składników odżywczych, takich jak azot. Zazwyczaj już po kilku dniach można zauważyć poprawę w wzroście i kondycji roślin.

Ile saletry amonowej na litr wody?

W takim razie, ile saletry amonowej na litr wody? Dawka saletry amonowej, która jest potrzebna na litr wody, zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj roślin, stopień ich rozwoju i pożądane efekty. W ogólności zaleca się stosowanie od 20 do 40 gramów saletry amonowej na litr wody.

Jeśli jest to pierwsze zastosowanie nawozu w sezonie wegetacyjnym, można zacząć od niższej dawki i stopniowo ją zwiększać, aby uniknąć uszkodzenia roślin. W przypadku konkretnych upraw lub gatunków roślin zaleca się skonsultowanie się z ekspertem lub doradcą rolniczym, aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje dotyczące dawki nawozu.

Saletra amonowa – skład 

Jeżeli zastanawiacie się, jaki saletra amonowa ma skład, to te dane znajdziecie w naszym artykule, ponieważ wszystko ujawniamy. 

Skład saletry amonowej jest prosty, nie zawiera żadnych dodatków oraz chemicznych, sztucznych związków. W zależności od stężenia ilość azotanu amonu będzie inna, ale saletra amonowa w swoim składzie ma tylko sól kwasu azotowego oraz amoniak. 

W takiej postaci saletra amonowa dostarcza roślinom naturalny azotan, który jest niezbędny do prawidłowego wzrostu. 

Saletra amonowa 34

Na forach znaleźliśmy sporo pytań o saletrę amonową 34, dlatego postanowiliśmy rozwinąć ten wątek. Zdradzamy, do czego oraz jak stosować saletrę amonową 34, dzięki temu będziecie wiedzieli, czy ten związek nadaje się do Waszych upraw. 

Saletra amonowa 34 jest najczęściej stosowana do pielęgnacji kwiatów, roślin balkonowych, domowych, do krzewów owocowych, roślin iglastych, roślin kwasolubnych, liściastych, do trawników, a także przeciw mchu. 

W składzie saletry amonowej 34 znajdziecie dwa związki azotu NO3 i NH4, które są pobierane przez różne rodzaje gleb. Przy stosowaniu saletry amonowej 34 gleba zostanie dobrze odżywiona, a rośliny otrzymają porządną porcję niezbędnych minerałów. 

Saletra amonowa – gdzie kupić?

Jeśli nie wiecie, gdzie kupić saletrę amonową to podpowiadamy, w jakich miejscach możecie kupić saletrę amonową. Ten środek jest powszechnie stosowany, dlatego nie będziecie mieli większego problemu, aby kupić saletrę amonową. 

Po sprawdzeniu, gdzie kupić saletrę amonową, mamy dla Was bardzo dobre wiadomości, ponieważ saletra amonowa jest dostępna w wielu sklepach ogrodniczych, punktach ogrodniczych w sklepach ogólnobudowlanych oraz w internecie. 

Saletra amonowa – OLX Allegro

Saletra amonowa jest dostępna także na popularnych platformach zakupowych tj. OLX i Allegro. W sieci możecie znaleźć wiele produktów, OLX i Allegro prowadzi sprzedaż saletry amonowej, ponieważ ogłaszają się tam sklepy ogrodnicze oraz osoby prywatne, które mają zapas saletry amonowej. 

Sprawdź również – Ile wapna granulowanego na hektar? Jak siać i jakie stosować dawki wapna? Forum

Saletra amonowa – cena 

Na zakończenie sprawdzamy cenę saletry amonowej, ponieważ to jest ważne dla większości osób. Cena saletry amonowej w zależności od wielkości worka będzie inna, ponieważ opakowania saletry amonowej 2 kg kupicie w cenie 22 złote. Z kolei saletrę amonową 25 kg dostaniecie w cenie 85 złotych. 

Saletra amonowa – cena za tonę

Saletra amonowa to niezwykle ważny nawóz w gałęzi rolniczej. Powyżej udało nam się ustalić aktualną cenę jednostkową za worek 25 kilogramowy. Natomiast w rolnictwie saletra amonowa wykupywana jest również w tonach, w związku z tym postanowiliśmy zamieścić poniżej aktualną cenę za tonę saletry amonowej.

Aktualne ceny za tonę saletry amonowej na giełdzie sprzedawane są przez kilku dystrybutorów. W lutym pojawiły się dwie oferty, jednym z nich jest Rola Sp. z o.o. Człuchów, oferuje saletrę amonową za 2830 zł cena za tonę, kolejna oferta pochodzi od firmy Chemirol – Osięciny 2888 zł za tonę, choć należy mieć na uwadze fakt, że podane ceny na notowaniach KPODR nie stanowią oferty handlowej a jedynie informację na temat bieżącego poziomu cen.