Jaki zastosować nawóz do iglaków?

Jaki zastosować nawóz do iglaków

Planujesz upiększyć swój ogród, dodać do niej odrobinę prywatności, ograniczyć ciekawskie spojrzenia sąsiadów, rozpieszczać się cieniem w upalne dni? Co jako pierwsze przychodzi nam do głowy? Oczywiście, że iglaki! Właśnie tak, iglaki są niebanalnymi krzewami, które wiernie zdobią nasze ogrody przez cały rok. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak pięknie potrafią one wyglądać przed domem. Innym mniej popularnym rozwiązaniem, jest również mata bambusowa.

Dodatkowym atutem jest ich niezwykła wytrzymałość, odporność na mrozy, jak i doskonała asymilacja do nowych warunków. Jak jednak zadbać o te cuda? Jakie nawozy stosować, aby nasze iglaki wyglądały tak samo przez cały rok? Jaki nawóz stosować na okres jesienny, na wiosnę, i kiedy stosować takie nawozy? Postaramy się Państwu wyjaśnić, jak uprawiać iglaki, jakie nawozy stosować. Zapraszamy zatem do dalszej części wpisu.

Jaki nawóz do iglaków?

W takim razie, jaki nawóz do iglaków zastosować? Iglaki, choinki, modrzewie, cyprysiki, tuje, cisy, sosny – brzmi znajomo prawda? Każdy z nas zna te nazwy i z pewnością zgodnie przyznamy, ogród bez iglaków byłby nijaki. Iglaki mają pewne cechy, które przewyższają większość krzewów. 

Po pierwsze – są mało wymagające, po drugie są całoroczne i zimoodporne, po trzecie idealnie komponują się z wieloma roślinami. W związku z tym, jak o nie dbać, jaki nawóz do iglaków będzie zaspokajał ich potrzeby na wiosnę, jesień? Jeżeli zależy nam na tym, aby zdrowo rosły, były odporne na choroby i cieszyły wzrok zielonymi igłami, potrzebują odpowiedniego nawozu. Zatem jaki nawóz do iglaków wybrać? 

W sklepach znajdziemy nawozy do iglaków w granulkach oraz w płynie. Który więc wybrać pod iglaki? Nawozy do iglaków w płynie zawierają wiele składników odżywczych takich jak azot, fosfor, potas oraz mikroskładniki takie jak: bor, miedź, żelazo, mangan, molibden i cynk. Tego rodzaju nawozy cechują się szybkim działaniem. 

Jaki zastosować nawóz do iglaków

Z kolei nawozy do iglaków – granulowane zazwyczaj są wieloskładnikowe, a ich działanie jest stopniowe, co daje okresowe dostarczanie odżywczych składników do naszych iglaków. Nawozy do iglaków dzielimy również na pory roku. Zobaczmy jaki nawóz do iglaków będziemy stosować wiosną i jesienią. 

Nawóz do iglaków na wiosnę 

W związku z tym, jaki nawóz do iglaków zastosować na wiosnę? Po zimowych mrozach warto pamiętać o uzupełnieniu w podłożu naszych roślin utracone podczas mrozów składniki mineralne. Wiosenna pielęgnacja iglaków polega przede wszystkim na dostarczaniu roślinom w ogrodzie substancji odżywczych w postaci nawozu do iglaków. Jest to pierwsza i najważniejsza czynność pielęgnacyjna, jaką musimy wykonać. Tylko pojawia się pytanie, jaki nawóz do iglaków na wiosnę wybrać? 

W czasie wiosny iglaki rosną intensywnie i dlatego potrzebują dużo składników pokarmowych. Najczęściej wybierany nawóz do iglaków na wiosnę – to nawóz granulowany. Po wcześniejszych przygotowaniu podłoża naszych drzew oczyszczeniu z pozostałości po zimie wystarczy rozsypać granulki dookoła iglaków. Pamiętaj, jednak aby zapoznać się z instrukcją podaną na opakowaniu. Dobrymi chęciami, możemy zaszkodzić naszym pięknym drzewom. Przyjrzyjmy się co musi zawierać idealny nawóz do iglaków na wiosnę.

Jaki nawóz do iglaków na wiosnę?

Jaki nawóz do iglaków na wiosnę? Producenci nawozów kuszą nas pięknymi opakowaniami z idealnie zielonymi igłami iglaków, niezliczoną gamą zastosowań, Nie dajmy się jednak zwieść. Nawóz na wiosnę powinien przede wszystkim uzupełnić ubytki odżywcze spowodowane zimą. Pamiętaj, że właściwy dobór nawozu do pory roku to nie wymysł, ale potrzeby drzew i krzewów iglastych. Jeśli się do nich nie dostosujesz, to zbyt późne nawożenie nawozem wiosennym może sprawić, że rośliny wypuszczą wiele młodych gałązek wczesną jesienią. 

Nawóz wiosenny do iglaków zawiera dużo azotu, który odżywia roślinę i pomaga jej we wzroście. Wiosną, kiedy wszystko budzi się do życia, nasze iglaki bardzo szybko wypuszczają nowe igiełki. Możesz go stosować, począwszy od wiosny aż do początku lata, kiedy rośliny intensywnie rosną i potrzebują zwiększonych dawek azotu. W dalszej części wpisu sprawdzimy, jaki nawóz jesienny do iglaków zastosować i kiedy ogólnie stosować takie nawozy.

Nawóz jesienny do iglaków

Co warto wiedzieć nt. nawozów jesiennych do iglaków? Jesień jest ciężkim okresem dla wszystkich roślin. Dni są coraz krótsze, temperatura spada, słonecznych dni jest coraz mniej, a nasze ogólne samopoczucie bywa zmienne. Podobnie jest z naszymi roślinami. W czasie jesieni nasz ogród zaczyna, mówiąc wprost obumierać. Kwiaty tracą kolory, krzewy często opadają. Jedynie iglaki dzielnie walczą. 

Jaki zastosować nawóz do iglaków

W tym szczególnym czasie musimy odpowiednio o niej zadbać. Zatem jaki nawóz jesienny do iglaków wybrać? Trafnym rozwiązaniem będzie wybór nawozu jesiennego do iglaków, który pochodzi od sprawdzonych producentów. Jak większość osób, pewnie Wy również bijecie się z myślami, który nawóz do iglaków na jesień wybrać. Jesienią bardzo ważne jest aby zadbać o odpowiednie przygotowanie iglaków do zimy. 

Nawóz jesienny do iglaków powinien zawierać zwiększoną ilość fosforu i potasu. Twoje krzewy zimą będą miały prawidłowo odżywione podłoże. Ostatni krok to odpowiedni czas na jesienne nawożenie iglaków. Zapraszamy do dalszej części artykułu.. 

Nawóz jesienny do iglaków – kiedy stosować?

Zapamiętując wiele ważnych dla nas dat, dodajmy jeszcze jedną. Kiedy wypada jesienne nawożenie naszych iglaków? Data tego zabiegu, musi być ściśle respektowana. Jeżeli za późno zastosujemy jesienny nawóz do iglaków, nasze krzewy nie będą prawidłowo zabezpieczone. Nawożenie iglaków zaczynamy już w sierpniu. Systematycznie dostarczamy witaminy iglakom, aż do października. 

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Wam w odpowiednim dbaniu o Wasze iglaki.