Pomidor – owoc czy warzywo? Do jakiej grupy zalicza się pomidory? Wikipedia

Pomidor - owoc czy warzywo Do jakiej grupy zalicza się pomidory Wikipedia (1)

Niektóre owoce oraz warzywa, zwłaszcza te importowane z dalekich stron są mylone w ocenie, jaki to rodzaj żywieniowy owoc czy warzywo. Nasze uprawiane w Polsce warzywa oraz owoce są doskonale znane każdemu, jednak czasami możemy się pomylić. 

Pomidor, znany przez wszystkich. Nie każdy lubi pomidory, jednak każda osoba doskonale je zna, wie, jak są zbudowane. Co więcej, nawet jeżeli pomidor jest przez kogoś nie lubiany, jego odmiany są rozpoznawalne. Pomidor malinowy, cherry czy szklarniowy. Takie informacje posiada praktycznie każdy Polak. 

Sprawdź również – jak wygląda uprawa ogórków na sznurkach w szklarni?

Tylko co w sytuacji, kiedy padnie pytanie, czy pomidor to owoc, czy warzywo? Jaka będzie odpowiedź. Jak poprawnie należy sklasyfikować pomidora? W celu ułatwienia tego zadania oraz rozwiania wszelkich wątpliwości, w dzisiejszym artykule odpowiadamy na powyższe pytanie. Sprawdzamy, do jakiej grupy zalicza się pomidory, jak w diecie traktowany jest pomidor, czy jest owocem, czy warzywem. Dodatkowo przedstawiamy informacje oraz odpowiedzi czy pomidor to owoc, czy warzywo zamieszczone na Zapytaj, oraz w Wikipedii. Dlaczego pomidor to owoc?

Pomidor owoc czy warzywo?

W takim razie, jak to jest, pomidor to owoc czy warzywo? Pomidory są niewątpliwie bardzo ważne w kuchni każdego z nas. Wiele osób nie wyobraża sobie przygotowania kanapki bez pomidora. Przez cały rok możemy się cieszyć z dostępności pomidorów, ponieważ pomidory z dużym powodzeniem mogą być uprawiane nawet zimą, potrzebują jedynie szklarni oraz odpowiedniej temperatury. 

Pomidor może wprowadzić spore zamieszanie w sytuacji, kiedy padnie pytanie, pomidor owoc, czy warzywo? W pierwszym momencie każdy powie, że warzywo, ponieważ jest stosowany jako dodatek do kanapek, sałatek, obiadów, sosów, zapiekanek oraz wielu innych słonych potraw. 

Jednak po głębszym przemyśleniu pytania, pomidor owoc czy warzywo, zaczynają pojawiać się wątpliwości. Pomidor swoim kształtem oraz budową może w jakimś stopniu przypominać np. jabłko, które także może być całe czerwone oraz okrągłe. Jeżeli po usłyszeniu pytania pomidor to owoc czy warzywo, zaczniemy analizować budowę oraz pozyskanie pomidora odpowiedź nie będzie już taka oczywista. Dla przykładu pomidor jest warzywem dla większości osób, a są z niego robione słodkie dżemy. Dżemy raczej produkuje się z owoców. I jak teraz podejść do tematu pomidora, jest owocem czy warzywem? 

W dalszej części artykułu sprawdzamy, do jakiej grupy zalicza się pomidory. 

Do jakiej grupy zalicza się pomidory?

Do jakiej dokładnie grupy zalicza się pomidory? Pomidor wprowadził niezłe zamieszanie swoim wyglądem, przeznaczeniem oraz smakiem, który można przyrządzić na słono i słodko. Z naukowego punktu widzenia pomidory zalicza się do grupy jagodowych, co wskazuje na owoce. Jego budowa, struktura nasion wewnętrznych oraz pozyskiwanie z kwiatów jest wskazaniem do zaliczenia pomidora do grupy owoców. Jednak nie do końca tak jest, ponieważ pomidor przez bardzo niski poziom cukru oraz przeznaczenie głównie do dań wytrawnych zadaniem wielu powinien być zaliczony do grupy warzyw. 

A jak na to pytanie odpowiadają dietetycy?

Pomidor to owoc czy warzywo – dieta

W diecie zwłaszcza tej nastawionej na redukcję wszystkie składniki powinny być bardzo dobrze zbilansowane oraz przeliczone pod względem kaloryczności. Nie wszystko można wtedy zjeść. Dieta nawet ta, która nie ma za zadanie redukcji wagi, jest za każdym razem dobierana pod kątem kaloryczności oraz składników mineralnych. Ograniczane są wtedy niezdrowe tłuszcze, węglowodany, cukry oraz sól. 

W diecie ograniczone są także owoce, ponieważ wykazują duży poziom cukru, dobrego jednak jest to cukier. Z tego powodu rodzi się pytanie, pomidor w diecie jest owocem czy warzywem? Kierując się nauką, pomidor w diecie będzie owocem, jednak sprawdzając jego wartości odżywcze, pomidor w diecie będzie warzywem, ponieważ jego kaloryczność wynosi 18 kcal na 100 gramów. 

Przez dietetyków pomidor w diecie jest warzywem, ponieważ zawiera cenne przeciwutleniacze oraz minerały. Jest lekkostrawny, możecie je jeść w dużych ilościach. 

Poniżej sprawdzamy, czy zdaniem Zapytaj oraz Wikipedii pomidor jest owocem, czy warzywem.

Pomidor to owoc czy warzywo – Zapytaj

Sprawdzając wpisy na Zapytaj, w odpowiedzi na pytanie, czy pomidor jest owocem, czy warzywem, wiele osób odpowiada w podobny sposób. Pomidor zdaniem botaniki jest owocem, poprzez genetyczne uwarunkowania, jednak oficjalnie został przyjęty jako warzywo i tak właśnie jest wykorzystywany w naszej kuchni. 

Wpisy na Zapytaj jasno wskazują, że pomidor jest owocem, który został przez ludzi zdefiniowany jako warzywo. 

Pomidor owoc czy warzywo – Wikipedia

Co znajdziemy na platformie WIkipedia w odpowiedzi na pytanie “pomidor to owo czy warzywo”? Sprawdzając informacje umieszczone w Wikipedii, czy pomidor jest owocem, czy warzywem, możecie przeczytać, że zdaniem Polskiej Klasyfikacji Wyrobów oraz Usług pomidor jest warzywem. 

Wikipedia kieruje się suchymi faktami, dlatego pomidor został zaliczony do warzyw. Oczywiście Wikipedia mówi o owocu pomidora, jednak nie w tym sensie. 

Dlaczego pomidor to owoc?

W takim razie przechodząc do sedna, dlaczego pomidor to owoc? Pomidor jest warzywem z grupy owocowych. Normalnie zostało przyjęte, że pomidor jest warzywem, jednak sprawdzając szczegółowo podział warzyw, mamy trzy grupy, korzeniowe, liściaste oraz owocowe. Pomidor jest w grupie owocowej, podobnie jak ogórek czy cukinia. Z tego względu pomidor jest owocem. Pytanie, dlaczego pomidor to owoc, nabrało sensu.