5 najbardziej znanych ogrodów renesansowych

5 najbardziej znanych ogrodów renesansowych (2)

Ogrody renesansowe były szczególnym rodzajem ogrodów, które pojawiły się w Europie w okresie renesansu, a ich największą popularność przeżywały w XVI i XVII wieku. Były one odpowiedzią na modę na antyczny styl i czerpanie z doświadczeń antyku, a także na rosnące zainteresowanie przyrodą i nauką o niej. Ogrody renesansowe charakteryzowały się przede wszystkim geometrycznym układem alejek i rabat oraz obecnością rzeźb, fontann, klombów i innych elementów dekoracyjnych.

Ogrody te miały przede wszystkim służyć rekreacji i spacerom oraz stanowić miejsca relaksu dla ówczesnych elit. Zazwyczaj były one otoczone murem lub parkanem, co miało chronić przed dostępem osób postronnych. W ogrodach renesansowych stawiano także na osiągnięcie harmonii między przyrodą a sztuką, dlatego obok roślinności pojawiały się również elementy architektoniczne, takie jak łuki, mostki, pergole czy altany.

Ogrody renesansowe miały też na celu podkreślenie statusu i bogactwa ich właścicieli. W związku z tym były one często ozdobione rzeźbami i fontannami, a także bogato zdobione kamieniem i marmurem. W ogrodach tych organizowano także przyjęcia i inne uroczystości, co stanowiło dodatkowy wyraz prestiżu ich właścicieli.

Sprawdź również – Wiszące ogrody Semiramidy w Babilonie – czym były i co się z nimi stało?

Najbardziej znane ogrody renesansowe

Ogrody renesansowe były szczególnym rodzajem ogrodów, które pojawiły się w Europie w okresie renesansu, a ich największą popularność przeżywały w XVI i XVII wieku. Charakteryzowały się one przede wszystkim geometrycznym układem alejek i rabat, a także obecnością wielu rzeźb, fontann i innych elementów dekoracyjnych.

Najbardziej znane ogrody renesansowe to m.in.:

  1. Ogrody Wawelskie w Krakowie – zostały założone w latach 1499-1533 przez króla Polski Kazimierza Jagiellończyka i słyną z malowniczych alejek, fontann i rzeźb.
  1. Ogrody Boboli we Florencji – zostały założone w połowie XVI wieku przez rodzinę Medici i słyną z pięknych klombów, fontann i rzeźb oraz z widoków na miasto i okolicę.
  1. Ogrody Versailles – zostały założone w XVII wieku przez Ludwika XIV i słyną z ogromnych rozmiarów, bogatej dekoracji i imponującej architektury.
  1. Ogrody Peterhof w Rosji – zostały założone w XVIII wieku przez Piotra Wielkiego i słyną z fontann i rzeźb oraz z pięknych widoków na Zatokę Fińską.
  1. Ogrody Schönbrunn w Wiedniu – zostały założone w XVIII wieku przez cesarza Franciszka I i słyną z geometrycznego układu alejek i rabat oraz z licznych rzeźb i fontann.

Wskazane ogrody renesansowe stanowiły ważne miejsca spacerów i rekreacji dla ówczesnych elit, a także były wizytówką miejscowości i ich bogactwa. Obecnie są one turystycznymi atrakcjami i cieszą się dużą popularnością wśród zwiedzających.